Reklama

Geopolityka

Turcja: dożywocie dla uczestników nieudanego puczu

Fot.Jerry Gunner/ Jerry Gunner from Lincoln, UK - Lechfeld Elite 2008 144 Uploaded by tm Turkish F-16C  CC BY 2.0/wikipedia.com
Fot.Jerry Gunner/ Jerry Gunner from Lincoln, UK - Lechfeld Elite 2008 144 Uploaded by tm Turkish F-16C CC BY 2.0/wikipedia.com

Oficerowie wojskowi i cywile oskarżeni o udział w nieudanym puczu w Turcji w 2016 roku zostali w czwartek skazani przez sąd w Ankarze na kary wielokrotnego bezwarunkowego dożywocia - poinformowała agencja Anatolia.

Skazani to oficerowie i piloci związani z bazą lotniczą Akinci pod Ankarą, która miała stanowić centrum dowodzenia puczystów z 15 lipca 2016 r. 79-krotne bezwarunkowe dożywocie otrzymali: ppłk Hasan Husnu Balikci, pilot F-16, który zbombardował turecki parlament, płk Mustafa Mete Kaygusuz, który wydawał rozkazy pilotom, a także były dowódca bazy tankowców w Incirlik, gen. Bekir Ercan Van, który dostarczył puczystom paliwo.

Ten sam wyrok otrzymało również czterech cywilów, imamów związanych z ruchem FETO islamskiego kaznodziei Fetullaha Gulena, którzy na jego rozkaz mieli poczynić przygotowania do zamachu stanu. Przebywający od 1999 w USA lider wspólnoty jest sądzony in absentia.

Na 16 kar dożywocia skazany został ponadto pilot F-16, który zrzucił bomby w okolicach pałacu prezydenckiego, zabijając 15 osób.

image
Reklama

Wyroki dożywotniego pozbawienia wolności otrzymało też co najmniej kilkunastu innych żołnierzy oskarżonych o uczestnictwo w zamachu. Proces oficerów z bazy Akinci jest jednym z najważniejszych, jakie toczą się w sprawie puczu z 2016 r., w trakcie którego zginęło ponad 250 osób. W sprawie zarzuty postawiono 475 osobom.

Według Anatolii od 2016 r. łącznie zatrzymano ok. 292 tys. osób oskarżonych o związki z ruchem Gulena, z czego 100 tys. usłyszało zarzuty, a 2,5 tys. zostało skazanych na dożywocie. Z powodu rzekomych związków z Gulenem pracy pozbawiono 150 tys. urzędników i 20 tys. żołnierzy.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama