Geopolityka

Turcy jednak nie chcą Su-35. Żądają F-35

Su-35. mil.ru
Su-35. mil.ru

Turecki minister obrony narodowej Hulusi Akar zdecydowanie zdementował doniesienia medialne na temat rzekomego szybkiego zakupu przez Ankarę rosyjskich myśliwców Su-35.

Wcześniej turecki dziennik Daily Sabah informował jakoby Turcja i Rosja były o krok od podpisania umowy na 36 egzemplarzy Su-35 i wiążącej się z tym współpracy przemysłowej. Tureckie firmy miały rozpocząć budowę niektórych elementów rosyjskich samolotów i uzbrojenia precyzyjnego do nich. Ani Turcja ani Rosja od początku nie chciały jednak potwierdzić tych informacji.

Teraz turecki minister zdecydowanie zaprzeczył całej sprawie. „Jesteśmy partnerami w projekcie F-35 i chcemy aby nasze prawa zostały uszanowane” – powiedział. Trzy dni wcześniej w podobnym duchu wypowiedział się Dimitrij Szugajew, dyrektor rosyjskiej federalnej służby ds. współpracy techniczno-wojskowej. Powiedział on, że „zbyt wcześnie” jest mówić o jakichkolwiek dostawach Su-35 czy Su-57 do Turcji.

Turcja została wydalona z programu F-35 w związku z zakupem przez nią rosyjskich systemów obrony powietrznej S-400. Powstała obawa, że stworzony w bólach najnowszy myśliwiec 5. generacji zostanie szczegółowo przebadany za pomocą radiolokatorów i innych sensorów rosyjskiego systemu, a następnie wypracowane zostaną rozwiązania co do tego jak można wykrywać te maszyny. Dane takie łatwo mogłyby potem trafić do Rosji czy Chin. Wcześniej Turcja miała w planach zakup aż 100 F-35A i 250 myśliwców 5. generacji powstałych w wyniku rodzimego programu rozwojowego TF-X, który miał powstać w kooperacji z przemysłem europejskim. Obecnie jeden i drugi plan wydają się bardzo odległe z uwagi na kooperację z Rosją i kontrowersyjne wkroczenie wojsk tureckich do Syrii.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.