Reklama

Geopolityka

Unijny płot na granicy z Białorusią?

Fot. mil.by
Fot. mil.by

Unia Europejska mogłaby sfinansować budowę płotu na granicy z Białorusią - powiedział w rozmowie z portalem Politico szef największej frakcji w Parlamencie Europejskim (Europejskiej Partii Ludowej - EPL), Manfred Weber.

"Trwający atak na zewnętrzną granicę UE przez dyktatora Łukaszenkę jest strategicznym wyzwaniem dla polityki zagranicznej dla całej Europy" – powiedział Weber w opublikowanej w środę rozmowie, komentując działania białoruskiego reżimu, polegające na wysyłaniu migrantów w kierunku granicy z Litwą, ale także Polską i Łotwą.

"Oczekujemy pełnego i bezwarunkowego wsparcia ze strony Komisji Europejskiej dla Litwy we wzmocnieniu granicy zewnętrznej" – zadeklarował szef grupy EPL. Doprecyzował, że UE mogłaby sfinansować "budowę płotu granicznego, pomóc w przetwarzaniu danych i odsyłaniu przybyszów oraz pociągnąć do odpowiedzialności wszystkich ludzi, firmy i rządy, które ułatwiają ten cyniczny proceder przemytu ludzi".

Reklama
Reklama

Szefowa MSW Litwy Agne Bilotaite zwróciła się we wtorek do rządu o rozważenie możliwości wprowadzenia stanu wyjątkowego na terenach graniczących z Białorusią z powodu sytuacji z nielegalnymi imigrantami, którzy przybywają na Litwę z tego kraju.

Według władz w Wilnie masowy napływ na Litwę migrantów z Iraku, Syrii i krajów Afryki przez terytorium Białorusi, to efekt celowych działań rządu w Mińsku, których celem jest wywołanie kryzysu na Litwie.

Liczba nielegalnych imigrantów, którzy trafiają z Białorusi na Litwę bardzo wzrosła w ostatnich miesiącach. Codziennie granice przekracza więcej osób niż przez cały ubiegły rok - 81, a ogólna ich liczba w tym roku osiągnęła już 2,9 tys. Władze Litwy mówią o groźbie kryzysu humanitarnego.

Wilno jest przekonane, że napływ imigrantów to efekt działań Mińska, który w ten sposób reaguje na unijne sankcje i litewskie wsparcie dla białoruskiej opozycji.

Reklama

Mikrostan wojenny, Mad Max w Syrii - Defence24Week 102

Komentarze (16)

  1. Leo

    Ciekawe co Litwa może zrobić jeszcze w odwecie. Może otworzyć swoje więzienia i skierować napływ skazańców na granicę z Białorusią...

  2. dimitris

    gadanie, gadanie, gadanie, zamiast natychmiastowego działania - podejmowania decyzji. Choć sprawy są to dobrze znane z wcześniejszych wydarzeń, choćby tych w Grecji 2015. Notabene W OGÓLE MOŻLIWYCH wyłącznie ponieważ Unia doprowadziła uprzednio do demontażu, wymogła na Grekach demontaż systemu "niehumanitarnego traktowania" kolonistów. Choć obowiązywał tylko przez pierwszych 30 dni ich pobytu, a potem jedynie groził. W dowolnymi innym momencie, jeśli nachodźcy (bo przecież nie chodziło o uchodźców z Syrii) znów weszli w konflikt z prawem.

    1. Chyżwar dawniej Marek

      Najpierw sami zrobią syf, a później jest zdziwienie, że batka, albo jakiś inny miszcz korzystają z tak zwanej broni "D".

  3. Wojciech

    Przed napływem uchodźców należy się bronić tylko zawsze pozostaje pytanie czy ten płot nie jest w rzeczywistości skierowany przeciwko nam samym.

    1. Sowa bez przyjaciół

      Nie znam takiego który chciałby uciekać z Polski na Białoruś albo do Rosji. Więc mocno wątpliwa teza.

    2. vva

      Akurat pracując w IT dużo bardziej opłaca się mieszkać w Białorusi niż w Polsce bo zarobki są takie same (albo nawet lepsze - zależy od korpo) a podatki i koszty życia dużo niższe. Wiem bo sam mam mieszkanie w Grodnie.

    3. ciekawy

      Tja. Zaraz jeszcze napiszesz że pracujesz dla białoruskiej korpo.

  4. Rain Harper

    "uchodźcy" z Iraku w litewskim miasteczku namiotowym zakazali swoim ziomkom jeść dostarczoną żywność, zapchali toalety i domagają się wypuszczenia :D

    1. Victor

      Hmm... dokąd nie było amerykańsko-angielsko-polskiej interwencji w Iraku to żadnych uchodźców stamtąd nie było.

    2. Paweł

      Polskiej? Polski kontyngent był bardziej na pokaz i lizanie d..y juesejom, żę z nimi zawsze i wszędzie.

    3. dim

      gxxx Pan wie na ten temat. Do Grecji, już w chwili gdy tu przyjechałem (czyli 2001), samą krótką granicą lądową, przenikało 75 tysięcy migrantów rocznie. Jasne, że z pomocą służb drugiej strony i po 10 tysięcy USD od łebka. Grecja wielokrotnie interweniowała w Unii, w kwestii złych punktów umowy Schengen, zawsze całkowicie ignorowana. Aż przy kolejnej eskalacji, 2015, Grecy zwyczajnie otworzyli szeroko swe granice także na Zachód. Najpierw po cichu, pozbywając się kilku milionów (milionów ! ! !) "własnych" migrantów, a potem już głośno, jawnie, przepuszczając tych oficjalnie serdecznie zapraszanych przez Niemcy. I nawet witanych tam początkowo z kwiatami. Czyli, że jak to zwykle w ważnych sprawach, w Unii, podawane przez Brukselę cyfry oficjalne są całkowicie sfałszowane - zaniżone. Nie inaczej było z inflacją w Grecji, zaraz po wprowadzeniu Euro. Ewidentnie wyniosła setki procent, w przypadku żywności możemy mówić nawet o co najmniej 250%, dla energii itp. obligatoryjnych faktycznie opłat - ponad 100%, ale Eurostat do dziś podaje, że było to poniżej 4%. Wnioski: Owszem, z Unią trzeba dobrze żyć, ciągnąć z niej (spowrotem !) swe pieniądze, wpłacane tam przedtem w podatkach i odpływie zysków, ale na logikę z Unii nie ma co liczyć. Trzeba pilnie robić, co należy, to co nakazuje elementarna logika, a zupełnie bez oglądania się na Brukselę. I dziś migracji przez Grecję prawie już nie ma. Szukają kolejnego frajera.

  5. Jason

    Wiedza powszechnie dostępna czyli Wikipedia: Mur bezpieczeństwa, bariera bezpieczeństwa – system fortyfikacji, bariera terenowa zbudowana z inicjatywy Izraela celem ochrony izraelskich obywateli przed ewentualnymi atakami terrorystycznymi ze strony mieszkańców Zachodniego Brzegu Jordanu. Pod przewodami elektrycznymi pod napięciem ogrodzenie to jest wyposażone w czujniki wykrywające intruzów[1]. Mur powstaje z betonowych bloków lub z podłączonych do prądu siatek.

  6. Pytanie

    Na czym Łukaszenka będzie zarabiał gdy tym sposobem ukróci się przemyt ludzi?

    1. tyu

      Na pożyczkach/dotacjach w Rosji w zamian za stopniową integracje (czyt. aneksje) Białorusi przez Rosje.

    2. Kazio

      Na sprzedaży drutu kolczastego.

    3. czesioczesław

      Przecież pierwszej nocy po ustawieniu ukradną go białoruscy złomiarze.

  7. Rain Harper

    Nie spinaj się, Iwan :)

  8. Monkey

    Też powinniśmy wybudować ogrodzenia, tak jak w swoim czasie bez względu na opinię UE zrobili Węgrzy.

  9. Davien

    Ja chodzę do szkoły baletowej, gdyby ktoś mnie zapytał czy to jest jest możliwe żeby tańcem wielbić technikę wojskową to powiem, że można, jak najbardziej, jeszcze jak. Balet rozwija układ kostny, poprawia koordynację mięśni. Dzięki temu na strzelnicy mam stabilniejszy chwyt broni i mogę osiągnąć lepsze wyniki. W razie prawdziwego konfliktu umiejętności nabyte w szkole baletowej mogą mi się również przydać podczas przemierzania okopów pod ogniem npla lub podczas wsiadania na pakę ciężarówki, przy obsłudze 23mm itd.

    1. Dred

      A ja ćwiczę łyżwiarstwo figurowe i te nawyki pozwolą mi przeskakiwać czołgi npla poczwórnym tulupem;)

  10. DDR

    Pamiętacie co mówili ci oświeceni na temat płotów gdy Europa była zalewana z każdej strony Dlatego tera nie należy budować żadnego płotu tylko wyłapywać i przewozić do Niemiec niech ich sobie ci oświeceni zagospodarują

  11. Hektor

    Zabawne, że jeszcze parę lat temu ta sama UE za nasze pieniądze utrzymywała okręty na Morzu Śródziemnym, które dbały tylko o to aby do Europy bezpiecznie przedostała się OGROMNA rzesza imigrantów z Afryki. A przemytnicy ludzi byli przez oficjalną unijną propagandę przedstawiani jako dobrodzieje działający z humanitarnych pobudek. I jeszcze chciano ten napływowy element na siłę wciskać wszystkim państwom członkowskim. A teraz co? Teraz imigranci są be?

  12. Autor

    Tutaj trzeba powiedzieć jasno, że jeśli zajdzie taka potrzeba, bezpieczeństwa wewnętrznego państwa trzeba bronić nawet drutami kolczastymi rozstawionymi na granicach. Uważam, że wszystkie kraje europejskie powinny się do takiej potrzeby dorzucić nie poprzez Brukselę ale międzyrządowo.

    1. Wojak

      O i to mi się podoba

  13. Księgowy.

    Polska nie powinna czekać na przyzwolenie i pieniądze z UE na graniczny płot, tylko jak najszybciej go wybudować - ile by nie kosztował i tak będzie taniej niż utrzymanie i deportacja tysięcy migrantów. Logiczne jest, że jak zostaną ograniczone możliwości przedostania się na Litwę, to granica polsko-bialoruska stanie się alternatywą dla migrantów.

    1. jan

      Taki płot powinien być na całej granicy z rosją ,litwą i ukrainą.

    2. kibic

      Może taniej by było zaminować? Metody narzutowe pozwalają na szybkie załatwienie tematu. Tylko te traktaty.

    3. Żołnierz

      Z Rosją tak, już dawno

  14. Chyżwar dawniej Marek

    Właściwe podejście do rzeczy.

  15. certy

    swietny pomysl

  16. No skąd

    Rewolucja ma Białorusi nie wyszła. To są jej efekty.

    1. Chyżwar dawniej Marek

      A kogo to obchodzi? Jak Batka se wziął tych kolegów do siebie, to niech ich tam trzyma.

Reklama