Reklama

Wojna na Ukrainie

1,5 mld euro na uzbrojenie dla Ukrainy od 26 krajów

Autor. Sztab Generalny Ukrainy/Facebook

Darczyńcy z 26 krajów, reprezentowani głównie przez ministrów obrony, zadeklarowali w czwartek na konferencji w Kopenhadze przekazanie 1,5 mld euro na rzecz zwiększenia zdolności wojskowych Ukrainy. Dyskutowano m.in. o możliwościach produkcji broni.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl >

Reklama

"Spotkaliśmy się, aby dać jasny przekaz: "walka Ukrainy jest nasza", ale dzisiejsza konferencja dotyczyła nie tylko słów. Zastanawialiśmy się, w jaki sposób możemy zapewnić wsparcie Ukrainie w średnim i długim okresie" - podkreślił gospodarz spotkania, minister obrony Danii Morten Bodskov.

Czytaj też

Odnosząc się do zadeklarowanej kwoty 1,5 mld euro, Bodskov stwierdził, że może ona jeszcze wzrosnąć. "Wiele krajów zasygnalizowało chęć dalszej pomocy, najpierw jednak muszą o tym zdecydować parlamenty" - podkreślił.

Reklama

Ministrowie obrony zgodzili się w Kopenhadze na powołanie zarządzanego przez Wielką Brytanię funduszu, mającego pomóc zwiększyć produkcję broni. Islandia, która nie posiada własnego wojska, obiecała przygotowanie misji rozminowywania Ukrainy.

Wśród krajów, którym Bodskov szczególnie podziękował na konferencji prasowej za zaangażowanie, wymienił Polskę oraz Słowację, które zobowiązały się do zwiększenia produkcji sprzętu wojskowego. W Kopenhadze obecny był wicepremier i szef MON Mariusz Błaszczak.

Czytaj też

Rząd Danii ogłosił przekazanie Ukrainie na uzbrojenie dodatkowe 820 mln koron (ok. 110 mln euro). Minister obrony Norwegii Bjorn Arild Gram poinformował o dołączeniu swojego kraju do brytyjskiego programu szkolenia Ukraińców w Wielkiej Brytanii. Wcześniej wysłanie swoich instruktorów zadeklarowały m.in. Szwecja oraz Finlandia.

Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow przyznał, że "jest usatysfakcjonowany rezultatem" spotkania. "O wielu szczegółach nie mogę mówić" - zastrzegł. Ujawnił jedynie, że strona ukraińska przedstawiła swoje potrzeby. Część robocza konferencji była zamknięta dla mediów.

Czytaj też

Darczyńcy zgodzili się spotkać we wrześniu, aby sprawdzić realizację ustaleń i kontynuować wsparcie Ukrainy.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (2)

  1. Chyżwar

    Niepokoją mnie drony z Iranu. Co prawda nie są one na takim poziomie jak amerykańskie albo izraelskie ale lepsze od ruskich. Ukraińcy powinni dostać coś, co skutecznie pozwoliłby im sobie z tym kłopotem radzić.

    1. kaczkodan

      Potrzebny jest odrzutowy dron oparty o silniki tj100 albo tj150. Cena rzędu jednego amraama, uzbrojony w działko 30 mm o bardzo małej energii wylotowej, bezodrzutowe na amunicję 30x113 (jak to zrobić wymyślił mauser podczas ii w.ś).

  2. Pucin:)

    @Chyżwar - popatrz na zdjęcie jaką gwintówkę ma dziewczyna/żołnierz - a kobiety są zawzięte - zestrzeli wszystko co lata - karabin sprzętowy TORA/BORA - 12,7 lub 14,5 = rozniesie każdego drona - to żart!!!!!! :) A tak na poważnie mają w pip 23 mm + pioruny no i brak lotnictwa dolnego piętra się kłania - tj. to co WP-RP chce mieć 45 szt - FA-50 - to za mało tego, dorzuciłbym jeszcze ze 20 szt FA-50 oraz 15 szt uderzeniowo/myśliwskich Bayraktarów oraz nowe zamówienie na 24 szt F-16 i to by dało siłę OPL/Skrzydlatej Polski!!!!! :)

Reklama