Reklama

Technologie

Kontenerowe wyrzutnie rakiet dalekiego zasięgu dla U.S. Army

Fot. US Army
Fot. US Army

U.S. Army zaprezentowała plan prototypowej baterii systemu Typhon, która na trafić do służby w 2023 roku w ramach programu MRC (ang. Mid-Range Capability). System wyposażony jest w pionowe wyrzutnie zgodne ze standardem stosowanym na okrętach U.S. Navy, co pozwoli na odpalanie z nich pocisków manewrujących Tomahawk oraz rakiet naddźwiękowych Raytheon Standard SM-6 które mogą razić zarówno cele powietrzne jak i naziemne. Prezentacja miała miejsce podczas konferencji AUSA-2021.

System Typhon (po polsku Tyfon – mityczny potwór) ma stanowić rozwiązanie wypełniające lukę pod względem możliwości operacyjnych pomiędzy systemem HIMARS który otrzyma pociski PrSM (Precision Strike Missile) o zasięgu ostrzału 499-550 km (w przyszłości do 1000 km) i rozwijanymi obecnie systemami hipersonicznymi, takimi jak Dark Eagle (program LRHW - Long Range Hypersonic Weapon), którego zasięg ma przekraczać 2700 km. Zarówno Typhon jak i Dark Eagle traktowane są przez U.S. Army jako kluczowe elementy w zakresie zachowania równowagi sił z przeciwnikami takimi jak Chiny czy Rosja. Szczególnie istotne jest znaczenie pocisków balistycznych i manewrujących w planach dowództwa USA INDOPACOM odpowiedzialnego za działania na Pacyfiku.

Rozwijany przez koncern Lockheed Martin system MRC w znacznym stopniu zdaje się bazować na rozwiązaniu testowanym przez U.S. Navy w 2018 roku, które obejmuje umieszczone w specjalnych kontenerach, unoszone do pionowej pozycji podczas odpalania pocisków wyrzutnie. Każda z nich posiada 4 kontenery startowe w pełni kompatybilne z ze stosowanymi przez marynarkę wojenną USA w wyrzutniach Mk 41 Vertical Launch System, będących standardem dla większości okrętów. Dzięki temu możliwe jest zastosowanie w wyrzutni Typhon tych samych, niezmodyfikowanych w żadne sposób pocisków jakie obecnie wykorzystuje U.S. Navy.

Obecnie przewidziane jest zastosowanie pocisków manewrujących Tomahawk oraz najnowszej wersji rakiet przeciwlotniczych SM-6 Block IA które przeznaczone są do rażenia celów powietrznych, w tym balistycznych, ale może również służyć do niszczenia celów powierzchniowych na dystansie około 460 km. W opracowaniu jest obecnie wariant oznaczony SM-6 Block IB, który ma osiągać prędkość hipersoniczną.

Podczas konferencji AUSA-2021 ogłoszono, że kompleks MRC Typhon jest uważany za mający większy priorytet dla U.S. Army niż hipersoniczny LRHW Dark Eagle, ponieważ ten pierwszy jest bardziej elastyczny i tańszy. Będzie też wdrażany w znacznie większej liczbie. Pierwsza, prototypowa bateria ma rozpocząć walidację przez siły zbrojne w  trzecim  kwartale 2022 roku podatkowego (kwiecień-czerwiec 2022), po czym rozpocznie się szkolenie obsługi baterii. Powinno się ono zakończyć w drugim kwartale roku rozliczeniowego 2024. Wejście do służby operacyjnej planowane jest nie później niż we wrześniu 2023 roku. Planowane jest w tym czasie rozpoczęcia tworzenia kolejnych trzech  baterii. Pierwsze próbne odpalenie pocisków SM-6 i Tomahawk z baterii prototypowej zaplanowano na III kwartał roku podatkowego 2023 (kwiecień-czerwiec 2023).

Według danych opublikowanych podczas AUSA-2021 bateria kompleksu MRC Typhon ma się składać z czterech wyrzutni czteroprowadnicowych na przyczepach trzyosiowych ciągniętych przez pojazdy Oshkosh HEMTT M983A4 (8x8) (podobnie jak wyrzutnie kompleksu LRHW) i jednego stanowiska dowodzenia BOC na tej samej przyczepie. W skład baterii wejdzie również jeden pomocniczy pojazd łączności BSV oparty na HMMWV (4x4) i kilka pojazdów ładowniczo-transportowych, podobnie jak wyrzutnie umieszczonych na przyczepach trzyosiowych, ciągniętych jednak przez pojazdy 6x6.

Reklama
Reklama

Reklama
Reklama

Komentarze (1)

  1. pielgrzym

    NIECH POLSKA POZYSKA OD AMERYKANÓW KONTENEROWE WYRZYTNIE NA POCISKI MANEWRUJĄCE TOMAHAWK,SM-6 ORAZ mobilne rakiety balistyczne dalekiego zasięgu i inne rakiety pośredniego i dalekiego zasięgu