Reklama

Geopolityka

Rosjanie przeprowadzili atak rakietowy na Beskidzki Tunel Kolejowy

Start rakiety manewrującej 3M-14 „Kalibr-NK” z fregaty „Admirał Essien” projektu 11356 w grudniu 2019 roku. Fot. mil.ru
Start rakiety manewrującej 3M-14 „Kalibr-NK” z fregaty „Admirał Essien” projektu 11356 w grudniu 2019 roku. Fot. mil.ru

W nocy ze środy na czwartek na zachodnią Ukrainę spadły rosyjskie rakiety. Zaatakowano obiekty w obwodzie lwowskim i samborskim. Ostrzelano kluczowy szlak komunikacyjny jakim jest Beskidzki Tunel Kolejowy.

Reklama

"Według wstępnych danych, pocisk trafił w obiekt infrastruktury transportowej. Pięć osób zostało rannych" - poinformował Maksym Kozicki, szef lwowskiej administracji obwodowej. Wskutek ostrzału został wstrzymany ruch na trasie Przemyśl – Odessa i Przemyśl – Kijów. Problemy z kursowaniem mają także inne połączenia z Kijowem, Charkowem, Użhorodem, Zaporożem i Odessą. Przez Beskidzki Tunel Kolejowy przechodzi 60 proc. tranzytu pociągami na Ukrainę.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Jak podaje brytyjski „Mirror" celem ataku było zatrzymanie transportu broni z Zachodu dla walczącej Ukrainy. Brytyjski portal opisuje atak jako przeprowadzony przy pomocy rakiet Kalibr wystrzelonych z okrętu podwodnego operującego na Morzu Czarnym.

Czytaj też

Waszyngton zapowiedział duże dostawy uzbrojenia dla Kijowa. Poza systemem HIMARS, nowy pakiet o wartości 700 mln dolarów zawiera pięć radarów przeciwartyleryjskich, dwa radary obrony powietrznej, 1000 pocisków przeciwpancernych Javelin i 6 tys. sztuk innej broni przeciwpancernej, cztery śmigłowce Mi-17, 15 tys. sztuk amunicji do haubic kalibru 155 mm, 15 pojazdów taktycznych, a także "części zamienne i sprzęt".

Czytaj też

Źródło:PAP / Defence24
Reklama

Komentarze (1)

  1. Robert00000

    Dziwię się że do tej pory tego nie zrobili,to logiczne z strategicznego myślenia Ukraina powinna tam obsadzić obronę przeciw lotniczą I bronić,bo to pewnie nie ostatni taki atak A tam płynie pomoc

Reklama