Geopolityka
Szef MON apeluje o "powrót narodowego sumienia" i pamięć o poległych
Wciąż w Polsce czekamy na powrót narodowego sumienia do tych, którzy mają obowiązek czcić bohaterów, którzy polegli za ojczyznę. Tych z 1920 r., tych z Wału Pomorskiego i zdobycia Berlina, tych, którzy polegli w katastrofie smoleńskiej. Chwała bohaterom - powiedział w niedzielę szef MON Antoni Macierewicz.
Minister przemawiał w przededniu święta Wojska Polskiego, które jest obchodzone w rocznicę bitwy warszawskiej 1920 r., na uroczystości na warszawskich Powązkach Wojskowych. Przypomniał, że w 1920 r. zostały rozgromione armie bolszewickie, które "zgodnie z rozkazem ich wodza Trockiego i marszałka Tuchaczewskiego miały przynieść Polsce śmierć, zniszczenie, pożogę i wynarodowienie".
"To po trupie Polski oddziały bolszewickie chciały maszerować dalej do Niemiec, gdzie rewolucja sowiecka była spodziewana i czyniła postępy, z którą połączenie się było marzeniem rosyjskich, sowieckich przywódców. To miało dać sowietom władzę w Europie, a w perspektywie na całym świecie" - powiedział szef MON. Przypomniał, że "żołnierz polski walczył osamotniony, ale nie sam", dzięki wsparciu sojuszników z Francji, USA, Ukrainy i Białorusi.
Macierewicz podkreślił, że dzięki odparciu bolszewizmu w 1920 r. Europa po dzień dzisiejszy cieszy się "bezpieczeństwem od sowieckiej zarazy". "Polska i pozostałe kraje Europy Środkowej i Wschodniej zostały jednak porzucone w Jałcie, a przedtem w Teheranie i przez następne kilkadziesiąt lat musiały walczyć o swoją niepodległość. O tym też zawsze musimy pamiętać, zwłaszcza dziś, gdy składamy hołd bohaterskim żołnierzom" - powiedział minister.
Zaznaczył, że trzeba też pamiętać o "tych, którzy polegli w Katyniu strzałem w tył głowy, płacąc za obronę Warszawy w 1920 r. i o tych, którzy lata później, w 2010 r. polegli, lecąc by oddać hołd ofiarom sowieckiego ludobójstwa i powiedzieć całemu światu o cenie, jaką naród polski płacił za bezpieczeństwo Europy".
"Nigdy Wojsko Polskie, nigdy żaden polski żołnierz nie zapomni o ofierze krwi prezydenta Lecha Kaczyńskiego, prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego, szefa Sztabu, szefów wszystkich rodzajów sił zbrojnych. To jest nasz żołnierski, obywatelski i polski obowiązek, z którego nikt nas zwolnić nie może, jak nikt nas nie mógł zwolnić przez lata sowieckiej okupacji z czczenia bohaterów 1920 r." - podkreślił Macierewicz.
Minister powiedział, że w sobotę miał zaszczyt złożyć hołd Lechowi Kaczyńskiemu przed jego pomnikiem, który jest przy jednej z głównych ulic stolicy Gruzji, Tbilisi. "Tam stoi pomnik Lecha Kaczyńskiego. Tam nazwy głównych ulic noszą jego imię, bo tam pamiętają o jego bohaterstwie w obronie Europy, w obronie Gruzji, bo tam jest pamięć polskich czynów i polskiego wysiłku" - powiedział Macierewicz.
"Wciąż w Polsce czekamy na powrót narodowego sumienia do tych, którzy mają obowiązek czcić bohaterów, którzy polegli za ojczyznę. Tych z 1920 r., tych z Wału Pomorskiego i zdobycia Berlina, tych, którzy polegli w katastrofie smoleńskiej. Chwała bohaterom" - zakończył minister.
Głównym punktem uroczystości był apel pamięci zakończony salwą honorową. Na grobach żołnierzy poległych w latach 1919-1920 w wojnie polsko-bolszewickiej żołnierze i harcerze zapalili znicze, a przed znajdującym się na cmentarzu pomnikiem "Poległym w 1920 r." złożono kwiaty. W apelu pamięci wspominano ofiary katastrofy smoleńskiej.
Prócz szefa MON na Powązkach był m.in. szef BBN Paweł Soloch, przedstawiciele kierownictwa MON, najwyżsi dowódcy wojskowi, generalicja i harcerze.
Główne obchody święta Wojska Polskiego odbędą się w poniedziałek. W Warszawie w południe odbędzie się defilada wojskowa, a w kilku miastach - festyny żołnierskie. W uroczystościach w stolicy weźmie udział prezydent, zwierzchnik sił zbrojnych Andrzej Duda.
15 sierpnia, rocznica zwycięskiej bitwy w wojnie 1920 roku, został ogłoszony świętem Wojska Polskiego w 1923 r. i pozostawał nim do roku 1947. Później dzień wojska obchodzono 12 października w rocznicę bitwy pod Lenino, by upamiętnić udział w tej batalii dywizji im. Tadeusza Kościuszki. Od 1992 roku święto Wojska Polskiego ponownie jest obchodzone w połowie sierpnia.
Tomasz
Nie wiem gdzie naprawdę był minister, ale ul. Kaczyńskiego w Tbilisi nie jest jedną z "głównych ulic" miasta. Byłem, widziałem i mnie minister nie oszuka.
say69mat
@def24.pl: Szef MON apeluje o "powrót narodowego sumienia" i pamięć o poległych say69mat: Podstawowym zadaniem Sił Zbrojnych jest ochrona żyjących, i to jest zasadniczy paradygmat funkcjonowania Ministra ON. Poległymi zajmują się bardzo skutecznie służby spoza jakichkolwiek kompetencji Pana Ministra ON. Stąd zdecydowanie ważniejszym od apeli i refleksji smoleńskich. Takie działanie, które sprawi, że piloci naszych samolotów będą w stanie z zawiązanymi oczyma lądować na lotniskach tego typu, jak Smoleńsk.
Janek Kos
Polegli w katastrofie... To odbiera znaczenie tym, którzy oddali życie w walce za Ojczyznę. Bo za chwilę okaże się, że w wyniku zamachu drzewa na motocyklistę poległ on w heroicznej walce.
rrrr
niesamowite, Minister wspomniał i upomniał się o pamięć dla tych którzy polegli w walkach o Wał Pomorski... ale dla tych co służyli przed 89 r miejsca w armii nie widzi.