Reklama

Wojna na Ukrainie

Nowozelandzcy żołnierze szkolą Ukraińców w Wielkiej Brytanii

Autor. NZ Defence Force/Facebook

Nowozelandzcy żołnierze rozpoczęli realizację szkoleń dla ukraińskich rekrutów, współpracując z brytyjskimi żołnierzami na terenie Wielkiej Brytanii. Szkolenie obejmuje obsługę broni, działania polowe, działania medyczne, operacje ofensywne i defensywne oraz strzelania – jak czytamy w komunikacie nowozelandzkich sił zbrojnych.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Dwa zespoły nowozelandzkich instruktorów rozpoczęły realizację szkoleń dla ukraińskich rekrutów, współpracując z brytyjskimi siłami zbrojnymi. Szkolenie odbywa się w Wielkiej Brytanii i składa się z intensywnego i realizowanego w szybkim tempie pięciotygodniowego programu szkoleniowego, który maksymalizuje ilość czasu, aby zapewnić szkolenie w zakresie obsługi broni, działań polowych, pierwszej pomocy, operacji ofensywnych i defensywnych oraz strzelania.

Czytaj też

Już w sierpniu pojawiły się informacje, że Nowa Zelandia wyśle mającą działać do listopada grupę około 120 dodatkowych szkoleniowców. Wcześniejsze rotacja instruktorów zakończyła się w maju. Według umowy rekruci z Ukrainy są częścią zobowiązania rządu do szkolenia 10 000 żołnierzy co 120 dni. Do realizacji programu zaangażowanych jest około 1000 wojskowych z Wielkiej Brytanii. W szkolenia zaangażowani są instruktorzy z armii brytyjskiej oraz sił zbrojnych Danii, Kanady, Holandii, Finlandii, Nowej Zelandii i Ukrainy.

Reklama

Czytaj też

Program szkolenia ukraińskich żołnierzy na brytyjskich poligonach ogłosił podczas czerwcowej wizyty w Kijowie premier Boris Johnson. Mówił też, że oprócz Brytyjczyków szkolenia mogliby prowadzić również żołnierze z innych sojuszniczych państw.

Kurs ten został opracowany w wyniku porozumień między przywódcami Wielkiej Brytanii i Ukrainy i opiera się na istniejących dwustronnych umowach szkoleniowych ustanowionych po raz pierwszy w 2015 roku.

Reklama

Komentarze

    Reklama