Reklama

Polityka obronna

Kolejny Sobol dla Rosyjskiej Straży Granicznej

Kuter patrolowy projektu 12200 - fot. Andrzej Nitka
Kuter patrolowy projektu 12200 - fot. Andrzej Nitka

23 listopada br. w stoczni Morskoj Zawod Ałmaz w Sankt Petersburgu odbyło się wodowanie za pomocą dźwigu pływającego przeznaczonego dla straży granicznej Rosji szybkiego kutra patrolowego o numerze stoczniowym 215 proj. 12200 (Sobol).Jest to już 11 kuter tego typu zbudowany w tej stoczni (nie mylić z bardziej znaną stocznią z tego miasta noszącą nazwę - Sudostroitielnaja Firma Ałmaz), a 18 w ogóle zbudowany w rosyjskich stoczniach.

Do końca bieżącego roku zakończyć się mają próby stoczniowe tej jednostki, natomiast po przezimowaniu w stoczniowym hangarze i przejściu testów zdawczo-odbiorczych ma zostać ona przekazana zamawiającemu w czerwcu przyszłego roku. Jej portem macierzystym będzie Murmańsk.

Kutry te mają 57,5 t wyporności i wymiary 30 x 5,8 x 1,3 m. Osiągają one prędkość 48 w., ich zasięg to 500 Mm, a autonomiczność 3 dni. Załoga jednostek składa się z 6 ludzi, zaś uzbrojenie obejmuje jeden nkm kal. 14,5 mm, granatnik do zwalczania płetwonurków oraz dwie naramienne wyrzutnie rakiet plot. typu Igła.

(AN)
Reklama

Komentarze

    Reklama