Reklama

Geopolityka

USA nadal będą wykonywać loty nad Morzem Czarnym po incydencie z dronem

Fot. www.ga-asi.com

Stany Zjednoczone nadal będą wykonywać loty tam, gdzie pozwala na to prawo międzynarodowe, zaś obowiązkiem Rosji jest bezpieczne i profesjonalne operowanie swoimi samolotami - oświadczył w środę szef Pentagonu Lloyd Austin po rozmowie z ministrem obrony Rosji Siergiejem Szojgu.

"Właśnie skończyłem rozmowę telefoniczną z moim rosyjskim odpowiednikiem, ministrem Szojgu. Jak wielokrotnie mówiłem, ważne jest, by wielkie mocarstwa były wzorami przejrzystości i komunikacji. Stany Zjednoczone będą nadal latać i operować gdziekolwiek tylko pozwala na to prawo międzynarodowe. A Rosja ma obowiązek operować swoimi wojskowymi samolotami w bezpieczny i profesjonalny sposób" - powiedział Austin podczas konferencji po wirtualnym spotkaniu grupy kontaktowej ds. wsparcia obronnego Ukrainy.

Austin stwierdził, że wtorkowe zderzenie było "częścią schematu agresywnego zachowania i ryzykownych działań rosyjskich pilotów w międzynarodowej przestrzeni powietrznej".

Czytaj też

Odmówił jednocześnie podania dalszych szczegółów rozmowy z Szojgu.

Rozmowę ze swoim odpowiednikiem, szefem Sztabu Generalnego gen. Walerijem Gierasimowem odbyć ma również najwyższy rangą amerykański dowódca gen. Mark Milley. Szef Kolegium Połączonych Szefów Sztabów powiedział, że nie jest pewny, czy intencją Rosji było zniszczenie drona MQ-9, choć z pewnością celowe było agresywne przechwycenie go przez rosyjskie myśliwce. Dodał, że USA posiadają "absolutne dowody" na to, że rosyjski Su-27 w agresywny sposób uderzył w MQ-9.

"Czy to był akt wojny? Nie zamierzam w to się mieszać. Incydenty się zdarzają. Oczywiście, nie szukamy konfliktu zbrojnego z Rosją. I uważam, że w tym punkcie powinniśmy przeprowadzić dochodzenie i iść dalej" - ocenił Milley.

Czytaj też

Odnosząc się do możliwego wydobycia wraku, wojskowy stwierdził, że znajduje się na głębokości ok. 1,5 km i prawdopodobnie "nie ma zbyt wiele do wydobycia". Dodał jednak, że choć USA nie mają na miejscu swoich okrętów, to ma "wielu przyjaciół i sojuszników" i rozważają opcje w sprawie odzyskania szczątków drona. Zaznaczył, że minie kilka dni, zanim jasne będzie, gdzie znajdują się szczątki i zapowiedział, że dopiero wówczas prezydent USA podejmie decyzję w sprawie tego, co zrobić.

Źródło:
PAP

Komentarze (3)

 1. rwd

  USA nadal będą wykonywać loty nad Morzem Czarnym a Rosja nadal ćwiczyć niszczenie dronów bez użycia broni. Ciekawe, kto pierwszy odpuści?

  1. Trump wygrał

   Jeśli bez włączonego transpondera coś wleci w rosyjską przestrzeń wokół Krymu to na milion % spadnie.

 2. Ma_XX

  Chyba Jankesi zmiękli bo wczoraj nic nie latało a dzisiaj forte10 tylko w przestrzeni Rumunii

  1. szczebelek

   Nic nie latało tylko wyłączyli transpondery 😂🤣

  2. Lolek8000

   Przecież latał Forte nad Morzem Czarnym.

  3. Trump wygrał

   szczebelek, mylisz się. Latają ale już z włączonym transponderem. Global Hawk latał i był widoczny na FR24.

 3. Trump wygrał

  Będą wykonywać loty i wykonują. Tyle, że teraz już w cywilizowany sposób czyli z włączonym transponderem i po powiadomieniu Rosjan.