Reklama

Geopolityka

Stany Zjednoczone i Finlandia rozpoczną negocjacje umowy o współpracy w dziedzinie obronności

Autor. Puolustusvoimat - Försvarsmakten/Facebook

Na jesieni maja się rozpocząć rozmowy negocjacyjne między USA a Finlandią w sprawie umowy o współpracy w dziedzinie obronności (DCA). Umowa ma zapewnić podstawę prawną miedzy państwami, a także stworzyć warunki do bliższej współpracy, jeśli będzie tego wymagała sytuacja w zakresie bezpieczeństwa.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Stany Zjednoczone i Finlandia mają rozpocząć na jesieni tego roku negocjacje w sprawie umowy o współpracy w dziedzinie obronności (DCA). Umowa ma zapewnić podstawę prawną współpracy obronnej między krajami, ma też dać warunki do większej współpracy w razie sytuacji nadzwyczajnej.

Czytaj też

DCA jest kontynuacją wcześniejszej współpracy między Stanami Zjednoczonymi a Finlandią. W marcu 2022 roku prezydent Republiki Sauli Niinistö i prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden uzgodnili pogłębienie współpracy obronnej między Finlandią a Stanami Zjednoczonymi. W 2016 roku podpisano oświadczenie woli między fińskim Ministerstwem Obrony a Departamentem Obrony USA.

Reklama

DCA jest umową międzynarodową o charakterze wiążącym. Oczekuje się, że negocjacje potrwają 1-2 lata. DCA określa status sił zbrojnych USA, gdy działają one na terytorium Finlandii i obejmuje kwestie praktyczne, takie jak opodatkowanie, cła i uznawanie kwalifikacji.

Czytaj też

Jak na razie jeszcze tylko Węgry i Turcja nie ratyfikowały protokołów o przystąpieniu Finlandii i Szwecji do Sojuszu Północnoatlantyckiego. 27 września parlament Słowacji wyraził zgodę na przystąpienie Finlandii i Szwecji do NATO.

Relację USA/NATO i Finalni w zakresie bezpieczeństwa sięgają 1994 roku, kiedy Finlandia przystąpiła do programu Partnerstwa dla Pokoju Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO). Finlandia dołączyła do Partnerstwa Poszerzonych Możliwości (Enhanced Opportunity Partner – EOP). Program ten jest przyznany państwom, które wnoszą największy wkład w misje i bezpieczeństwo Sojuszu podczas szczytu w Walii w 2014 roku. Stany Zjednoczone współpracują z członkami Sojuszu i EOP, takimi jak Finlandia, aby wzmocnić bezpieczeństwo regionalne i poprawić współpracę w zakresie współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa, handlu obronnego, ćwiczeń wojskowych, szkoleń i postawy obronnej, przeciwdziałania terroryzmowi, cyberbezpieczeństwu i bezpieczeństwu granic, a także w celu przeciwdziałania hybrydowym zagrożeniom.

Czytaj też

Procedura Foreign Military Sales (Zagraniczna Sprzedaż Wojskowa) również rozwija się bardzo dynamicznie, Finlandia zakupiła od USA, : Guided Multiple Launch Rocket System (GMLRS) i MK 41 Vertical Launching Systems; oraz pociski AIM-120C-7 Advanced Medium Range Air-to-Air (AMRAAM); AGM-158 Joint Air-To-Surface Standoff (JASSM) Missiles; oraz pociski RGM-84Q-4 Harpoon Block II, Stinger Block 1 i Evolved Sea Sparrow. Finlandia zdecydowała się również na zakup F-35 Lightning Joint Strike Fighter w ramach swojego programu HX Fighter. Według wyliczeń Departamentu Obrony USA od 2016 do 2020 Stany Zjednoczone zezwoliły na eksport ponad 145 mln USD sprzętu obronnego do Finlandii w ramach procesu Direct Commercial Sales (DCS) i była to elektronika wojskowa (59,6 mln USD); amunicja (30,3 mln USD); oraz broń palna (18,4 mln USD).

W 2005 roku Stany Zjednoczone i Finlandia podpisały Memorandum of Understanding dotyczące działań i ćwiczeń Sił Powietrznych w Finlandii, po którym w 2008 roku podpisano Acquisition and Cross Servicing Agreement (ACSA). W 2016 roku Finlandia i Stany Zjednoczone podpisały porozumienie w celu wzmocnienia partnerstwa obronnego i poprawy współpracy obronnej w wielu obszarach, w tym zdolności i gotowości obronnej oraz wymiany informacji na poziomie strategicznym i operacyjnym. W 2018 roku Stany Zjednoczone, Finlandia i Szwecja podpisały dodatkowe porozumienie w celu rozszerzenia trójstronnego dialogu na temat polityki obronnej, poprawy interoperacyjności, zwiększenia świadomości sytuacyjnej w regionie Morza Bałtyckiego oraz wzmocnienia zdolności wojskowych i postawy obronnej.

Czytaj też

W Finlandii znajduje się Europejskie Centrum Doskonalenia w dziedzinie zwalczania zagrożeń hybrydowych (Hybrid CoE) w stolicy Finlandii (Helsinkach), które skupia się na budowaniu zdolności państw UE i NATO do zapobiegania i przeciwdziałania zagrożeniom hybrydowym poprzez dzielenie się najlepszymi praktykami, testowanie nowych pomysłów i podejść oraz organizowanie wspólnych szkoleń i ćwiczeń. Finlandia jest również częścią NATO Cooperative Cyber Defence Centre of Excellence, wielonarodowego i interdyscyplinarnego ośrodka obrony cybernetycznej.

Finlandia jest częścią Sił Odpowiedzi NATO (NRF), wysokiej gotowych i wielonarodowych sił składających się z komponentów lądowych, powietrznych, morskich i Sił Operacji Specjalnych (SOF), które Sojusz może szybko rozmieścić, gdziekolwiek są potrzebne.  Finlandia regularnie uczestniczy w misjach szkoleniowych NATO, takich jak International Security Assistance Force (ISAF) i Resolute Support w Afganistanie, a także w misjach pokojowych, takich jak Kosovo Force (KFOR).

YouTube cover video

Czytaj też

Finlandia uczestniczy w wielu dwustronnych i wielostronnych ćwiczeniach wojskowych ze Stanami Zjednoczonymi, UE i sojusznikami z NATO, w tym: Aurora, Cold Response, Trident Jupiter, Northern Coasts i BALTOPS.

Reklama

Komentarze (1)

  1. Valdi

    Przypomnijmy nosnik nuclear sharing dla NATO z b61 mod 12 to fa18 A takie posiada Finlandia BCP business continuity planning w przypadku braku możliwości z Niemiec to właśnie Finlandia

    1. Allah|1435

      Na Kremlu mówili, że będą się sprzeciwiać umieszczaniu broni nuklearnej w krajach graniczących z Rosją, w Finlandii, Polsce, krajach Bałtyckich, także na Bałkanach bo to bezpośrednie zagrożenie dla ich bezpieczeństwa i nowe niepotrzebne napięcia. Z tym zagrożeniem ze strony Rosji to jest taka samo spełniająca się przepowiednia. Przez dekady był spokój, ale EU prowokowała i nakładała coraz to nowe sankcje, tak że nawet świętego by wyprowadzili z równowago, a teraz jak jest reakcja to się boją, infrastruktura NATO się przybliża, panika się nakręca. Ktoś za tym stoi, ktoś tym steruje, to co się dzieje nie jest normalne. Na Zachodzie podobno mamy nieograniczony dostęp do rzetelnej informacji. Nic bardziej mylnego - media kłamią, powielając propagandę. Nie widzę obiektywizmu, próby zrozumienia drugiej strony. Jeśli nadal nie wiesz dlaczego Rosja zachowuje się agresywnie na Ukrainie, to znaczy, że informacja płynąca do Ciebie z mediów jest nierzetelna i nieobiektywna - miej to na uwadze.

    2. Chyżwar

      @Allah|1435 EU prowokowała i nakładała coraz to nowe sankcje, tak że nawet świętego by wyprowadzili z równowago. Ty tak na poważnie? Jeśli tak, to powiedz skąd towar bierzesz?

    3. xdx

      Przypomnijmy że nie masz pojęcia o czym piszesz. B61/12 to najnowsza kierowana bombka - przenosi ja B2 i F35 , nigdy nie przenosił jej F18. F18 tylko stare modele ( bodajże do wersji D) były certyfikowane do przenoszenia starych B61 (4-10). Super Hornety nigdy nie przenosiły żadnych B61 bo nie były do tego przystosowane. Ty myślisz tez pojęcia - certyfikacji i przystosowania płatowca do faktycznego przenoszenia i używania broni A. Certyfikacja to oznacza tylko tyle że każdy płatowiec ma fizyczna możliwość przenoszenia B61 na slocie - ale nie oznacza że może jej użyć. Aby płatowiec mógł użyć broni B61 potrzebna jest fizyczna modernizacja polegająca na instalacji pulpitu sterowniczego dla b61 ( jest osobny od reszty uzbrojenia ) i instalacji stałego link-u. Bez tego możesz równie dobrze przenosić beczkę z woda - ten sam skutek. Jedynym wyjątkiem był B1 w którym b61 było uzbrajane przed startem- dlatego po zmianie przepisów i doktryny użycia broni A, B1 został wycofany z grona nośników.

Reklama