Reklama

Geopolityka

Trump: pracujemy z Islamabadem, by znaleźć wyjście ws. Afganistanu

Prezydent USA Donald Trump (z lewej) i premier Pakistanu Imran Khan / Fot. twitter.com/pid_gov
Prezydent USA Donald Trump (z lewej) i premier Pakistanu Imran Khan / Fot. twitter.com/pid_gov

Stany Zjednoczone pracują z Pakistanem, by znaleźć wyjście z konfliktu w Afganistanie - oświadczył w poniedziałek podczas wizyty w Waszyngtonie pakistańskiego premiera Imrana Khana prezydent USA Donald Trump.

Amerykański przywódca powiązał również przywrócenie przez USA pomocy dla Pakistanu z uzgodnieniami z rządem w Islamabadzie. Zaoferował też temu państwu pomoc w naprawieniu napiętych od kilku miesięcy relacji z Indiami.

Khan oświadczył natomiast, że jedynym rozwiązaniem dla Afganistanu jest pokój z talibami, a ten w jego ocenie jest bliżej niż kiedykolwiek. Wyraził też nadzieję, że w najbliższych dniach uda mu się wymusić na talibach kontynuowanie rozmów pokojowych. Na początku lipca talibowie oraz afgańscy politycy zobowiązali się do stworzenia "mapy drogowej na rzecz pokoju" oraz rozpoczęcia kontrolowanego procesu pokojowego.

Pakistan uważany jest przez USA za jednego z negatywnych bohaterów konfliktu w Afganistanie, gdzie talibowie próbują obalić rząd, wspierany przez międzynarodową społeczność. Waszyngton i Kabul oskarżają Islamabad o wspieranie zbrojnych grup ekstremistycznych i zapewnianie im schronienia na swoich obszarach przygranicznych z Afganistanem.

Na początku stycznia 2018 r. Trump oskarżył Pakistan o "kłamstwa" i "dwulicowość". "Pakistan chroni terrorystów, na których my polujemy w Afganistanie" - mówił wówczas amerykański prezydent. Kilka miesięcy później wstrzymał liczoną w setkach milionów dolarów pomoc dla Pakistanu, mówiąc, że Islamabad "nic nie robi dla nas".

Pakistan zaprzecza takim oskarżeniom. Przypomina swoje ogromne straty ludzkie i finansowe w walce z terroryzmem. W lutym 2018 roku Khan, jeszcze przed objęciem stanowiska premiera, zapewniał o gotowości do współpracy z USA, aby zakończyć "szaleństwo" w Afganistanie. "Ta wojna powinna skończyć się dialogiem. Bomby i karabiny nie są rozwiązaniem" - mówił wtedy Khan.

Stany Zjednoczone oczekują, że Pakistan wezwie talibów do podjęcia bezpośrednich rozmów pokojowych z rządem w Kabulu - oceniają media. Waszyngton potrzebuje także dostępu do przestrzeni powietrznej Pakistanu i możliwości korzystania z dróg dojazdowych do Afganistanu.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (3)

 1. biały

  taka potężna armia i nie radzi sobie z bosymi wojownikami , Afganistan i Talibowie są nie do pokonania , będą walczyć zawsze i ciągle do śmierci i wciąż będą szkolić nowych wiernie oddanych żołnierzy

  1. Sopel

   Ma zle podejscie. Zapomieli jak ucywilizowali Japonie. Zakaz islamu, edukacja wedlog zachodnich wzorcow i wybijanie wszystkich ktorzy sie sprzeciwiaja i Afganistan przy jego sredniej wieku w 15 lat staje sie panstwem zachodu. Maja doradcow z Izraela obytych w kontroli podbitych terenow o podobnej kulturze. Wystarczy skorzystac

  2. czesio

   W Japonii amerykanie zakazali islamu i wybijali wszystkich którzy się sprzeciwiali? Tobie to się chyba z sowietami i kaukazem pomyliło.

 2. attache

  Odnoszę wrażenie,że PAP to amerykańska agencja prasowa.

  1. Derwisz

   Trump oficjalnie przekazal Afganistan Imranowi za kaske oczywiście Te 8 mld USD POJADA DO PAKISTANU

 3. ada

  Armia amerykańska i całe NATO niepokonane-Afganistan... Teraz problem, jak uciec z tej wojny i wcisnąć naiwniakom kłamstwo ,że USA i NATO wygrało wojnę w Afganistanie...

Reklama