Reklama

Geopolityka

Separatyści w Donbasie wzmocnieni sprzętem pancernym

Autor. mil.ru

Wspierani przez Rosję separatyści w Donbasie rozmieścili 275 jednostek sprzętu wojskowego z naruszeniem porozumień mińskich - podał w niedzielę sztab Operacji Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy.

"Minionej doby dodatkowo wykryto i zarejestrowano rozlokowanie na tymczasowo okupowanym terytorium 275 jednostek sprzętu wojskowego zbrojnych formacji Federacji Rosyjskiej, które rozmieszczono, naruszając porozumienia mińskie" - napisał w niedzielę sztab.

Zarejestrowano rozlokowanie m.in. czołgów, dział samobieżnych, opancerzonych pojazdów bojowych, haubic.

Także podano, że na terenach kontrolowanych przez separatystów utrudniano działanie Specjalnej Misji Monitorującej (SMM) OBWE, m.in. zakłócano sygnał drona i prowadzono ostrzał w stronę urządzenia.

Czytaj też

"Zarejestrowane naruszenia ze strony Zbrojnych Sił Federacji Rosyjskiej świadczą o systematycznym tworzeniu przez nie warunków do dalszej eskalacji napięcia na linii rozgraniczenia. Oraz o próbach ukrycia swojej przestępczej działalności przed międzynarodowymi obserwatorami" - uważa ukraiński sztab.

Zapewniono, że ukraińskie siły kontrolują sytuację i "kontynuują wykonywanie zadań w ramach odparcia i powstrzymywania zbrojnej agresji". Sztab podkreślił, że strona ukraińska przestrzega porozumień mińskich i otwiera ogień tylko w przypadku, gdy działania przeciwnika stwarzają zagrożenie dla życia i zdrowia ukraińskich wojskowych i cywilów.

Czytaj też

Konflikt zbrojny w Donbasie wybuchł po zwycięstwie prozachodniej rewolucji w Kijowie, która doprowadziła do obalenia na początku 2014 roku ówczesnego prorosyjskiego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza. Wiosną tamtego roku wspierani przez Rosję rebelianci proklamowali w Donbasie dwie samozwańcze republiki ludowe.

Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka szacuje, że w związku z konfliktem w Donbasie zginęło 13,2-13,4 tys. osób. Według Kijowa w wyniku konfliktu zginęło ok. 14 tys. ludzi.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (5)

 1. Monkey

  Rosjanie nie przestrzegaja podpisanych porozumień... Nigdy nie przestrzegali i nie będą przestrzegać o ile ich sie do tego nie zmusi. To ie są ludzie, którzy myślą zachodnią logiką. Oni żyją w rosyjskim świecie, który jest odrebnym stanem umysłu.

  1. placek23

   Może i nie przestrzegają, jednak w danym przypadku jest to strzał kulą w płot. Federacja Rosyjska nie podpisywała żadnych porozumień w sprawie Donbasu, więc nie ma czego przestrzegać.

  2. Valdore

   Placek kłamiesz jak zwykle. Rosjanie gwarantowali że nie narusza granic Ukrainy więc jak widać jestes zwykłym trollem na rosyjskim żołdzie.

  3. Monkey

   @placek23: Po pierwsze były gwarancje granic Ukrainy w 1994 roku, po drugie na podstawie tzw. porozumień mińskich miało dojść do deeskalacji konfliktu. Tymczasem Rosja robi coś zupełnie przeciwnego.

 2. ito

  Separatyści dokładnie to samo (łącznie z zakłócaniem pracy misji OBWE) piszą o wojskach Kijowa.

  1. Jurkr

   Oni i to piszą i to robią...

  2. CCCP

   piszą to co im karzą tak jak ty piszesz co ci tam karzą w Ołgino :)

  3. Valdore

   Ito, a kogo poza tobie podobnymi obchodzą kłamstwa rosyjskich terrorystów i zbrodniarzy?

 3. CCCP

  chciałbym aby polskie sklepy se sprzętem dla harcerzy były tak samo dobrze zaopatrzone jak sowieckie sklepy z rzeczami dla pionierów. taki T-70 co prawda to w garażu mi się nie zmieści ale na co innego bym miejsce znalazł ;)

 4. Dajaman

  Zgadnijcie skąd mają cały sprzęt :) Wydobyli z Kopalni!

  1. polski chrzan

   Ukraińcy im go sprzedali za flaszkę i wyjechali do Polski na budowy :)

  2. Holub

   W sprzedawaniu za flaszę to akurat największe doświadczenie mają twoi umiłowani Rosjanie, którzy w latach 90" sprzedawali co się da z swoich magazynów za symboliczną flaszkę ; ]

  3. Esteban

   taki sprzęt jest do kupienia w każdym sklepie myśliwskim w Rosji. w sklepach wędkarskich natomiast można kupić wyrzutnie rakiet p.lot i atomowe łodzie podwodne.

 5. Pucin:)

  W każdym sklepie z maszynami rolniczymi pełno tego złomu - W RP każdy chłop ma w stodole po goździku 2s1T jak mu sąsiad w arendę wjedzie Kombajnem - Nie oglądałeś Samych Swoich!!!!!! - Granat w świątecznym ubraniu i panzerfaust pod łóżkiem!!!! :)

Reklama