Geopolityka

Prezydent Ukrainy: jesteśmy gotowi do decyzji, by zakończyć wojnę w Donbasie

Fot. kremlin.ru

Nadszedł czas, by przedmiotowo negocjować w sprawie zakończenia konfliktu w Donbasie na wschodzie Ukrainy i jesteśmy gotowi do podjęcia koniecznych decyzji podczas nowego szczytu normandzkiego - oświadczył ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski.

Zełenski i szef jego biura Andrij Jermak spotkali się w Kijowie z doradcami kanclerza Niemiec Olafa Scholza i prezydenta Francji Emmanuela Macrona, którzy wcześniej złożyli wizytę w Moskwie. To kontynuacja dialogu w ramach formatu normandzkiego, obejmującego Niemcy, Francję, Ukrainę i Rosję - podkreśla biuro prasowe Zełenskiego.

"Nadszedł czas, by przedmiotowo negocjować w sprawie zakończenia konfliktu i jesteśmy gotowi do koniecznych decyzji podczas nowego szczytu liderów czterech krajów (czwórki normandzkiej)" - powiedział ukraiński prezydent, cytowany we wtorek przez swoje biuro prasowe.

Podczas spotkania rozmawiano m.in. o obecnej sytuacji bezpieczeństwa i o krokach ku pokojowemu uregulowaniu konfliktu i deeskalacji na granicach Rosji z Ukrainą. Jermak podkreślił, że kolejny szczyt formatu normandzkiego byłby silnym impulsem dla procesu pokojowego.

Do ostatniego spotkania liderów czwórki normandzkiej doszło w grudniu 2019 roku w Paryżu. Zaplanowano wtedy, że kolejne rozmowy w tym formacie odbędą się w ciągu czterech miesięcy. Jednak do tej pory negocjacje nie zostały wznowione.

Deklaracja prezydenta Ukrainy może być związana z obecną sytuacją na granicy rosyjsko-ukraińskiej. Rosja utrzymuje w pobliżu granicy z Ukrainą duże zgrupowanie wojsk, szacowane według "The New York Times" na około 100 tys. żołnierzy. "NYT" dodaje, że zauważany jest również przerzut śmigłowców wojskowych w rejon granicy.

Stany Zjednoczone, Unia Europejska i NATO apelują do Rosji o deeskalację i powstrzymanie się od agresji. Jednocześnie jednak USA i NATO odrzuciły rosyjskie żądania "gwarancji bezpieczeństwa", zakładające wycofanie wojsk Sojuszu z Europy Środkowo-Wschodniej, a także powstrzymanie się od przyjęcia Ukrainy do NATO. Na początku tygodnia odbyły się rozmowy USA-Rosja w ramach dialogu o stabilności strategicznej, planowane są też rozmowy rady NATO-Rosja oraz rozmowy na forum OBWE.

Źródło:
PAP
/ Defence24

Komentarze