Reklama

Geopolityka

Uganda i Kongo przedłużają wspólną operacja wojskową przeciwko islamskim powstańcom

Autor. Spokesperson of the Ministry of Defence Uganda/Twitter

Uganda i Demokracja Republika Konga poinformowały, że przedłużyły wspólną operację wojskową przeciwko islamskim powstańcom we wschodnim Kongo – przekazuje Reuters.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl >

Reklama

Rzecznik wspólnej operacji Ugandy i Demokratycznej Republiki Konga poinformował, że kraje podjęły decyzję o przedłużeniu wspólnej operacji wojskowej rozpoczętej pod koniec ubiegłego roku przeciwko grupie rebeliantów nazywanej Sojuszem Sił Demokratycznych (ADF) we wschodnim Kongo. W założeniach operacja miała trwać tylko sześć miesięcy. Jednak została przedłużona mimo wcześniejszej zapowiedzi ugandyjskiego wojska, że wycofa swoje oddziały po zakończeniu misji.

Czytaj też

Rzecznik operacji wojskowej pułkownik Mak Hazukay, powiedział agencji Reuters, że wojska Konga i Ugandy podpisały 1 czerwca dokumenty o przedłużeniu wspólnych operacji wojskowych do trzeciej fazy, ponieważ zagrożenie nie zostało "zlikwidowane".

Reklama

Jak przekazuje agencja, nie określono na jaki czas przedłużono operację, tak samo nie podano liczby zaangażowanych oddziałów , jest to informacja niejawna. Uganda w ramach operacji wojskowej wysłała w grudniu co najmniej 1700 żołnierzy do Kongo, była to jej największa zagraniczna interwencja od ponad dekady, nie wliczając operacji pokojowej ONZ – przypomina Reuters.

Czytaj też

Sojusz Sił Demokratycznych (ADF) swoją rebeliancką działalność rozpoczął w 1996r. Ugrupowanie składa się z muzułmańskich opozycjonistów, sprzeciwiających się rządom Ugandy. W 2019 roku ADF zobowiązała się do wierności Państwu Islamskiemu i jest oskarżana o zabicie setek mieszkańców wsi w częstych rajdach w ciągu ostatnich dwóch lat. ADF jest jedną z kilku grup rebelianckich walczących w ostatnim dziesięcioleciu o ziemię i zasoby bogatego w minerały wschodu Konga . Szacuje się, że konflikt pochłonął tysiące ofiar i zmusił miliony ludzi do opuszczenia domów.

PM

Reklama

Komentarze

    Reklama