Reklama

Siły zbrojne

Holendrzy przetestują niemiecki bezzałogowiec

Fot. Rheinmetall Defence
Fot. Rheinmetall Defence

JakJak poinformował koncern Rheinmetall, holenderskie siły zbrojne przetestują bezzałogowy pojazd lądowy Rheinmetall Mision Master. Próby będą prowadzone przez holenderskie wojsk lądowe w ramach dwuletniego, armijnego programu rozwoju koncepcji i eksperymentów w zakresie lądowych bezzałogowców.

Niemiecki Mission Master będzie poddanym badaniom i testom użyteczności i zdolności przez jednostkę robotów i systemów automatycznych wchodzącą w skład 13. Lekkiej Brygady. Program prób zakłada sprawdzenie i ukształtowanie różnych innowacyjnych koncepcji operacyjnych przed planowanym wdrożeniem do służby liniowej docelowych systemów tego typu. We wrześniu br. holenderska armia zakupiła także w analogicznym celu cztery egzemplarze bezzałogowych pojazdów lądowych THeMIS od estońskiej spółki Milrem Robotics.

Na analogiczny krok w kwietniu br. zdecydowały się także brytjskie siły zbrojne, które Jzamówiły cztery egzemplarze Rheinmetall Mision Master w wersji transportowej w ramach prowadzącego obecnie przez British Army programu Robotic Platoon Vehicle (RPV). Program RPV ma na celu zbadanie i przetestowanie, w jakim stopniu bezzałogowe pojazdy lądowe mogą zwiększyć zdolności bojowe plutonu piechoty operującego bez wsparcia wozów bojowych.

Mission Master to rodzina uniwersalnych bezzałogowych pojazdów lądowych w układzie 8x8 opracowanych przez spółkę Rheinmetall Canada. Dysponują one zdolnością do pływania i opcjonalnie mogą być wyposażone w gąsienice zamiast kół. Silnik elektryczny zapewnia możliwość nieprzerwanej pracy przez 8 godzin i poruszanie się z prędkością ponad 40 km/h. Masa platformy wynosi w wariancie podstawowym 750 kg, a jej nośność to 600 kg. Robot może prowadzić misje w trybie autonomicznym lub półautomatycznym jako integralny element plutonu lekkiej piechoty. Jego modułowość zapewnia możliwość jej dostosowywania do wszelkich potencjalnych wymagań użytkownika poprzez montaż dodatkowych elementów, które mogą czynić z platformy bazowej różnego rodzaju wersje pojazdów specjalistycznych.

Reklama
Reklama

Komentarze