Siły zbrojne
Izrael: Najważniejsi dowódcy Hamasu na celowniku IDF
W odpowiedzi na ataki rakietowe swojego terytorium Izrael wziął na celownik kluczowe postacie wśród liderów oraz dowódców struktur organizacji terrorystycznych na czele z Hamasem. Wśród już wyeliminowanych są m.in. ważni przedstawiciele struktur wywiadu oraz kontrwywiadu Hamasu.
Izrael odpowiada na obecną ofensywę rakietową organizacji terrorystycznych, na czele z Hamasem, poprzez punktowe ataki na kluczowe cele osobowe wśród terrorystów. Poinformowano właśnie, że dzięki ścisłej kooperacji Izraelskich Sił Obronnych oraz Służby Bezpieczeństwa (Szabak/Szin Bet) udało się namierzyć oraz skutecznie zaatakować dwóch istotnych przedstawicieli Hamasu. Co więcej, chodzić ma o Hassana Kaogi, szefa wydziału bezpieczeństwa w ramach struktury wywiadu wojskowego Hamasu oraz jego zastępcę Wail Issa. Ten ostatni był odpowiedzialny właśnie za bezpieczeństwo kluczowych osób wśród liderów Hamasu, gdyż pełnił funkcję szefa struktury kontrwywiadu wojskowego organizacji. Atak wykonały samoloty bojowe należące do Izraelskich Sił Powietrznych.
Jednocześnie, strona izraelska nie omieszkała uderzyć przy tym również w Hamas w przestrzeni informacyjnej. Oficjalne konto IDF na Twitterze, odniosło się przy okazji samej informacji kluczowych przedstawicieli służb specjalnych Hamasu do skuteczności ich osłony kontrwywiadowczej i standardów bezpieczeństwa. Izraelczycy skomentowali bowiem, że: „wygląda na to, że nasze dane (wywiadowcze-JR) były lepsze”. Wcześniej struktury wywiadowcze Hamasu straciły również innego istotnego lidera Mohammeda Yazouri.
Jest to kolejna już skuteczna operacja punktowej eliminacji kluczowych dla działania całego Hamasu osób, która nastąpiła po eskalacji przemocy i ostrzale rakietowym terytorium Izraela. Wcześniej, w podobnym tonie poinformowano opinię publiczną o uderzeniu na Iyada Fathi Faika Sharira, który miał odpowiadać za rozwój zdolności przeciwpancernych organizacji. Czyli, równie kluczowego co wywiad i kontrwywiad, elementu jeśli mowa jest o możliwości rażenia Izraelskich Sił Obronnych w przypadku prowadzenia działań zbrojnych.
Pokazały to chociażby doświadczenia izraelskiej kampanii wymierzonej w siły Hezbollahu w Libanie z 2006 r. Co więcej, to właśnie systemy przeciwpancerne są także wykorzystywane w ostrzałach granicznych celów zlokalizowanych w Izraelu. Izraelskie wojsko twierdzi, że według jego raportów Iyad Fathi Faik Sharir wręcz dowodził takimi akcjami w ostatnich latach. Trzeba też zauważyć, że udało się wyeliminować również innych dowódców Bassama Issa, Rafa Salama. Najnowsze dane mówią też o eliminacji Jamaa Tahla - szefa sieci cyber wykorzystywanej przez terrorystów oraz osoby odpowiedzialne za program ulepszania rakiet, Gamala Zabda. Na liście celów znaleźli się też prominentni dowódcy Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu, tj. Samah Abed al-Mamlouk (postać mająca być związana z arsenałem rakietowym tej organizacji terrorystycznej) oraz Hassan Abu al-Ata.
W sumie, szacunkowe dane mówią już o ponad 500 uderzeniach izraelskich na zróżnicowaną gamę celów związanych przede wszystkim w Hamas w Strefie Gazy w ramach operacji Guardians of the Wall. Oprócz celów osobowych, atakowane są również składy broni oraz infrastruktura niezbędna do utrzymania potencjału bojowego organizacji terrorystycznej. Na liście celów są oczywiście także same systemy uzbrojenia użytkowane do prowadzenia ataków na cele cywilne w Izraelu. Jednym z najbardziej widocznych przykładów uderzeń IDF było zniszczenie dziewięciopiętrowego budynku w Strefie Gazy, gdzie miały znajdować się m.in. biura Hamasu, a także centrum użytkowane przez komórkę wywiadu organizacji czy też departament działań propagandowych.
Trzeba podkreślić, że punktowe eliminacje kluczowych liderów i dowódców struktur Hamasu czy też chociażby Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu mają na celu wywołać dwie reakcje. Pierwsza, symboliczna ma odnosić się do niejako walki o narrację oraz symbolikę w trakcie konfliktu. Jest tym samym zarówno skierowana do wnętrza społeczeństwa izraelskiego, ukazując możliwości IDF oraz Szin Bet w zakresie tropienia i efektywnego zwalczania osób odpowiadających za masowe ostrzały rakietowe. Nie można pominąć również walki o obraz w przestrzeni regionalnej, który jest determinowany zdecydowanie innymi czynnikami niż ma to miejsce np. w Europie. Jeśli zaś chodzi o praktyczną stronę, to uderzenie na osoby dowodzące ma powodować zakłócenie koordynacji dowodzenia sił Hamasu i podobnych organizacji terrorystycznych.
Czytaj też: Palestyńsko-izraelskich konflikt to efekt wewnętrznych i zewnętrznych eskalacji [ANALIZA]
Trzeba również brać pod uwagę działania psychologiczne PSYOPs mające ograniczyć swobodę działania wszystkich dowódców, którzy mają świadomość bycia celem dla sił izraelskich. Szczególnie, że strona izraelska dysponuje znaczną swobodą operacyjną w powietrzu i środkami takimi jak śmigłowce bojowe, samoloty uderzeniowe, systemy bezzałogowe, a także może do tego dołożyć rozpoznanie osobowe HUMINT oraz sygnałowe SIGINT.