Kolejny chiński rekord. Ponad 50 samolotów w Tajwańskiej strefie ADIZ

4 października 2021, 15:32
Xian H-6
Fot. Li Pang/Wikimedia, CC BY-SA 3.0
Reklama

Aż 52 chińskie samoloty wojskowe naruszyły w poniedziałek strefę identyfikacji obrony powietrznej Tajwanu (ADIZ) - poinformował tajwański resort obrony. To kolejna prowokacja Pekinu, zaledwie dwa dni po rekordowym wtargnięciu 39 samolotów ChRL w tajwańską ADIZ.

Wśród 52 samolotów, które naruszyły ADIZ, znalazły się między innymi 34 myśliwce sił powietrznych chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej, w tym 32 myśliwce Shenyang J-16 i dwa myśliwce Su-30.

Towarzyszyły one 12 bombowcom Xian H-6, zdolnym do przenoszenia głowic nuklearnych. W strefie znalazły się również dwa samoloty Shaanxi Y-8 do zwalczania okrętów podwodnych oraz dwa samoloty walki elektronicznej Shaanxi KJ-500. Maszyny jak zwykle wleciały do południowo-zachodniej części strefy, w bliskiej odległości od kontrolowanego przez Tajwan archipelagu Dongsha (Pratas).

Jak podkreślono w oświadczeniu resortu obrony, w odpowiedzi na naruszenie strona tajwańska wysłała własne samoloty bojowe (CAP), by monitorowały sytuację. Włączone zostały systemy obrony przeciwrakietowej, wysłano też ostrzeżenia radiowe.

Resort spraw zagranicznych Chin wydał w poniedziałek komunikat, w którym ogłosił, że USA powinny przestać wspierać "separatystyczne siły" na Tajwanie. Była to reakcja na przedstawione dzień wcześniej stanowisko Waszyngtonu w sprawie chińskich prowokacji wobec Tajpej.

Ostatni rekord naruszeń strefy miał miejsce w sobotę, gdy wtargnęło do niej 39 chińskich samolotów, w tym 30 myśliwców. W piątek do ADIZ wleciało 38 samolotów. Według ekspertów rekordowe wtargnięcie związane było z obchodzoną w Chinach 72. rocznicą powstania Chińskiej Republiki Ludowej.

Reklama
Reklama

Jak wskazali w wywiadzie dla tajwańskiej Centralnej Agencji Informacyjnej lokalni eksperci, zeszłotygodniowe naruszenia były pokazem siły oraz miały unaocznić USA i Tajwanowi, jakie zdolności bojowe posiada lotnictwo Chin. Miały na to wskazywać wyjątkowe pory naruszeń w ciągu dnia i w nocy, a także fakt, że samoloty należały do różnych eskadr.

W specjalnym niedzielnym oświadczeniu rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price wyraził głębokie zaniepokojenie ostatnimi działaniami ChRL oraz zaapelował do Chin o zaprzestanie prowokacji destabilizujących sytuację w regionie i nacisków militarnych, dyplomatycznych i gospodarczych na demokratycznie rządzony Tajwan.

„Zaangażowanie USA na rzecz Tajwanu jest solidne jak skała i przyczynia się do utrzymania pokoju i stabilności w Cieśninie Tajwańskiej oraz w regionie. Będziemy nadal współpracować z przyjaciółmi i sojusznikami, aby rozwijać nasz wspólny dobrobyt, bezpieczeństwo i wartości oraz by pogłębiać nasze więzy z demokratycznym Tajwanem” – można przeczytać w oświadczeniu.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 84
Reklama
Napoleon
wtorek, 5 października 2021, 19:37

Usa tylko czekaja na konflikt w tajwanie.teraz maja jeszcze przewage technologiczna i sojusznikow.pozniej moze byc roznie.to co innego niz zimna wojna z ruskimi.juz yrampek powiedzial ze w stanach trwa najwieksza mobilizacja od 2ws.porazka stanow to totalny upadek tego kraju wraz z dolarem.

Jerzy
wtorek, 5 października 2021, 13:49

Utrzymują napięcie i testują obronę powietrzną, ale raczej mało prawdopodobne żeby kiedykolwiek zdecydowali się na frontalny atak - po co, skoro to samo można uzyskać w dłuższej perspektywie polityką i drogą nacisku ekonomicznego, a Chińczycy potrafią być cierpliwi...

Jurek
wtorek, 5 października 2021, 11:42

Ta cała strefa powietrzna identyfikacji to wymysł USA, Azjaci tylko to powielają. Kłopot z tą strefa jest taki że nie jest ona uwzględniona w prawie międzynarodowym związku z tym silniejsi ją ignorują i podlatują aż do strefy morza terytorialnego a założycielowi tej strefy pozostaje tylko zgrzytanie zębami

A wy dalej zaklamujcie rzeczywistość
wtorek, 5 października 2021, 10:45

Tajwan należy do ChRL więc latać mają prawo nad swoim

AB
wtorek, 5 października 2021, 14:07

Nie, to z buntowane prowincje, należą do jedynego legalnego państwa Chińskiego, obecnie mającego centrum na wyspie Tajwan

Sarmata
wtorek, 5 października 2021, 17:52

A więc Polska uznała Tajwan? No i ile państw na świecie uznało Tajwan, chyba San Eskobar tylko? Bo w Polsce jest ambasada CHRL a Tajwan? Tajwan to wyspa i nic więcej, Nikt tego panstwa nie uznaje, nawet USA.

Luke
wtorek, 5 października 2021, 13:40

Raczej na odwrót - legalny rząd Republiki Chińskiej przeniósł się na Tajwan...

favoryt
wtorek, 5 października 2021, 09:21

Chiny to kraj miłujący pokój. Zaraz po Rosjanach. Im bardziej o ten pokój wlaczą to tym bardziej rosną stosy trupów.

afgan
wtorek, 5 października 2021, 13:41

masz moze jakies porownawcze statystyki? Moze to jak z tym Trumpem sterowanym przez rosjan... wg panienki Clinton

zimny kubek
wtorek, 5 października 2021, 13:32

niestety Chiny i Rosja są zaraz po aktualnym okupancie polski

Trzcinq
wtorek, 5 października 2021, 07:14

Bo Tajwan to zbuntowana prowincja ChRL stąd konflikt

Luke
wtorek, 5 października 2021, 13:43

a niby kiedy się zbuntowała? To Chiny kontynentalne zbuntowały się przeciw rządowi Czang Kaj-szeka a nie na odwrót.

Monkey
wtorek, 5 października 2021, 17:32

@Luke: Ponieważ jego rząd nieudolnością i korupcją zaszedł im za skórę. A że Chińczycy wpadli z deszczu prosto pod rynnę, to już inna sprawa…

Davien
środa, 6 października 2021, 10:26

Taak, Rząd Czang Kaj Szeka zaszedł za skóre ale komunistom Mao zwalczajac tych bandziorów.

czwartek, 7 października 2021, 14:54

Tacy sami jedni jak i drudzy, ciekawe dlaczego, jak sądzisz, jakoś setki milionów chińczyków wolało "czerwonych bandziorów" Mao od "demokratycznych"zakapiorów od Czang Kaj Szeka? Zapewne się zdziwisz ale na przykład terror Kimów w Korei Północnej jeszcze do dzisiaj nie spowodowała tylu ofiar ile na koncie ma "demokracja" Li Syng Mana z Korei Południowej. Świat jest dziwny a fakty zaskakujące koleżko niedouczony.

xXx
wtorek, 5 października 2021, 13:38

Technicznie to jest na odwrót - to ChRL jest zbuntowaną prowincją Tajwanu. Oryginalnie to Tajwan był reprezentantem Chin w ONZ.

Szek
wtorek, 5 października 2021, 13:13

Jesteś w błędzie lub siejesz celowo dezinformację. ChRL to zbuntowana część Chin

szok
wtorek, 5 października 2021, 10:52

Ja myślałem, że mieszkając w środku Europy, z powszechnym dostępem do nauki szkolnej..., że coś powinno się wiedzieć. Naiwniak ze mnie.

Macflarry
wtorek, 5 października 2021, 07:02

Amerykanie przed operacją pustynna burza też podrywali wiele samolotów by zmylić przeciwnika i obnirzyc jego czujność.

realista
wtorek, 5 października 2021, 04:14

No i co im (chinom) zrobicie? Ponarzekacie stukając w klawiaturę (made in china). Idzie zima to kupicie zimowe ubrania i buty. 70% z was wybierze produkty chińskie

viper
wtorek, 5 października 2021, 15:09

Tkwisz w micie. Chiński pracownik jest za drogi dla koncernów-producentów odzieży i butów, więc przeniosły one produkcję do tańszych krajów azjatyckich. Dotyczy to też firm chińskich, które szukają możliwości taniej produkcji np. w krajach afrykańskich.

Davien
wtorek, 5 października 2021, 11:06

A co Chiny zrobią Tajwanie poza zmasakrowaniem własnych sił zbrojnych i zamianą Cieśniny Tajwańskiej w największy grobowiec żołnierzy ChRL?

Beka
wtorek, 5 października 2021, 10:50

Firmy odzieżowe już dawno nie szyją w Chinach a w Bangladeszu, Indiach, Wietnamie, Malezji...

Ech
wtorek, 5 października 2021, 02:12

Ja to mysle tak - Teraz nie bedzie wojny. Chiny sie zbroja.XI jak na Chinczyka jest bardzo wojowniczy (co prawda nie napada na inne kraje i ich nie okupuje jak USa) ale kupuje statki i samoly. Nastepny pierwszy sekretarz ktort go zmieni bedzie odwarnoscia. Skupi sie na poltyce Wewnatrznej i przez kolejne 15-20 lat bedzie zajmowac sie srodkiem kraju. W tym czasie USa zbankrutuje a TAjwan zacznie prosic o przylaczenie. Wtedy sposb za 20-30 lat Chiy polacza sie i odzyskaja kontrole nad swoja wyspa w sposb pokojwy.

ats
wtorek, 5 października 2021, 00:10

Powyżej 12 km od granicy mogą sobie latać. Ale niech tylko spróbują naruszyć przestrzeń powietrzną Tajwanu.

wtorek, 5 października 2021, 11:51

To co zrobisz?

Ech
wtorek, 5 października 2021, 10:54

dokadnie / Strefa Identtfikacji to mrznka.

Valdore
środa, 6 października 2021, 10:28

I Dlatego twoja Rosja ma jedna z najwiekszych na świecie:))

Artur
poniedziałek, 4 października 2021, 22:34

Jak słyszę słowa ,,głębokiego zaniepokojenia" z ust polityka, to oznacza, że na nic więcej nie można liczyć i pora się pakować i uciekać.

hetman polny-koronny
poniedziałek, 4 października 2021, 22:31

Ciekawe czy gdy Chiny zaatakują Taiwan, 79-letni Joe Bidet szybko podejmie akcję odwetową? Czy będzie do tego zdolny? Ale gdy w tym samym czasie Rosja+Białoruś zajmie w ciągu 24 godzin państwa nadbałtyckie, to...powtórzymy los Afganistanu? Obrona Europy zacznie się dopiero, gdy wojska rosyjsko/białoruskie przekroczą linie Odry.

Davien
wtorek, 5 października 2021, 11:09

No niezłe bajki ciury obozowego:) Ale zrozum biedaku że tym razem USA nie uratują rosyjskich tyłków ale pogonią was aż za Ural:))

Monkey
poniedziałek, 4 października 2021, 22:20

Zaangażowanie USA w sprawy Tajwanu jest tak solidne, że sami uznają ChRL jako suwerennego reprezetanta Chin od bodajże 1972 roku. Solidne jak skała? Tak samo jak w Iraku i zwłasz\cza w Afganistanie? A teraz w Europie (i całe szczęście, że i stąd się wycofują).

Davien
wtorek, 5 października 2021, 11:11

I pewnie dlatego ChRL dostaje sankcje a Tajwan najnowszą broń z USA. A o wycofaniu USA z Europy może marzyć jedynie zdrajca na usługach Moskwy jak ty.

ifdnh
poniedziałek, 4 października 2021, 21:47

albo napadną na Tajwan teraz, albo zje ich polityka jednego dziecka i konieczność utrzymywania starszych osób.

wtorek, 5 października 2021, 11:53

Następny wizjoner znafca tematu który przepowiadał upadek FR Sybierie Chinska czy teraz demografia spada w Chinach. Martw się o Europe bo niebawem kalifat powstanie i regiony plemienne

Vixa
wtorek, 5 października 2021, 10:19

Nie już polityki jednego dziecka.

Sarmata
wtorek, 5 października 2021, 10:04

Już dawno nie mają polityki jednego dziecka. Brakuje im kobiet ale kobiety z całej Azji mażą o mężu z Chin.

xXx
wtorek, 5 października 2021, 07:46

No raczej napadną - jak przejma Tajwan to mają 90% produkcji wszystkich chipów komputerowy. Z czymś takim przewaga technologiczna zachodu upadnie w kilka lat. Jak już wysyłają 50 samolotów, to tylko czekają, aż Tajwanowi spowszednieje widok 200 samolotów i pewnego dnia te samoloty nie zawrócą.

viper
wtorek, 5 października 2021, 13:17

A konkretnie te 90% to niby jakie "chipy komputerowe"? Bo najbardziej zaawansowana technologicznie fabryka procesorów na świecie mieści się w Arizonie, USA.

a
wtorek, 5 października 2021, 18:51

a od kiedy? już wybudowali?

Davien
środa, 6 października 2021, 10:29

Od lat biedaczku:) Najwieksza fabryka TSMC tez o popatrz jest w USA:))

Inwerter
wtorek, 5 października 2021, 11:49

Tajwan powinien zacząć wywozić fabryki i naukowców nieco dalej, Australia, może USA, tak żeby jedyną korzyścią z napaści były.... skały.

Davien
wtorek, 5 października 2021, 11:13

A niby co przejmą jak jakimś cudem zajmą wypaloną pustą wyspę??Jedyne co zyskają to masakrę własnej armii, i cofnięcie do epoki kamienia łupanego.

xXx
wtorek, 5 października 2021, 13:50

Tylko, że ChRL ma więcej statków i personelu niż Tajwan ma amunicji. Ich sama "flota rybacka" to 300 okrętów i 50 tys. ludzi udających statki cywilne. Dla nich straty rzędu kilku milionów to jak splunąć - mieli politykę jednego dziecka, to sobie również dobrze mogą wprowadzić przymus 5 dzieci, by te straty odrobić w moment.

Davien
środa, 6 października 2021, 10:32

I co z teg że ich tyle maja jak w przypadku statku pasażerskeigo nawet jedna rakeita to masakra na pokładzie Do tego dolicz działania lotnictwa i floty USA oraz pociski manewrujace i bomby spadajace na wybrzeże Chin kontynentalnych. Nawet jak jakos zajma tajwan, to zdobęda jedynei ziemie i to wszystko, nic wiecej a zapłaca za to cene nie do przyjecia dla nich.

Ech
wtorek, 5 października 2021, 10:55

moim zdaniem czekaja na wybry w Tajwanie. Opozycja ma znow powdznie. A opozcja lubi Chiny

Wicher
wtorek, 5 października 2021, 07:41

Nie sądzę, bo tam nie ma państwowej opieki zdrowotnej ani emerytur. Poza tym tam jest taka sama demografia jak w Europie czy USA. Ludz8ie myślą że USA mają demografie 2,1, tak naprawdę mają 1,6 i spada.

a jednak jest
wtorek, 5 października 2021, 11:51

W 2019 roku chiński publiczny system emerytalny objął prawie miliard dorosłych. Żaden inny system na świecie nie osiągnął takiego wyniku. Jednym z palących problemów tego systemu jest to, że głównemu funduszowi emerytalnemu w kraju może zabraknąć pieniędzy do 2035 roku, przewiduje Chińska Akademia Nauk Społecznych, oficjalny think tank rządowy. Większość mężczyzn w Chinach wiek emerytalny osiąga mając 60 lat. Urzędniczki osiągają wiek emerytalny w wieku 55 lat, a robotnice mając 50.

Herr Wolf
wtorek, 5 października 2021, 06:20

Twoja wiedza o chinach to lata 50- te ! Nawet ci co ten kit ci wciskali już zmienili zdanie alba już ich nie ma alt ty nadal wierzysz w czarnego luda..

Big Jim
wtorek, 5 października 2021, 02:03

Polityka jednego dziecka została tam już dawno zniesiona... Teraz możesz mieć dzieci ile chcesz.

Abelns
wtorek, 5 października 2021, 11:53

Co z tego, że teraz możesz mieć ile chcesz skoro Chińczycy się wzbogacili i sami już nie chcą więcej niż 1-2 dzieci. A zostaje ogromny nawis mężczyzn urodzonych w latach polityki jednego dziecka. To nie jest tak, że z dnia na dzień znika błąd bo "Teraz możesz mieć dzieci ile chcesz.". To tak absolutnie nie działa. Koszty tej polityki jeszcze będą trwać długo i będą coraz wyższe.

Strzelec
wtorek, 5 października 2021, 00:38

Polityki jednego dziecka to zdaje sie nie maja juz od jakiegos czasu. Ale faktem jest, ze to ostani moment na zalatwienie sprawy Chin. Oczywiscie nic z tego nie bedzie, szkoda ze Truman z McArthurem sie poprztykali i nie mieli jaj na atak nuklearny w trakcie wojny w Korei. Teraz tym bardziej nikt nie bedzie mial jaj. Za dekade - dwie bedzie za pozno, i ew wojna spustoszy swiat.

Ech
wtorek, 5 października 2021, 10:56

dostali by wtedy 2 bombki od ZSRR

Davien
środa, 6 października 2021, 10:33

Wow , a niby jaki cudem jak ZSRS nei miał nawet jak siegnac USA nie mówiac o tym że miał meić jakeiś bombki w tym czasie:)

Eee tam
poniedziałek, 4 października 2021, 22:52

Oprócz chwilowej poprawy nastrojów nic im to nie da w perspektywie jedynie paniczne zbrojenie się za wszelką cenę wszystkich pozostałych sąsiadów

Stefan
wtorek, 5 października 2021, 12:01

jak tak dalej pójdzie to do klubu atomowego dołączy Korea i Japonia, a chyba nie o to Chinom chodzi...

Marcin
poniedziałek, 4 października 2021, 22:40

Chiny po 40 latach polityki jednego dziecka zeszli z dzietnością do 1.7. W Polsce przez 30 lat polityka prorodzinna i mamy obecnie 1.4:)

Olaf ale nie Lubaszenko
wtorek, 5 października 2021, 12:00

to aż 40 lat prowadzili taką politykę? No to słabo, w takim razie to rzeczywiście ostatni moment.

sobie myślę
poniedziałek, 4 października 2021, 21:40

Australia powinna użyczyć Taiwanowi swojego terytorium na przeprowadzkę kraju, po czym Chiny by sobie mogły wziąć pustą wyspę. Nasze Bieszczady zdaje się za małe.

xXx
wtorek, 5 października 2021, 07:48

Australia też, większość kontynentu to pustynia, a nadające się do zamieszkania regiony już teraz są zaludnione. Prędzej jest miejsce i potrzeba w USA, bo 20 mln wykształconych Tajwańczyków to nie w kij dmuchał.

Autor
wtorek, 5 października 2021, 12:02

no i to nie byle jak wykształconych, zapewne w razie W i tak uciekną do USA.

Herr Wolf
wtorek, 5 października 2021, 06:22

To może zaproś ich do siebie a nie wciskaj innym..

to by zakończyło zaniepokojenia
poniedziałek, 4 października 2021, 21:09

"Głębokie zaniepokojenie" ZAMIAST wysłania 200 F-35 do baz tajwanu (plus AVACSy itp) a także pułki rakiet PATRIOT i radary...

xXx
wtorek, 5 października 2021, 07:52

Wysyłanie F-35 jest nieekonomiczne jeśli nie wysyłasz ich do prawdziwej walki - ostatnio właśnie Japonia postanowiła przestać wysyłać F-35 do patrolowania i reakcji, bo za drogo i się samolot zużywa (dobra informacja dla nas, by używać F-16 do patrolowania, a F-35 to w razie W). Jak odpalasz radary i obronę p-lot, to sobie chińczycy zanotują gdzie potem rakietami i artylerią walić w pierwszej fali. Jedynie podejście to reagować poniżej swoich możliwości, by zaskoczyć przeciwnika.

Herr Wolf
wtorek, 5 października 2021, 06:23

200 f35 a ile by tam doleciało?

Davien
wtorek, 5 października 2021, 11:16

Wszystkie, to nie Su-57 że spada zaraz po starcie.

Big Jim
wtorek, 5 października 2021, 02:09

USA nie ruszą nawet palcem w obronie Tajwanu, bo byłaby to dla nich wojna przegrana... A po "sukcesach" w Wietnamie i Afganistanie to nie są raczej zbyt chętni na kolejne lanie. Pewnie jako kontrybucje wojenne musieliby Chińczykom przekazać kontrolę nad SWIFT, co de facto zakończyłoby ich wpływ na światową ekonomię...

egg
wtorek, 5 października 2021, 12:06

Wietnam i Afgan to partyzantka, zresztą Afgan mieli obcykany, załamało się dopiero jak wyszli, ale póki byli to kontrolowali. No i Wtenam i Afgan były terytoriami wrogimi dla USA, a Tajwan sojuszniczy. To Chiny napadając na Tajwan będą postrzegani przez Tajwańczykow jak USA podczas wojny wietnamskiej czy Afganu - jako wróg.

Davien
wtorek, 5 października 2021, 11:18

USA spokojnie mogá posłać ChRL z powrotem do epoki kamienia łupanego bez żadnej szansy na odwet Chin ale ty się raczej martw o Rosję bo wam nikt nie pomoże

a
wtorek, 5 października 2021, 18:54

No raczej na odwrót, jak Chiny odetną dostawę części zamiennych do amerykańskich rakiet to USA samo padnie.

Davien
środa, 6 października 2021, 10:35

Wow jakiech części do amerykańskich rakiet?:)) Chodziło ci chyba o rosyjskie rakiety :)

Davien
poniedziałek, 4 października 2021, 20:19

Przecież Tajwan to są Chiny. Ta sama grupa etniczna, ta sama kultura, ten sam język. Jedyna różnica to nieprzyjęcie pisma uproszczonego w dokumentach urzędowych (chociaż jest stosowane na codzień przez młode pokolenia) oraz stosowanie systemu kilku partii politycznych w miejsce jednej KPCh. To tak, jakby rozważać scenariusz inwazji wojsk stacjonujących w regionie Katowic i Krakowa na Trójmiasto.

zdrugiejstrony
wtorek, 5 października 2021, 09:38

Cała istota jest w liczbie partii. Reszta wpisu, odnośnie scenariusza, całkowicie bez sensu.

Dark
wtorek, 5 października 2021, 09:10

Ciekawe rozumowanie ... W takim razie Kanada to USA, Austria to Niemcy. .... Język nie jest wyznacznikiem narodu, skoro czują się odrębnym krajem to tak jest i nic do tego komunistom z kontynentu.

rED
wtorek, 5 października 2021, 08:19

Chiny nie sa jedną grupą etniczną ani nie maja jednego języka.

LP w PL
wtorek, 5 października 2021, 07:49

To raczej tak, jakby rozważać scenariusz ataku Korei Północnej na Południową. Czy widać już różnicę?

wtorek, 5 października 2021, 00:07

Tak samo Korea Południowa i Północna albo RFN i NRD.

Obserwator
poniedziałek, 4 października 2021, 22:15

Ale to Tajwan jest prawdziwymi Chinami, tj. Republiką Chińską. To KPCh przeprowadziła zamach stanu i obaliła prawowity rząd Chin, który schował się na Tajwanie i tam kontynuuje działalność prawowitego chińskiego rządu.

tak
wtorek, 5 października 2021, 10:58

Blad. Rzad Tajwanski i Komunisci razem obakali prawowity Rzad Chinski - cesarstwo. Oba sa nowoscia.

zagłodzony propagandą
poniedziałek, 4 października 2021, 20:02

Co tu tak mało o chińskiej technologii, gdzie info o H-20, trzecim lotniskowcu, silnikach J-20, C19, chińskich rakietach, śmigłowcach. Za to rządową propagandą to można tutaj chleb smarować

O nich bym się martwił ale
wtorek, 5 października 2021, 10:44

gdzie Patrioty Himarsy F35?

Davien
wtorek, 5 października 2021, 07:34

Proze bardzo:) Silnik WS-10 to silnik powstały na bazie zachodniego silnika CFN56, Nie ma czegos takiego jak C-19, C919 czyli samolot pasazerski powstajacy podobno wspólnie z Rosją i napedzany zachodnimi silnikami. H-20 czyli chiński B-2 powoli powstaje mapodobno byc gotowy za 3-4 lata. W smigowcach bez zmian, powstaje wspólnie z Rosją ciezka maszyna w stylu Ch-53K który będzie napędzany silnikami z Ukrainy. Cos jeszcze?

haha
wtorek, 5 października 2021, 16:18

To na Ukrainie jeszcze jakieś silniki produkują?

Davien
środa, 6 października 2021, 10:35

I to jak widac lepsze od rosyjskich których ostatnio Chiny jakims cudem nie chca:))

Tweets Defence24