Reklama

Siły zbrojne

Kim jest statystyczny kandydat do wojska?

Grafika Biuro ds. Programu "Zostań Żołnierzem Rzeczpospolitej"
Grafika Biuro ds. Programu "Zostań Żołnierzem Rzeczpospolitej"

Biuro ds. Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczpospolitej” podsumowało dotychczasowe wyniki rejestracji kandydatów do służby z wykorzystaniem portalu rekrutacyjnego. Jak duże jest zainteresowanie służbą, które regiony należą do najbardziej aktywnych, kim jest kandydat do służby, jak duże jest zainteresowanie programem?

Ponad jedenaście tysięcy osób zarejestrowało się na Resortowym Portalu Rekrutacyjnym www.zostanzolnierzem.pl, niemal cztery tysiące ochotników stawiło się już w Wojskowych Centrach Rekrutacji, a kolejna grupa ponad czterech tysięcy ma wyznaczony termin takiej wizyty.

 Kim jest kandydat?

Z pośród zgłoszonych osób wynika, że średni wiek zgłaszających się kandydatów do armii wynosi 28 lat. Oczywiście dominują mężczyźni - 81 procent. Najwięcej ochotników jest z województw: mazowieckiego, pomorskiego, zachodniopomorskiego i śląskiego. Tylko 200 osób zarejestrowało się na portalu z Kielc. 60 proc. osób zgłaszających się posiada wykształcenie średnie, 23 proc. – wyższe. 

Portal Rekrutacyjny Wojska Polskiego uruchomiono 2 września dzięki współpracy Biura Programu ds. „Zostań Żołnierzem Rzeczpospolitej” i Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni oraz Terenowych Organów Administracji Wojskowej (WSzW i WKU).

Portal pozwala bez wychodzenia z domu zrobić pierwszy krok w kierunku związania się z mundurem żołnierza. Następny etap to wizyta w Wojskowym Centrum Rekrutacji, czyli mobilnych punktach rekrutacji, które na jeden, dwa dni powoływane są w wybranych miejscowościach. Cały proces trwa maksymalnie do 50 dni, a zatem jest krótszy od dotychczasowej praktyki średnio o 140 dni.

ppłk Waldemar Krzyżanowski, Biuro ds. Programu "Zostań Żołnierzem Rzeczpospolitej"

Co zrobić, aby dołączyć do grona żołnierzy Rzeczpospolitej? 

  • KROK 1

Odwiedzić portal rekrutacyjny i wypełnić formularz rejestracyjny;

  • KROK 2

Dopełnić formalności w WCR (1 dzień);

  • KROK 3

Ukończyć szkolenie podstawowe i zostać żołnierzem zawodowym.

Reklama

WIDEO: Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104

Komentarze

    Reklama