Geopolityka

Trump: pracujemy z Islamabadem, by znaleźć wyjście ws. Afganistanu

Prezydent USA Donald Trump (z lewej) i premier Pakistanu Imran Khan / Fot. twitter.com/pid_gov
Prezydent USA Donald Trump (z lewej) i premier Pakistanu Imran Khan / Fot. twitter.com/pid_gov

Stany Zjednoczone pracują z Pakistanem, by znaleźć wyjście z konfliktu w Afganistanie - oświadczył w poniedziałek podczas wizyty w Waszyngtonie pakistańskiego premiera Imrana Khana prezydent USA Donald Trump.

Amerykański przywódca powiązał również przywrócenie przez USA pomocy dla Pakistanu z uzgodnieniami z rządem w Islamabadzie. Zaoferował też temu państwu pomoc w naprawieniu napiętych od kilku miesięcy relacji z Indiami.

Khan oświadczył natomiast, że jedynym rozwiązaniem dla Afganistanu jest pokój z talibami, a ten w jego ocenie jest bliżej niż kiedykolwiek. Wyraził też nadzieję, że w najbliższych dniach uda mu się wymusić na talibach kontynuowanie rozmów pokojowych. Na początku lipca talibowie oraz afgańscy politycy zobowiązali się do stworzenia "mapy drogowej na rzecz pokoju" oraz rozpoczęcia kontrolowanego procesu pokojowego.

Pakistan uważany jest przez USA za jednego z negatywnych bohaterów konfliktu w Afganistanie, gdzie talibowie próbują obalić rząd, wspierany przez międzynarodową społeczność. Waszyngton i Kabul oskarżają Islamabad o wspieranie zbrojnych grup ekstremistycznych i zapewnianie im schronienia na swoich obszarach przygranicznych z Afganistanem.

Na początku stycznia 2018 r. Trump oskarżył Pakistan o "kłamstwa" i "dwulicowość". "Pakistan chroni terrorystów, na których my polujemy w Afganistanie" - mówił wówczas amerykański prezydent. Kilka miesięcy później wstrzymał liczoną w setkach milionów dolarów pomoc dla Pakistanu, mówiąc, że Islamabad "nic nie robi dla nas".

Pakistan zaprzecza takim oskarżeniom. Przypomina swoje ogromne straty ludzkie i finansowe w walce z terroryzmem. W lutym 2018 roku Khan, jeszcze przed objęciem stanowiska premiera, zapewniał o gotowości do współpracy z USA, aby zakończyć "szaleństwo" w Afganistanie. "Ta wojna powinna skończyć się dialogiem. Bomby i karabiny nie są rozwiązaniem" - mówił wtedy Khan.

Stany Zjednoczone oczekują, że Pakistan wezwie talibów do podjęcia bezpośrednich rozmów pokojowych z rządem w Kabulu - oceniają media. Waszyngton potrzebuje także dostępu do przestrzeni powietrznej Pakistanu i możliwości korzystania z dróg dojazdowych do Afganistanu.

Źródło:
PAP

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.