Reklama

Geopolityka

169 dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie [PODSUMOWANIE]

Ukraine Artylery
Autor. Sztab Generalny SZU

169 dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie. Stan na wieczór 11 sierpnia 2022 roku.

Reklama

Odcinek charkowski: brak informacji o działaniach zaczepnych obu stron. SZFR ostrzelały 14 miejscowości. Nad obwodem charkowskim zestrzelono dwie rakiety Kalibr.

Reklama

Odcinek izjumski: brak konkretnych informacji o przebiegu walk, wiadomo jednak, że Ukraińcy stale naciskają od zachodu i południa na rosyjskie zgrupowanie pod Izjumem. SZFR ostrzelały 15 miejscowości.

Odcinek łymański: SZFR ostrzelały jedną miejscowość.

Reklama

Odcinek siwersko-bachmucki: oddziały rosyjskie atakowały pozycje SZU pod Hryhoriwką, Werchniokamianskim, Iwano-Dariwką, Sołedarem, Bachmuckim (wieś przylegająca do miasteczka Sołedar), wsią Zajcewe, w zachodniej częścią Werszyny, pod Kodemą, Daczą i miasteczkiem Zajcewe. Rosyjskie ataki zakończyły się porażkami, poza uderzeniami na Bachmuckie, Kodemę, Daczę i zachodnią częścią Werszyny, gdzie nadal trwają walki. Pod wsią Jakowliwka Ukraińcy odparli rosyjski oddział rozpoznawczo-dywersyjny. SZFR ostrzelały 17 miejscowości.

Autor. defence24/Michal Bruszewski

Odcinek awdijiwsko-doniecki: najeźdźcy zaatakowali Piski, Marinkę i Pawliwkę (wieś położona na południe od Wuhłedaru). Sytuacja batalionu z 56 Brygady Zmotoryzowanej SZU, który broni Pisków, jest jednak poważna. Dzisiaj strona rosyjska użyła, poza klasyczną artylerią lufową i wieloprowadnicowymi wyrzutniami pocisków rakietowych, wyrzutni pocisków termobarycznych TOS-1. W rękach najeźdźców jest aktualnie ok. połowy wsi Piski. W okupowanym Doniecku na ul. Kujbyszewa, naprzeciwko Zakładów Topaz, wybuchł pożar. Z kolei SZFR ostrzelały 13 miejscowości.

Odcinek zaporoski: SZU kontynuują swój powolny marsz na Połohy i w kierunku wsi Myrne. Możliwe, że Ukraińcy atakują pozycje rosyjskie wzdłuż drogi T-04-08 prowadzącej z Orichowa do Tokmaku. Sytuacja na terenie Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej w Enerhodarze nadal jest ciężka. Miało dojść do 4 kolejnych ostrzałów jej terenu przez najeźdźców. Popołudniu nad elektrownią unosił się dym, ale później okazało się, że pochodził z palącej się trawy. Poza Enerhodarem SZFR ostrzelały jeszcze 13 miejscowości. Z kolei w okupowanym Berdiańsku doszło do dużej eksplozji. W nocy z 10 na 11 sierpnia br. SZU ostrzelały również składy na terenie bazy lotniczej pod okupowanym Melitopolem.

Odcinek chersoński: artyleria SZU miała zniszczyć w nocy 3 rosyjskie punkty dowodzenia, a także dokonała uderzeń na infrastrukturę. Prawdopodobnie chwilowo Ukraińcy wstrzymali większe działania zaczepne na tym odcinku z powodu wzmocnienia zgrupowania rosyjskiego dodatkowymi BTG. Prawdopodobnie SZU będą starały się osłabić obronę przeciwnika oraz jego wolę walki uderzeniami artyleryjskimi na składy zaopatrzenia, promy i mosty pontonowe, kolejne punkty dowodzenia oraz obronę przeciwlotniczą i zasoby WRE (co umożliwi szersze wykorzystanie lotnictwa i dronów). SZFR ostrzelały 16 miejscowości.

Przygotowanie do ostrzału 3 sztuk wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet 227 mm HIMARS.
Przygotowanie do ostrzału 3 sztuk wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet 227 mm HIMARS.
Autor. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy, Twitter

Odcinek czarnomorski: według różnych szacunków na lotnisku pod Nowofederiwką i Saki zniszczonych zostało przynajmniej 10 samolotów (8 Su-24 i 2 Su-30) oraz kilka składów z amunicją i paliwem. Uszkodzonych mogło zostać 5 samolotów (dwa Be-12, dwa Su-24 i jeden Su-30)W ciągu ostatnich dwóch dób z Krymu wyjechało wieli turystów z Rosji, co jest mocnym ciosem w finanse półwyspu.

Sztab Generalny SZU twierdzi, że SZFR zwerbowały na Białorusi ok. 13 tys. były wojskowych oraz pracowników resortu spraw wewnętrznych (w tym OMONu). Czynnikiem wpływającym najmocniej na decyzję Białorusinów o zaciągnięciu się na służbę rosyjską miały być kwestie finansowe.

Na jednym z odcinków artylerii rosyjskiej prawie udało się zniszczyć jedną z haubic Caesar, które Francja przekazała SZU. Nad ukraińskimi artylerzystami zawisł wrogi dron, który wskazał cele. Artyleria rosyjska nie zniszczyła jednak żadnego z Caesarów. Jeden z nich został jednak prawdopodobnie uszkodzony odłamkami.

McDonalds ogłosił, że znowu otworzy swoje restauracje na Ukrainie. Wznowienie działalności będzie stopniowe. Wbrew pozorom, to bardzo pozytywny dla Ukrainy sygnał i nie chodzi bynajmniej o kwestie kulinarne. Możliwe, że nad Dnieprem wznowi działalność szereg innych firm zachodnich.

W jednostce wojskowej w miejscowości Dołgoprudny pod Moskwą spłonął duży drewniany budynek.

Na terenie bazy wojskowej w Ziabrówce pod Homlem (udostępnionej SZFR przez reżim Aleksandra Łukaszenki) doszło do dużej eksplozji. Zniszczone lub uszkodzone zostały dwa radary.

Reklama

Komentarze (1)

  1. rwd

    Bez niszczenia celów w głębi Rosji i aktywnej partyzantki na terenach okupowanych, ta wojna może trwać latami.

Reklama