Reklama

Geopolityka

Wojska Specjalne na ćwiczeniach Sił Odpowiedzi NATO. "Manewry w krajach bałtyckich"

Fot. US Special Operations Command Europe
Fot. US Special Operations Command Europe

Komandosi z 11 państw członkowskich Sojuszu Północnoatlantyckiego, w tym również Polski, testowali gotowość Sojuszniczego Komponentu Operacji Specjalnych (SOF) do działania w ramach Sił Odpowiedzi NATO.

Organizatorem ćwiczenia było Amerykańskie Dowództwo Wojsk Specjalnych w Europie (U.S. Special Operations Command Europe - SOCEUR). Głównym celem szkolenia była próba sprawdzenia możliwości szybkiego przerzucenia sił specjalnych w rejon zagrożenia.

Do zrealizowania wyznaczonego zadania wykorzystano m.in. zmiennopłaty CV-22 Osprey oraz śmigłowce MH-47 Chinook. Jak podaje Dowództwo Komponentu Wojsk Specjalnych, ćwiczenia sił specjalnych o kryptonimie „Trojan Footprint” odbyły się w dniach 8-20 maja br. na poligonach w państwach bałtyckich, głównie Litwy i Łotwy. 

W ocenie kierownictwa ćwiczeń, „Trojan Footprint” w pełni potwierdził gotowość i zdolność elementów sił specjalnych wchodzących w skład szpicy NATO do szybkiego przemieszczenia i efektywnego współdziałania z państwem-gospodarzem w kontekście realizowanej misji.

W czasie ćwiczeń żołnierze musieli zmierzyć się zarówno z przeciwnikiem w postaci konwencjonalnych, jak i niekonwencjonalnych sił zbrojnych oraz ugrupowaniami o charakterze grup przestępczych. Scenariusz zawierał m.in. elementy wojny hybrydowej. Ćwiczenie służyło także wymianie doświadczeń i doskonaleniu interoperacyjności.

Reklama

Komentarze (1)

  1. MM

    Ciekawe które JS od nas pojechały?

Reklama