Reklama

Geopolityka

THAAD-y na wschodnią flankę NATO

Wyrzutnia systemu THAAD. Fot. US Army
Wyrzutnia systemu THAAD. Fot. US Army

Tego lata US Army przeniesie na terytorium Rumunii jednostkę wyposażoną w systemy obrony przeciwrakietowej THAAD (Terminal High Altitude Area Defense). Będzie strzegła granicy Sojuszu Północnoatlancyckiego, w czasie kiedy będzie serwisowany - rozlokowany w stałej bazie - system Aegis Ashore – poinformowało U.S. European Command.

Jak podało U.S. European Command rozmieszczenie THAAD-ów zostanie dokonane bezpośrednio na życzenie NATO. Systemy zostaną czasowo zintegrowane z architekturą obrony przed pociskami balistycznymi Sojuszu. Przeniesiona zostanie jednostka wydzielona z 69 Brygady Artylerii Obrony Powietrznej, która na co dzień bazuje w Fort Hood w Teksasie. W Rumunii będzie chroniła m.in. ośrodek wsparcia floty w Deveselu. Na czas pełnienia zadań w Europie przejmie nad nią dowodzenie NATOwskie Allied Air Command.

Amerykanie informują jednocześnie, że prace przy rumuńskiej bazie systemu Aegis Ashore są planowe i nie wynikają z jakichś nieprzewidzianych problemów technicznych. Powinny się one zakończyć na jesieni. Wtedy też jednostka wydzielona z 69 Brygady powróci do miejsca swojego stałego stacjonowania.

Do amerykańskiej obrony przeciwrakietowej w Europie należą bazy w: Rumunii i Polsce (Redzikowo, baza nadal nie została uruchomiona). Do tego zapewniają ją okręty operujące z bazy Rota w Hiszpanii. Fakt sprowadzenia systemu THAAD na wschodnią flankę Sojuszu na czas planowych prac serwisowych przy stałych instalacjach, świadczy o bardzo poważnym podejściu sojuszników do zapewniania szczelnej obrony w tym rejonie.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.