Reklama

Geopolityka

USA przeszkolą więcej ukraińskich żołnierzy?

Autor. US Army

Administracja Joe Bidena ma rozważać intensyfikację szkolenia jakie ukraińscy żołnierze otrzymują od U.S. Army. Szkolenie ma być rozwinięte oraz obejmować większą liczbę ukraińskich żołnierzy. Od początku inwazji Amerykanie przeszkolili zaledwie kilka tysięcy Ukraińców w zakresie obsługi określonego typu uzbrojenia.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Amerykańska stacja CNN, powołując się na swoich informatorów w rządowej administracji, stwierdziła że Waszyngton rozważa większe szkolenia ukraińskich żołnierzy. Od początku rosyjskiej frontalnej inwazji USA przeszkoliły zaledwie kilka tysięcy ukraińskich żołnierzy, głównie w małych grupach, z określonych systemów uzbrojenia. W ramach nowego programu Stany Zjednoczone zaczęłyby szkolić znacznie większe grupy ukraińskich żołnierzy w szerszym zakresie m.in. nowej taktyki na polu bitwy, w tym koordynacji działań piechoty ze wsparciem artyleryjskim.

Czytaj też

Miałoby to być „znacznie bardziej intensywne i kompleksowe" szkolenie niż Ukraińcy przechodzili w Polsce czy Wielkiej Brytanii. Zdaniem CNN amerykańska administracja przewiduje spowolnienie działań frontowych z uwagi na zimowe warunki. Z uwagi na to będzie więcej czasu na wdrożenie omawianego szkolenia. Dla CNN wypowiedział się Mike Kofman, ekspert ds. wojskowych w Centrum Analiz Marynarki Wojennej USA. Pochwala on koncepcję zaawansowanych szkoleń. „To dobry pomysł. Ukraina potrzebuje pełnego szkolenia" – stwierdził Kofman. Zaznaczył wszelako, że to dostępność amunicji jest ważniejszym czynnikiem niż samo szkolenie.

Reklama

Czytaj też

Jeżeli nowy program szkoleń zostanie wdrożony to Niemcy staną się dla Amerykanów i Ukraińców najważniejszym „hubem" treningowym dla Sił Zbrojnych Ukrainy. Do szkoleń ma być szykowana baza armii amerykańskiej Grafenwoehr w Niemczech. Jest ona siedzibą Wspólnej Wielonarodowej Grupy Szkoleniowej – Ukraina. Co ciekawe, Berlin wciąż miał nie dostać od USA prośby w tej sprawie. Za przykład szkolenia Sił Zbrojnych Ukrainy za granicą wskazuje się Wielką Brytanię. Londyn rozpoczął w lipcu program szkolenia wojskowego obejmujący 10 tys. Ukraińców. Koncepcja brytyjska od amerykańskiej różni się tym, że Londyn postanowił przeszkolić w module podstawowym ukraińskich rekrutów. Amerykanie chcą rozwijać wiedzę ukraińskich żołnierzy i prowadzić moduł bardziej zaawansowany.

Czytaj też

Ukraińców szkolą nie tylko Amerykanie i Brytyjczycy. Szefowie dyplomacji krajów Unii Europejskiej zainaugurowali misję szkoleniową dla Ukraińców. Ma ona dwa dowództwa – w Polsce i w Niemczech. Decyzja Rady UE zapadła już w październiku. Tej zimy program unijnych szkoleń wojskowych ma objąć 15 tys. Ukraińców. Z Europejskiego Funduszu Pokoju przeznaczono na ten cel łącznie 123 mln euro.

Po sukcesach Sił Zbrojnych Ukrainy w postaci wyzwolenia terytorium pod Izjum i Chersoniem głównym ogniskiem walk stało się miasto Bachmut na wschodniej Ukrainie. Rosjanie próbuję obejść miast zdobywając okoliczne miejscowości. Teatr działań pod miastem zaczął przypominać krajobraz z I wojny światowej, stąd Bachmut nazwano „nowym Verdun".

Reklama

Komentarze (3)

  1. Filemon19

    Podsumowując zaawansowane szkolenia drużyny i plutonu. Czyli formacje Stinger/javelin wyposażone w radary pola walki oraz APKWS 70mm oraz C4ISRNET Czyli sat com mobilny. Taki mały standard vs poligon nowa Dęba

  2. bc

    Oby ze zgrywaniem pluton kompania.

  3. Piotr Glownia

    To zaawansowane szkolenie jest konieczne. Mam nadzieję, że Ukraińcy rozważą sformowanie dowództwo dywizji przy tej okazji. To byłby pełen komplet. Kciuki w górę za nich! Taki smuteczek, że modernizacja poligonów w Polsce, najwyraźniej się nie powiodła, pomimo włożonych w to wysiłków i funduszy. Za mało i za późno. Mam nadzieję, że generalicja WP i MON rozważą zbudowanie choć jednego kontenerowego miasteczka przypoligonowego. 2 nowe dywizje będą miały dowództwa NATO certyfikowane ponownie w Niemczech zamiast w Polsce? Dlaczego Polska nadal nie posiada ani jednego poligonu, który by zapewnił pełnię szkoleniową dla WP i sojuszników Polski?

Reklama