Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

„Litewski” Bayraktar TB2 dla Ukrainy

Bayraktar Lithuania
Wiceminister obrony Litwy Vilius Semeška, Haluk Bayraktar i Selçuk Bayraktar tle "litewskiego" drona Bayraktar TB2.
Autor. Baykar Makina

Jak poinformował w mediach społecznościowych minister obrony narodowej Litwy Arvidas Anuhauskas, podpisał od porozumienie dotyczące zakupu bezzałogowca Bayraktar TB2 z szefem Agencji Przemysłu Obronnego Turcji Ismailem Demirem. Maszyna miała zostać zakupiona za pieniądze ze zbiórki publicznej i przekazana siłom zbrojnym Ukrainy. Nastąpił jednak dość niespodziewany zwrot akcji.

Reklama

Litewskie ministerstwo obrony porozumiało się z turecką instytucją odpowiedzialną za sprzedaż sprzętu wojskowego oraz producentem maszyn, spółką Baykar Makina w związku ze zbiórką, jaką zorganizował w internecie Litwin, Andrews Tapinas, aby wesprzeć Ukraińców w walce z rosyjska agresją. Na Litwie jest to temat tak żywy i elektryzujący, że ponad 5 mln euro udało się zebrać w trzy dni. Otworzyło to możliwość zakupu za pośrednictwem ministerstwa.

Reklama
Reklama

Jak się okazuje, do zakupu jednak nie doszło. Zgodnie z informacjami jakich udzieliła turecka firma Baykar Makina, maszyna Bayraktar TB2 zostanie przekazana Litwie za darmo i bez naliczania żadnych kosztów dodatkowych. Kierujący firmą Haluk Bayraktar i Selçuk Bayraktar poprosili, aby zebrane przez Litwinów pieniądze przeznaczyć na pomoc humanitarną dla Ukrainy.

Czytaj też

W mediach społecznościowych spółka Baykark Makina zamieściła wspólne zdjęcie, na którym wiceminister obrony Litwy Vilius Semeška, Haluk Bayraktar i Selçuk Bayraktar pozują na tle maszyny Bayraktar TB2 z litewską flagą na stateczniku. Maszyna znajduje się na linii produkcyjnej, na tle innych, nieukończonych jeszcze płatowców.

Taktyczny bezzałogowiec Bayraktar TB2 ma maksymalną masę startową 650 kg i rozpiętość skrzydeł 12 metrów. Pułap operacyjny do 6750 metrów i zasięg działania 150 km od stanowiska kierowania zapewniają szerokie możliwości użycia operacyjnego. Prędkość przelotowa to 130 km/h a maksymalna ponad 220 km/h. Napęd stanowi pojedynczy silnik tłokowy Rotax 912 o mocy 100 KM ze śmigłem pchającym.

Czytaj też

Co istotne maszyna Bayraktar TB2 może nie tylko wykrywać cele i podświetlać je dla amunicji kierowanej, ale sam również przenosi pod skrzydłami uzbrojenie o łącznej masie ponad 75 kg. Dotąd zintegrowano z nim m.in.  kierowane pociski przeciwpancerne UMTAS o masie 37,5 kg oraz ważącą 22,5 kg amunicję precyzyjną MAM-L produkcji tureckiego koncernu Roketsan. Oba rodzaje uzbrojenia są przenoszone na czterech podskrzydłowych pylonach. Używane w Ukrainie maszyny Bayraktar TB2 osiągneły wiele spektakularnych sukcesów, ale też pewna ich liczba została utracona. W czasie trwania konfliktu do Kijowa dotarły co najmniej dwa transporty z nowymi bezzałogowcami.

Reklama

Komentarze (9)

 1. Gryfin

  Coś wspaniałego takie 5 milionów ,,wdowich groszy,,.. Nie trzeba przemówień Panie Scholz,wystarczy robić swoje.

  1. wert

   i scholz robi swoje a także to co każe niemieckie stowarzyszenie biznesu wschodniego

  2. Chyżwar

   @wert Nie przesadzaj. Wreszcie wydukał, że wyraża zgodę na IRIS-T. Chodzi o te, o które Ukraińcy suszyli mu o to łepetynę od początku roku a Niemcy wiercili dziurę w brzuchu, że mimo wcześniej zawartego kontraktu nie trzeba ich sprzedawać Egiptowi bo tam łamie się prawa człowieka. Prędkość iście "zabójcza" zwarzywszy, że na Ukrainie mają pojawić się nie kiedy są najbardziej potrzebne tylko dopiero za kilka miesięcy.

  3. Pankracy

   Nei oszukujmy się. Dostawy niemieckiego sprzętu trwają tyle co u nas przetargi na sprzęt. Francja i Niemcy chłodzą szampana na rychły koniec tej wojny bo strasznie im nie w smak że ukraińcom jednak jakoś idzie na tej wojnie i nie daj Boże jeszcze mogliby przejąć inicjatywę. Z drugiej strony jestem ciekaw jak ukraińcy ogarnął logistycznie taki mix sprzętu i amunicji.

 2. Pankracy

  No i to jest dobry news. Zamiast wydawać pieniądze na broń mogą je przejkazać na pomoc potrzebującym. Szacun dla Litwinów i Turków za taki gest :-)

 3. Tchibo76

  Popatrzcie na fotkę z tym litewskim TB2. W głębi widać skrzydła do właśnie montowanych. Czy Ja dobrze kombinuje że te czarne kwadraty to już namalowane nasze szachownice tyle że zakryte? Co jak co ale tylko my mamy kwadratowe znaki.

 4. Michu

  Fabryka TB2 w Polsce i 200 sztuk zapewniłoby nam bezpieczeństwo w najlepszym wariancie koszt-efekt.

 5. Ma_XX

  właśnie - jakoś cicho ostatnio o bayraktarach - filmików nie ma, więc albo nie ma do nich amunicji albo już wstrzelane albo zostawione na ofensywę

  1. Chyżwar

   Ukraińcy niezbyt chętnie publikują teraz filmy. A i wcześniej, kiedy publikowali dużo nie były to filmy, które mogłyby im zaszkodzić. Zauważ, że prawie nigdy nie publikowali filmów pochodzących z walk własnych oddziałów pancernych i zmechanizowanych, które odwalały tam do cholery roboty. Teraz ruscy zaczęli młóckę w starym sowieckim stylu na jednym kierunku. Nic dziwnego więc, że filmów jest mało. Po cholerę mają pomagać GRU?

 6. Chyżwar

  Gabaryty TB2 są powszechnie znane. Ale te zdjęcia powinny uświadomić niejednemu czemu ruska OPL ma z nimi problem.

 7. Chyżwar

  Ruscy już zdążyli się pochwalić że go zestrzelili. Widocznie faktycznie mają coś "bez analogów" zważywszy, że dron w tym czasie był w tureckiej fabryce.

 8. Esteban

  Niesamowity gest! Gdy się czyta takie rzeczy rośnie wiara w ludzi. Brawo Litwini, brawo Turcy :-)

 9. Thorgal

  Piękny gest, oby dron długo służył Ukrainie.

Reklama