Reklama

Geopolityka

USA: przechwycono dwa rosyjskie bombowce w pobliżu Alaski

Fot. NORAD
Fot. NORAD

Amerykańsko-kanadyjskie Dowództwo Obrony Północnoamerykańskiej Przestrzeni Powietrznej i Kosmicznej (NORAD) poinformowało we wtorek (tj. 18 października), że myśliwce amerykańskich sił powietrznych przechwyciły dzień wcześniej dwa rosyjskie bombowce Tu-95 w pobliżu wybrzeża Alaski.

Reklama

"Dwa myśliwce przechwyciły dwa rosyjskie bombowce Tu-95 Bear-H wchodzące w Strefy Identyfikacji Obrony Powietrznej Alaski" – napisał NORAD w komunikacie. Dodano, że rosyjskie samoloty "pozostały w międzynarodowej przestrzeni powietrznej i nie wleciały w przestrzeń powietrzną Stanów Zjednoczonych ani Kanady".

Reklama
Reklama

Strefa identyfikacji obrony przeciwlotniczej (ADIZ) to rejon, w którym wojsko monitoruje ruch lotniczy poza przestrzenią powietrzną swojego kraju, aby uzyskać dodatkowy czas na reakcję w przypadku wrogiego manewru. Armia USA wyjaśniła, że rosyjska aktywność w amerykańskiej strefie identyfikacyjnej "nie jest uważana za zagrożenie ani prowokację", a przechwytywanie rosyjskich samolotów na tym obszarze, położonym bardzo blisko rosyjskiego Dalekiego Wschodu, jest stosunkowo częste.

Czytaj też

"NORAD wykorzystuje wielowarstwową obronę satelitów, radarów naziemnych, radarów pokładowych i myśliwców do identyfikacji samolotów i rozpoznania wszelkich niewłaściwych działań - zapewniono w komunikacie. - Jesteśmy gotowi wykorzystać szereg opcji w obronie suwerenności Ameryki Północnej i Arktyki".

Agencja AFP przypomina, że Rosja zwykle przeprowadza o tej porze roku szeroko zakrojone manewry wojskowe "Grom", które obejmują testy rakiet balistycznych. W poniedziałek Reuters podał, że Moskwa nie poinformowała do tej pory USA o ćwiczeniach, do czego jest zobowiązana traktatem New START.

Źródło:PAP / Defence24
Reklama

Komentarze (1)

  1. Valdi

    Przypomnijmy niedźwiedź 🐻🐻🐻 przenosi kh101 i kh555. Jak podaje Reznikov 12go że z 444 sztuk ruska cywilizacja ma ich teraz 213 sztuk Niedźwiedź 🐻🐻🐻 na golasa

Reklama