Technologie
Komercjalizacja Stacji Kosmicznej postępuje
19 października br. przedstawiciele firmy NanoRacks LCC poinformowali, że projekt budowy komercyjnego stanowiska badawczego na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej postępuje według planu. Oznacza to, że projekt wejdzie w fazę bezpośredniej realizacji w 2014 roku.
Projekt stanowiska badawczego przeznaczonego do dedykowanych eksperymentów, które powstanie w Stanach Zjednoczonych, przeszedł już przez pierwszą fazę opracowania. Wedle planów ma zostać ono wyniesione w przestrzeń kosmiczną i zainstalowane na Stacji Kosmicznej w 2014 roku.
Stanowisko badawcze zostanie dołączone do japońskiego modułu Kibo, który dysponuje jedną sekcją zewnętrzną przeznaczoną na eksperymenty. Można w niej umieścić w sumie 10 stanowisk badawczych o wymiarach 40x10x10 cm.
Obecnie przedstawiciele firmy mogą pochwalić się pierwszym zakontraktowanym projektem - standardowa oferta obejmuje realizację badań w czasie 90 dni. Będzie to kosztować 1,5 mln dolarów, a w przypadku potrzeby powrotu zestawu badawczego na Ziemię dodatkowe 40 tys. dolarów.
Prace nad komercyjną platformą badawczą na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej są wynikiem podpisania umowy z amerykańską agencją kosmiczną NASA w 2009 roku.
Sama Międzynarodowa Stacja Kosmiczna używana jest przez firmy komercyjne od wielu lat, choć większość badań na stacji prowadzone jest przez instytucje rządowe.
(ŁP/MMT)
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie