Reklama

Polityka obronna

Skurkiewicz: drony Bayraktar TB2 na wyposażeniu polskiego wojska jesienią tego roku

Autor. Baykar

Bezzałogowe systemy powietrzne Bayraktar TB2 wejdą do wyposażenia polskiego wojska już jesienią tego roku – poinformował w piątek wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz.

Reklama

Kryzys ukraiński - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

W ubiegłym roku Polska kupiła turecki system Bayraktar TB2 – bezzałogowe statki powietrzne mogące przenosić uzbrojenie.

Czytaj też

Czytaj też

O sprawę zakupu dronów pytany był w piątek w Polski Radiu 24 wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz.

Reklama

"Rozpoczynając negocjacje ze stroną turecką odnośnie bezzałogowych systemów powietrznych Bayraktar, mieliśmy świadomość tego, że to broń naprawdę sprawdzona na polu walki. Ona naprawdę, według naszych informacji, rewelacyjnie się spisywała. Stąd też decyzja" – powiedział.

Czytaj też

"Byliśmy obśmiewani przez wielu polityków, ja też doznałem wielu przykrych sytuacji na posiedzeniach sejmowej komisji obrony narodowej, gdzie szydzono, (...) a dziś chyba już nie ma w świecie polityki osoby, która nie upominałaby się o Bayraktar TB2, który wejdzie na wyposażenie polskiego wojska już jesienią tego roku" – poinformował.

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (20)

 1. żelazny2

  Tych dronów powinno się zakupić 2 razy więcej, biorąc pod uwagę niemoc PGZ zarządzanego przez politykierów i ich rodziny. Potrzebne by były przynajmniej 2 jednostki do patrolowania Bałtyku i wykrywania celów dla NDR i 2 jednostki do odwodu i po jednej na dywizję, to takie minimum.

 2. biały

  ale Łosia ani Manty nie zamierzają kupić , a PGZ ma już obsówę 11 miesięcy a po testach na początku roku okazało się ze nie jest w stanie przenieść docelowej głowicy więc będą robić nowego płatowca więc kolejne kilka lat opuźnienia , a łoś już lata od 2014 roku i spełnia wszystkie kryteria

  1. Był czas_3 dekady

   Łoś już lata od 2014 roku i są już jego unowocześnione wersje.

  2. Valdore

   Biały, FT-5 Łoś to zupełnie inna kategoria dronów niż TB-2, równei dobrze mógłbyś TB-2 porównywać z Reaperem czy Global Hawkiem. Łosi to TB-2 mógłby uzywać jako uzbrojenia podwieszanego( jeżeli chodzi o masę)

 3. raf4

  i niech je od razu wysla na Ukraine tam są bardzo potrzebne

  1. sebaa

   Lepiej FlayEye :) i tak większość sukcesów TB2 to naprowadzanie ognia innych systemów a to samo mogą robić FlayEye i nawet lepiej bo są tańsze mniejsze ciężej je zlokalizować i w Ukrainie były i są używane głównie przez siły specjalne :) a to o czyms świadczy no nie specjalsi nie biorą byle czego :)

  2. asd

   TB2 nie licząc wielu innych przewag w stosunku do FE, pomijając różne klasy, to ma laserowy podświetlacz celu. Natomiast na FE nie wciśniesz takowego.

  3. sebaa

   @asd tiaa przewagi :) TB wykryjesz szybciej szybciej obezwładnisz jest większy głośniejszy wymaga lotnisk do operowania wielkiej stacji kontroli na ciężarowce. FlayEye jest mniejszy cichszy nie wymaga przygotowanej infrastruktury i oczywiście laserowy podswietlacz jest ważny ale większość amunicji to i tak zapewne amunicja klasyczna w Ukrainie. I tak to inne klasy i do większości zadań wystarczy FE zrobi to szybciej lepiej i w sposób skryty.

 4. POLAK

  WEIDA AŻ CAŁE 6 JAK BY ICH WESZŁO 18 PUNIEJ W MARCU NASTĘPNE 18 i w PAŹDZIERNIKU 2023 18 TO BY BYŁO JUŻ PIĘKNIE ALE 6 DRONÓW CO 6 MIESIĘCY SZAŁU NIE MA JAK TO W NASZEJ ARMI

  1. sebaa

   Wyłącz tego capsa i naucz się najpierw pisać po polsku :)

  2. Piston

   SEBAA ,Ty też się naucz pisać poprawnie! Jeżeli używasz obcej pisowni to rób to w oryginale albo pisz po polsku :-). A tak na marginesie to ludzie na tym portalu są miłe widziani jeśli chcą się podzielić opinią na jakiś temat a nie na prawienie impertynencji. TREŚĆ A NIE PISOWNIA MA ZNACZENIE!!!!!

  3. sebaa

   @Piston treść ma znaczenie a nie pisownia cóż treść której nie zrozumiesz ba najpierw trzeba ja rozszyfrować nie ma znaczenia :) A pisanie non stop wielkimi literami nie sprawia ze ktoś się staje taki super uhhh.

 5. LMed

  "Byliśmy obśmiewani"? NIE. Wytykano słusznie praktycznie szkodnictwo i brak perspektywicznych działań.. Po siedmniu latach incydentalny zakup obcego systemu uzbrojenia zamiast długofalowej współpracy z krajowym producentem, którego współwłaścicielem jest państwo i tworzenia własnej bazy produkcyjnej. Totalny brak pojęcia, skrajna niekompetencja.

 6. AmiKotka

  Polak Mały - porównujesz drony WB do Bayraktara ???!!! Chyba na głowę upadłeś,

  1. Piotr Skarga

   Zanim Amikotko zaczniesz pisać kolejne bzdury , to wiedz że już w lipcu 2015 WB miało podpisaną umowę o współpracy z Thalesem w programie Gryf oferując technologię Watchkeepera 450. Więc spokojnie ogarnęli by temat. A ty ogarnij się z tą krytyką.

  2. biały

   dron w progranie na orlika miał mieć maxymalną masę startową 110 kg ,, i nie było wymogu aby przenosił uzbrojenia , i długotrwałość lotu powyżej 12 godzin ,, łoś ma taką właśnie masę , może przenosić uzbrojenie choć nie musiał 40 kg około , może przebywać w powietrzu około 20 godzin spełnia więc wszystkie wymagania , a Turecki dron waży ponad 600 kg więc nie spełnia wymagań jakie były na orlika , dron Turecki to maszyna innej klasy

  3. Hamak

   Oj Piotrze Sksrga.....sam przestan wypisywac bzdury....drony Watchkeeper 450 to nie drony WB ptawda????? Ograniasz temat wogole???? Czy te drony majace byc skladane w Polsce sa gdzies uzyeane bojowo na swiecie???? Nie? No jak mi przykro.

 7. "Pułkownik" Michał

  Nasze drony od WB też się sprawdziły na Ukrainie, a nie słychać by MON tak ochoczo je kupował. Dlaczego? Przecież to inwestycja w rodzimy przemysł...

  1. sebaa

   Zamówienie na FlayEye dla artylerii ma być :)

  2. Chyżwar

   Nie pleć bajek. Zamawiali i zamawiają kolejne w WB. Tak samo, jak MQ-9 u Amerykanów. Ty się lepiej martw o operatorów. W pięć minut nie da się ich wyszkolić.

  3. Valdore

   Panie Michał, drny z wB sa kupowane przez polskę, zarówno FlyEye jak i kupiono Warmate'y.

 8. Monkey

  W obecnej sytuacji nie mamy juz wyjścia. Trzeba był (piszę o MON) nie rzucać kłód pod nogi WB Group. Jakby ich sprzęt był regularnie zamawiany, w tym w nieszczęsnym programie Orlik, to z pewnością mieliby środki finansowe i motywację na opracowanie bardziej zaawansowanych BSL. Teraz trzeba kupować od Turków, którzy nawet nie potepili jednoznacznie agresji Rosji na Ukrainę. Chociaz Baraktar TB2 uważam za dobry sprzęt, dlatego teraz nie mamy wyjścia.

 9. Slavek

  Czyli jak zwykle przygotujemy się na poprzednią wojnę. Teraz to już na bank każda armia będzie miała systemy do strącania tych dronów. - to teraz tacy celebryci.

 10. wert

  TB-2 kupiono żeby zapewnić COKOLWIEK absolwentom Dęblina. Do tej pory po skończeniu Dęblina szli do Mirosłąwca w łaskę u jankesów. Dęblin ruszył w 2015 od 7 podchorążych, od 2019 jest pełna obsada ok 20 pilotów operatorów mechaników. Cos muszą obsługiwać szkoląc się dalej. Sam TB-2 to sprzęt średni, raczej jednorazowy. W Polsce 3/4 dni w roku to dni zachmurzenia eliminujące z działania opto, stąd konieczność SAR. Zachwyty nad TB-2 są mocno przesadzone. Potrzebujemy dronów stealth potrzebujemy dronów uderzeniowych typu Harpy/Haroop, potrzebujemy rojów typu CB-3. Bez tego zostaną nam tylko Mariupole.

 11. AmiKotka

  DIM - bredzisz. Polski przemysł lotniczy był zdołowany 20 lat temu gdy likwidowano (sprzedawano) np. PZL Okęcie. Teraz nie mamy polskiej firmy, która miała by technologię taką jak Turcy. Bzdurą jest więc twierdzenie że polski przemysł może wyprodukować to co robią dzisiaj Turcy. Oczywiście było by to możliwe gdyby prace trwały i były finansowane nad takimi systemami od 20 lat.. Przeczytaj książkę pt. "Konstruktor" to się dowiesz co nieco ale ona jest po polsku więc nie wiem DIMA czy dasz radę.

 12. DIM

  Atakowano nie za sam zakup Bayraktarów, a za konsekwentne, pryncypialnie bolszewickie dołowanie polskiego przemysłu prywatnego. "Prywatny polski jest niepewny", podczas gdy prywatny, ale zagraniczny jest OK. Ta jest polityka polskiego MON.

  1. Polak Mały

   Niestety trudno się z tym nie zgodzić.

  2. sebaa

   Polskiego przemysłu który ma problem z małym dronem z programu Orlik gdzie PGZ musi drona przebudować od nowa bo głowica nie jest już dostępna :) Spoko dajmy Polskiemu przemysłowi zamówienia i czekamy 10 lat na efekty a może się uda a może nie :P No i jak ktoś chce coś sprzedać to musi mieć produkt w ofercie.

  3. Polak Mały

   Sebaa Co ty bredzisz czytaj ze zrozumieniem. Na drony WB nie trzeba czekać, są prawie , że od ręki . Sprawdzone konstrukcje. Poza tym jest kilka firm państwowych które robią dobrą robotę.

 13. Thorsten

  Pan Skurkiewicz nie wspomniał o jednym ważnym szczególe, skuteczność TB2 zależy od tego, aby mógł działać w przestrzeni gdzie jest wywalczona przewaga w powietrzu i zneutralizowana obrona powietrzna wroga. A jak wiemy, w tej domenie WP nie ma za dużo argumentów...

  1. sebaa

   Hmm ale po coś kupiono radary do TB2 no nie ??? 8 radarów do obserwacji ziemi i baltyku każdy o zasięgu około 320 km

  2. hermanaryk

   Twierdzisz więc, Thorsten, że Ukraińcy wywalczyli sobie przewagę w powietrzu? Interesujące :)

  3. Bryxx

   Nie wywalczyli i nie maja już TB-2 tą drugą dostawę stracili błyskawicznie, a latają FlyEye i z nich od już długiego czasu są filmy. Akurat ten konflikt zweryfikował reklamowe bajki na temat TB-2.

 14. Laky

  I Brawo!,tylko żeby naszych Warmateów 3.0,Warmateów2,i Warmateów TL kilka tysięcy kupili do tego i byłoby pięknie 😉💪

  1. hermanaryk

   Warmate TL jak najbardziej, Warmate 2 - wątpię (za duże skomplikowanie systemu w stosunku do spodziewanych rezultatów), Warmate 3.0 - w żadnym razie (kłopotliwa obsługa przedstartowa).

 15. Michu

  Tylko fabryka w południowo-zachodniej Polsce i 200 sztuk nas ratuje.

 16. as karo

  A miały być w kwietniu... najwyraźniej zgodziliśmy się przesunąć terminy, aby TB2 w pierwszej kolejności dostali UKR.

  1. POLAK

   Nie w kwietniu tylko październik Puzniej kwiecień 2023 następne 6 i w październiku 2023 6 i ostatnie w kwietniu 2024 ostatnie

 17. POLAK

  MAŁO DOSTQWY MQJQ BYĆ PO 6 co 6 MIESIĘCY 1 ZESTAW W PAŹDZIERNIKU PATRZĄC NQ KRAJ MIN POWINO BYĆ TQKICH OKOŁO 60-80 DRONÓW Z SZYBKA DOSTAWA I OKOŁO 250-400 POCISKOW NA ZESTAW DODATKOWE ZESTAWY PIORUN GROM MIN 600 WYZUTNI GROM PIORUN I OKOŁO 3000-5000 TYS POCISKOW I NAPEWNO CAMMER JQKO PIORYTET

  1. Rydzyk666

   Proszę Pana, proszę sobie kupić słownik. Pozdrawiam

 18. JAGODA

  Tylko powinno być ich dziesięć razy więcej i to wyprodukowanych w Polsce !

  1. sebaa

   I już widzę te krzyki z twojej strony ze dobijamy polska myśl techniczna bo kupujemy za granica zamiast sami wymyslec :)

 19. StrateG

  Też się przydadzą, ale przede wszystkim potrzebujemy drona przewagi powietrznej (może też rozpoznania czyli 2w1) w technologii stealth produkcji polskiej. Dobry radar, 4 rakiety air-to-air w zamykanych wnękach np. Pioruny 2 i AMRAMMy, szybki (silnik odrzutowy - może ten z Irydy?), mały - trudniejszy do wykrycia.

 20. Tchibo76

  .Nie "już" tylko "dopiero" ....jesienią. Gdzie szkolenie, obycie ze sprzętem, wyrobienie nawyków... Rok z głowy.

Reklama