Reklama

Geopolityka

Atak na Krymie początkiem ofensywy? Gen. Skrzypczak: Rosjanie mają sparaliżowaną logistykę [KOMENTARZ]

Su-30SM należący do Floty Czarnomorskiej. Co najmniej trzy takie samoloty zostały zniszczone
Su-30SM należący do Floty Czarnomorskiej. Co najmniej trzy takie samoloty zostały zniszczone
Autor. mil.ru.

Jak wynika z analizy Instytutu Studiów nad Wojną (ISW) atak na bazę lotniczą Saki na okupowanym przez Rosjan Krymie może być początkiem nowej ofensywnej operacji Kijowa. Ponadto spektakularne uderzenie pogłębiło dezorientację Kremla co do możliwości Sił Zbrojnych Ukrainy w kwestii precyzyjnego rażenia celów na dużą odległość. Generał Waldemar Skrzypczak, były dowódca Wojsk Lądowych, zauważa w rozmowie z Defence24.pl, że słabym punktem Rosjan jest niewydolna wojskowa logistyka.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Zdaniem amerykańskiego think tanku - Kreml jest zdezorientowano w jaki sposób mogło dojść do takiego ataku. Baza znajduje się ponad 220 km od linii frontu. Straty są bardzo wysokie. W ataku z 9 sierpnia udało się zniszczyć minimum osiem rosyjskich samolotów (w tym trzy myśliwce wielozadaniowe Su-30SM, a także starsze Su-24M/MR) oraz zapasy amunicji, a kratery po eksplozjach wyłączyły bazę pod względem użytkowym na długi czas. Koło Nowofiedorowki służyli piloci z rosyjskiego 43. Pułku Morskiego Lotnictwa Szturmowego Floty Czarnomorskiej, którzy uczestniczyli w ludobójczych bombardowaniach cywilnych obiektów rozsianych na całej Ukrainie. Oznacza to, że kara może spotkać także rosyjskich żołnierzy, którzy na co dzień są bazowani daleko od linii frontu. Eksperci ISW sugerują także, że to dopiero początek, a dla ukraińskich oddziałów to sygnał do ofensywy.

Czytaj też

Co w zasadzie wydarzyło się na Krymie? Od wczoraj media prześcigają się w różnych teoriach jak doszło do tego ataku. Wyróżniono cztery możliwe scenariusze. Według Agencji Unian, powołującej się na analityków grupy InformNapalm – Ukraińcy poprzedzili atak zniszczeniem systemów radarowych przy pomocy pocisków powietrze-ziemia AGM-88 HARM (pytanie, czy chodzi o radary na Krymie, czy np. położone na północ od półwyspu).

Reklama

Jeśli przyjąć ten scenariusz, to za preludium do ataku odpowiada ukraińskie lotnictwo, bo pociski HARM odpalane są z samolotów. Następnie na „głuchą i ślepą" bazę 43. Pułku Lotnictwa Szturmowego przeprowadzono atak rakietowy. Media spekulują czy do ataku nie użyto rakiet ATACMS o zasięgu 300 km. Nie ogłoszono jeszcze oficjalnie, że Ukraina dysponuje takimi rakietami. Natomiast Kijów posiada wyrzutnie HIMARS, z których jest możliwość ich wystrzeliwania. Mają one nie tylko większy zasięg, ale i ciężar, który umożliwia zniszczenie składów amunicji chronionych przez bunkry.

HIMARS-y pozwalają Ukraińcom precyzyjnie razić bazy i linie zaopatrzenia wojsk rosyjskich. W innym możliwym scenariuszu ataku na bazę Saki za zniszczenia od początku do końca odpowiada ukraińskie lotnictwo, lub broń rakietowa produkcji ukraińskiej (pociski Neptun). Dwa ostatnie – wszelako sugerują, że bazę zniszczyli ukraińscy komandosi lub grupa partyzantów. O partyzantce pisał „New York Times", a o specjalsach – „Washington Post". Bez względu na to w jaki sposób doszło do zniszczeń – reperkusje tego ataku są ogromne ponieważ kolejny raz unaoczniają jak nieskuteczna w ochronie własnych wojsk jest putinowska armia.

Czytaj też

Czy uderzenie to podstawa do ofensywy? ISW powołuje się na słowa ukraińskich urzędników, którzy właśnie to sugerowali mediom. „Można tak powiedzieć" – miał powiedzieć jeden z urzędników pytany czy to początek ukraińskiej kontrofensywy. „ (Wojna – przyp. red) zaczęła się od Krymu i na Krymie musi się zakończyć, jego wyzwoleniem" – podkreślił sam prezydent Zełenski co jest właśnie odczytywane jako potwierdzenie, że atak na bazę rosyjskich okupantów nie był wyizolowanym uderzeniem, a jest częścią większego planu. ISW podkreśla, że wcześniej Ukraińcy z powodzeniem ostrzeliwali cele odległe o 100 i o 170 km od linii frontu. Think tank ostrzega, że może to przyspieszyć działania Kremla w celu organizacji pokazowych „referendów", zwłaszcza na okupowanym południu.

Czytaj też

„Moim zdaniem obecna ofensywa rozpoczęła się już miesiąc temu, gdy wojska ukraińskie rozpoczęły ataki na wojska rosyjskie znajdujące się na zachodnim brzegu Dniepru. I stamtąd skutecznie wypierają oraz okrążają oddziały rosyjskie. Jest duża szansa, że Rosjanie zostaną wyparci ze swoich pozycji, poza Dniepr. Ofensywa trwa, ma ona zupełnie inny przebieg niż mogłoby nam się wydawać. Nie ma spektakularnych bitew, manewrów, ale jest skuteczna. Ja to nazywam „pełzającą kontrofensywą". Kijów wie, że ma ograniczone rezerwy, więc nienarażając swoich wojsk na zbędne straty, idą do przodu. Są skuteczni. To pozwala zaoszczędzić siły. Odwrotnie Rosjanie, gdzie choćby w Donbasie kosztem ogromnych strat zdobywają małe połacie terenu. Ukraińcy wychodzą z założenia, że tam gdzie jest silny opór rosyjski lepiej ominąć przeciwnika, uderzyć na skrzydle, a nie wykrwawiać się na uporczywej obronie rosyjskiej. Ukraińskie oddziały mają na kierunkach ataku inicjatywę operacyjną i wróżę im, że jak utrzymają to tempo natarcia to wyprą wojska rosyjskie z zachodniego brzegu Dniepru. Zagadką w zasadzie jest to dlaczego nawet prezydent Zełenski ogłosił kierunek działań na południu? Rosjanie, z tego powodu, przerzucili tam wszystkie możliwe odwody. To oznacza, że Rosjanie będą się umacniali na wschodnim brzegu Dniepru. Prawdopodobnie, stosując zasady sztuki wojennej w myleniu przeciwnika, jednak uderzenie ukraińskie pójdzie na innym kierunku" – podkreśla gen. broni w st. spocz. Waldemar Skrzypczak, były dowódca Wojsk Lądowych.

Od początku rosyjskiej ofensywy wojska inwazyjne mają kłopoty logistyczne. Jeżeli dodamy do tego fakt, iż ukraińskie Siły Zbrojne z powodzeniem niszczą kolejne rosyjskie bazy z amunicją i sprzętem oznacza to, że Rosjanie ugrzęźli na ukraińskim froncie bez zaopatrzenia. Pokazują to także efekty na kolejnych osiach natarcia. W zdobywaniu Siewierodoniecka oraz Lisiczańska mogli skoncentrować dużo sił na małym odcinku frontu. Następnie już musieli jednak rozproszyć swoje oddziały na szerokim froncie. Od tamtych zdobyczy w postaci wejścia na gruzy donbaskich miejscowości nie zdobyli żadnego większego miasta. Skutecznie broni się Słowiańsk oraz Bachmut.

Na froncie pod Zaporożem oddziały ukraińskie wypierają Rosjan na kierunku miejscowości Połohów. I to pomimo tego, że prawdopodobnie w obawie przed natarciem ukraińskim Rosjanie przerzucili na południe szereg swoich oddziałów, o czym wspomina generał Skrzypczak. Upośledzona rosyjska logistyka jest zwłaszcza widoczna na froncie chersońskim, gdzie Rosjanie sięgają po archaiczne metody dostarczania zaopatrzenia, a ich bazy są cyklicznie niszczone (Czornobajiwka oraz Nowa Kachówka). Na północy blokowane są kolejne rachityczne rosyjskie uderzenia na Charków. Czy kompromitacja rosyjskiej wojskowej logistyki przełoży się na załamanie pozycji rosyjskich?

„To między innymi HIMARS-y zniwelowały przewagę artylerii rosyjskiej. Także celnie uderzają w rosyjską logistykę. Myślę, że podstawowym celem Sił Zbrojnych Ukrainy może być odcięcie wojsk rosyjskich od zaopatrzenia: amunicji, środków walki, od logistyki. Ukraińcy skutecznie niszczą także rosyjski system dowodzenia. Rosjanie, już wcześniej nie mieli rytmicznych dostaw logistycznych, które regularnie zasilają pole walki. Kluczem do powodzenia jest właśnie to aby takie dostawy działały. Myślę, że to przekłada się np. na sytuację wojsk rosyjskich na południowym froncie, na zachodnim brzegu Dniepru. Przeprawy są zniszczone, więc Rosjanie walczą tam na resztkach amunicji. Paraliż logistyki rosyjskiej to duże osiągnięcie ukraińskich wojsk" – dodaje gen. Skrzypczak.
Reklama

Komentarze (16)

 1. Echo

  Prawda pod jednym warunkiem - że to co wiemy nie jest propaganda. Mamy mnóstwo ,, informacji,, z jeden strony. Moim zdaniem to błąd bez analizy wszystko akceptować.

  1. stary Polak

   jedno WIEMY na pewno - armia rosyjska została ośmieszona do tego stopnia że będą mieli to w głowach przez wiele pokoleń. Wiemy też że rosja będzie się rozwijać gospodarczo nadal będąc w XX w. Stosunki polityczne i gospodarcze spychają rosję wgłąb III świata. Ich decyzja, mogli pzrecież postawić na rozwój.

 2. stary Polak

  "...słabym punktem Rosjan jest niewydolna wojskowa logistyka" nieprawda! pamiętając ile pralek, lodówek, muszli klozetowych wywieźli z Ukrainy należy uznać ich logistykę wręcza za genialną. To było szalenie ciężkie i skomplikowane zadanie. Zdemontować, ukraść, zabezpieczyć, chronić przed kradzieżą. Potem - w warunkach wojennych - dostać się na Białoruś i tam dopiero wysłać do domu. Tam dopiero wychodzi drobny, w sumie nieistotny błąd logistyki .... brak wody bieżącej.

 3. Buka

  Echo sam sobie odpowiedziałeś okupant zawsze jest okupantem jak walczysz o ojczyznę masz zupełnie inna motywację niż agresor . A jeśli do tego okupant jest brutalny i bezmyślny tym większa motywacja obrońców.

 4. Echo

  Pod warunkiem że wszystko co wiemy jest prawdą. A w dużej mierze opieramy się na informacjach jedak propagandowych. Jedonstronnych. Moim zdaniem to błąd.

  1. Gregorius6

   No właśnie a forum łyka wszystko jak pelikany, jest prawda i ukraińska prawda , prawdziejsza niż inne prawdy

  2. GB

   Nic nie szkodzi aby czytać runet. Ostatnio terrorysta Striełkow napisał komentarz o przekazywaniu melduku od dowódcy batalionu poprzez wszystk8e szczeble dowodzenia na wodzu naczelnym skonczywszy i przekazie TV. W skrócie dowódca batalionu zameldował że zalega pod ogniem ukraińskim, ale zniszczona dwa punkty ostrzału. Poszczególne sto0nie dowodzenia trochę dodały i wyszło że TV podała ze poraz 4 zdobyto tą miejscowość i wkrótce zdobędą Kijów. Takie panie jaja.... w runecie jak chcesz to znajdziesz dużo wiadomości i czesto pokrywaja się z tym co podają Ukraińcy. Trzeba szukać.

 5. GB

  1. W jednym z artykułów w runecie autor analizuje wyposażenie armii rosyjskiej, a konkretnie buty. No i stwierdza że w swojej masie są beznadziejne. Ale ciekawe jest to że poborowy rosyjski służy JEDEN rok, ale jego buty to już DWA lata. I kolejny poborowy dostaje buty w spadku po nim.... Onuce też są przechodnie??? Faktycznie tu analogów niet....hahahaha.... 2. Pokazało się zdjęcia części głównego komputera Su-35S, tego zestrzelonego (ale który spadł na ziemię w miarę dobrym stanie, ponoć nawet radar udało się odzyskać). Otóż w runecie stwierdzili, że komputer jest prawie w 100% oparty na komponentach importowanych z zagranicy Rosji i obecnie nie będzie czym tych komponentów zastąpić...

 6. Dada81

  @VIS na takiej podstawie, że jest mnóstwo filmów pokazujących Amerykanów walczących w rozmaitych wojnach, oraz jak wygląda ich szkolenie i uzbrojenie. A 90 procent ruskiego wojska to zbieranina motłochu z zacofanych republik. Jedyne w czym Buriaci czy Czeczeni Kadyrowa są dobrzy, to dręczenie cywili. Z regularną armią, szkoloną w stylu zachodnim, nie mają szans.

  1. Echo

   W Wietnamie w armii usa było bardzo dużo czarnych żołnierzy (nieproporcnalnie) Powstało takie powiedzenie ,,biali walczą z żółtymi za pomocą czarnych by bronić ziemi która zabrali czerwonym,,-)

  2. Anty 50 C-cali

   Echo Vietnamu.....a Dzisiaj napalm jest zabroniony w armi usa, O Pinokiu poklikasz?! Z wojny w ....Czeczenii. Mieszanina napalmu i ropy ,tak NIET?!?? A o Trzmielu, zastosowanym w akcji....odbijania w jednej szkole?! Nie pokaZali - w TV - jak T-ciakami valili ogniem na wprost. Akceptujesz, w TYM 2022, polskie powiedzienie - "przeje...e jak w ruskim T-",? "Z"analizuj te wraki od Hostomla, Irpienia, po braki w pisaniu, smsowaniu przez tygodnie...od Lutego do Lipca. Specjalnej operacji. A matuszka , dziewczyna, w Rosiji czeka

 7. rwd

  Wypatrują ukraińskiej ofensywy jak kania dżdżu. To pierwsza w historii ofensywa toczona zastępczo w mediach, bo na froncie nikt o niej nie słyszał.

  1. mark1918

   Na szczęście ruska też utknęła, wygląda na to, że HIMARSy zrobiły swoje.

  2. Dada81

   To tak samo jak blitzkrieg na Kijów twojego wodza, Władimira.

  3. Rea

   @rwd masz rację, ta wojna toczy się też w mediach. Ukraina opowiada o ofensywie na Chersoń, trąbią o tym cały czas, Rosja przerzuca rezerwy pod Chersoń. A Ukraińcy sobie walą w lotnisko na Krymie, gdzie pewnie OPL nie działał, bo po co, skoro Ukr mają iść na Chersoń. Teraz Ukraina opowiada, że chce odzyskać Krym, więc Rosjanie tam wojska przerzucą, a Ukr walną gdzieś pod Iziumem.

 8. Jaszczur

  Medialnie fajnie to wygląda ale ruskim lotnictwo można niszczyć do oporu ale ono jest i tak im nie potrzebne bo się do niczego nie nadaje jak oni nie potrafią latać nad upadłym krajem jakim jest UA to z wojskowego punktu widzenia szkoda gadać hahaha flotę też można im niszczyć ale ona też im jest niepotrzebna skoro flagowy okręt Moskwa jest takim łatwym celem to też szkoda gadać ... Ważne żeby niszczyć im armię lądową bo nią mogą cóż zrobić . P.S wojna NATO -Rosja była by jak mecz Hiszpania - wyspy owcze i to do tego jakby grały drugim składem 😂😂😂

  1. VIS

   Moskwa była takim łatwym celem że poszło w niego 12 Neptunów i tylko dwa trafiły, szczęśliwie ruskie onuce wysłały okręt bez wsparcia innych jednostek.

  2. Valdore

   @VIS i znowu kłameisz jak zwykle. W Moskwę wystrzelono zaledwie 2 Neptuny i to wystarczyło wiec już skończ póki możesz.

  3. VIS

   @Valdore tak twierdzi Ukraińska propaganda, co innego twierdzą eksperci. Ale dodrze, zakładając że dostajesz informację o tym że w zasięgu Neptunów pojawił się duży okręt i co robisz puszczasz dwa Neptuny czy walisz całą salwą? Walisz wszystkim co masz, Ukraińcy doskonale wiedzieli że do trafienia moskwy potrzebne jest przynajmniej 11 rakiet (pisał o tym portal Beyond the Horizon). A o tym że opl na krążowniku nie działało to można między bajki włożyć jest film w internecie na którym widać huraganowy ogień okrętowej opl.

 9. VIS

  Śmieszy mnie taki tytuł: "Atak na Krymie początkiem ofensywy? Gen. Skrzypczak: Rosjanie mają sparaliżowaną logistykę ". Po pierwsze to Ukraińcy za bardzo nie mają czym i kim rozpoczynać ofensywy. Ruska logistyka została porażona ale jeszcze nie sparaliżowana. Wiadomym jest że każdy chce żeby ta wojna zakończyła się zwycięstwem Ukrainy ale do tego jeszcze daleka i kręta droga a moskiewski niedźwiedź nie śpi, wzmacnia siły i szkoli nowe bataliony. Demografia działa na niekorzyść Ukrainy więc dziwi mnie brak listów gończych wysyłanych do Polski za bumelantami ukrywającymi się w naszym kraju przed poborem.

  1. Dada81

   Ukraińcy nie mają kim? Przecież oni już przed wojną mieli ponad trzystutysięczną armię, najliczniejszą w cywilizowanej Europie. Do tego zmobilizowali kilkaset tysięcy kolejnych. Żeby Putin zrobił dla tego liczebną przeciwwagę, to musiałby chyba wszystkich mężczyzn i chłopców w wieku poborowym powołać. Rosyjski niedźwiedź szkoli nowe bataliony? A co niby robią Amerykanie, Brytyjczycy, Szwedzi, Duńczycy, Finowie, z dziesiątkami tysięcy ukraińskich żołnierzy na Wyspach Brytyjskich? Nie mają czym? Mają prawdopodobnie więcej czołgów niż przed rozpoczęciem wojny, broń lekka płynie z Zachodu szerokim strumieniem, a do tego powoli, ale jednak zwiększają możliwości uderzeń na zaplecze wroga. Partyzantka i dywersja też nie śpi. Demografia działa na niekorzyść Ukrainy? Jeden wyszkolony Ukrainiec jest wart więcej, niż dziesięciu Czeczenów, czy Buriatów, dla których równorzędnymi przeciwnikami są jak widać związani jeńcy, kobiety i dzieci.

  2. VIS

   @Dada81 fajne fantazje opowiadasz, Ukraińcom kończą się "bagnety" i to jest fakt i to nie jest moje zdanie tylko ekspertów. Nie mają większej ilości czołgów niż przed wojną bo dostawy uzupełniły tylko straty poniesione przez Ukrainę. Z tym wyszkoleniem też nieźle popłynąłeś, jeden wart dziesięciu? Na jakiej podstawie tak twierdzisz? Ten szeroki strumień sprzętu to gdzie widzisz, ja widzę płytki strumyczek a to powinna być rzeka. Radzę zacząć czytać prasę branżową to może ci się oczy otworzą. Demografia wcale nie działa na korzyść Ukraińców bo moskale nawet nie ogłosiły mobilizacji, mimo to w każdym okręgu powołują bataliony ochotnicze jeśli je wyszkolą i uzupełnia straty może być źle.

  3. Valdore

   @VIS, dawno tak się nei usmiałęm:) Ale dla twojej zerowej wiedzy te "bataliony ochotnicze"istnieją na papierze bo nikt do nich nie chce się zgłaszać, sprzętu Ukraina dostaje coraz więcej a raszyści wyciągają już antyczne T-62 i urządzaja łapanki na żołnierzy. Wyszkolenei wojsk ukraińskich też jest znacznei większe niz rosyjskich . Aha, VIS jak tam te 12 urojonych rakiet co niby poleciały na Moskwę.

 10. GB

  Taka uwaga. W Polsce wyprodukowano i przekazano do WP z dwa razy więcej czołgów T-72 i dział samobieżnych 2S1 Goździk niż ostatnio było na etacie i stanie....

  1. GB

   Ok. Skoro Moderator puścił ten post, to napisze inaczej. W Polsce wyprodukowano dla jednostek WP około 700 czołgów T-72 I ponad 600 sztuk dział samobieżnych 2S1 Gożdzik. Jeśli na dziś poszło dla Ukrainy około 300 sztuk T-72 I też dużo Gożdzików, to nadal w Polsce mamy peine etaty dla naszych jednostek (ale nie mamy zapasu mobilizacyjnego). W tym przypadku Ukraina ma uwzględniając straty i zdobycze stan mniej więcej równy z przed 24 lutego. Jeśli Polska przekazała wszystkie T-72 i 2S1 Gożdzik to istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo że Ukraina ma więcej czołgów i dział samobieżnych niż 24 lutego

  2. VIS

   @GB tylko że przez 40lat eksploatacji pokończyły się resursy w najstarszych T-72 część też została zmodernizowana do standardu PT-91. Inną ciekawostką jest to że zlikwidowano (PO do spółki z PiS) jedną z trzech na świecie fabryk produkujących silniki do "teciaków", mieściła się na Woli w Warszawie i dziwnym trafem zaginęła część dokumentacji technicznej. A że silnik W-46 ma tragiczny resurs 600 godzin potem remont kapitalny, znów 600 godzin i złom więc jeśli gdzieś zostały jakieś T-72 to do niczego się nie nadają.

  3. GB

   VIS, na części zamienne nadają się jak najbardziej.

 11. Ma_XX

  Na lotnisku w Ziiabrówce został zniszczony jeszcze radar 92N6E „Grave Stone“

  1. GB

   Też tak słyszałem. Dodatkowo czołg T-72. Jeśli chodzi o ten radar to on jest od S-400 i służy do naprowadzania rakiet, czyli istotna strata dla jednostki S-400.

  2. Anty 50 C-cali

   STARY (ZDANIEm fanklub - gdZiesz ty?), ALE YARY HARPOON DAWNO TESTOWALI......NA MAKIECIE RADARU S-300.----- S-400(500) MA CHYBA JESZCE BARDZIEj BOLSZOJ. OJ, NIE TAKI JAK NA Jasionce, Patriota

 12. GB

  Po "wyjątkowych" sukcesach Floty Czarnomorskiej jej dowódca admirał Igor Osipow został zastąpiony przez wiceadmirała Wiktora Sokołowa. Życzę mu podobnych "sukcesów"....

 13. seb1746

  może Skrzypczak będzie mógł powiedzieć, że mówił o tej ofensywie 4 miesiące temu

  1. Echo

   Haha. No on mówi prawie od pocAtku o ofensywie.-)

 14. GB

  Dziś ostrzelano Zaporoska Elektrownię Atomową. Rosja chce zwołać RB ONZ w tej sprawie . Odpowiedz G7 jest taka że została wezwana do jej opuszczenia. Do tego słup (maszt) linii wysokiego napięcia z niej w kierunku na Krym przewrócił się, tak sam z siebie.... Wiatr pewnie duży był powiedzą Rosjanie.... hahahahaha

 15. Ma_XX

  trzeba jeszcze załatwić most krymski

 16. DON MARZZONI

  Pewnie ktoś wsadził nowe bateryjki do Wilchy... Takie rakiety, jak i HIMARSY można kupić w każdym sklepie z rakietami, Towarzyszu Putin. Nieprawdaż?

Reklama