Reklama

Geopolityka

Powstanie polsko-ukraińskie przedsiębiorstwo zbrojeniowe

Autor. Ukraine government

Podpisaliśmy memorandum dotyczące powołania wspólnej komisji dotyczącej nawiązania współpracy pomiędzy przedsiębiorstwami naszych państw. Zostaną przygotowane zalecenia dotyczące stworzenia wspólnego polsko-ukraińskiego przedsiębiorstwa produkującego broń i sprzęt wojskowy - powiedział w środę na konferencji prasowej w Kijowie premier Ukrainy Denys Szmyhal.

Reklama

Zostanie powołane wspólne polsko-ukraińskie przedsiębiorstwo produkującego broń i sprzęt wojskowy oraz sprzęt uzupełniający. To wyprowadzi naszą współpracę na nowy poziom i pozwoli na stworzenie współczesnych rodzajów broni - dodał Szmyhal.

Reklama

Memorandum dotyczące uzbrojenia to tylko jedno z ośmiu podpisanych 1 czerwca. Poza współpraca wojskową dotyczą one szerzej: współpracy gospodarczej, energetycznej, kulturalnej, transgranicznej, szkolenia pilotów, a także współpracy w zakresie odbudowy Ukrainy z udziałem polskich firm.

Czytaj też

Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (6)

 1. Arturro

  Zapominacie Panowie o Motor Sicz - silniki do śmigłowców, turbiny gazowe - patrz napęd do np. wspólnego polsko-ukraińskiego drona bojowego, może jakaś mały pocisk manewrujący, ach rozmarzyłem się.

 2. Ja

  Niemców i Francuzów pewnie szlag trafił.

  1. Chyżwar

   A w to nie wątpię.

  2. LegendarnyTrollBagienny

   To czekaj na ruskich. Tych to dopiero będzie krew zaleje.

  3. Valdore

   A niby czemu Niemców i Francuzów ma trafić szlag to ci nei napisali? Za to raszystów na pewno szlag trafi na całego.

 3. Macorr

  Wszystko ładnie piekne ale 2 najważniejsze i najbardziej potrzebne techonologie produkcji czołgów i rakiet dalekiego zasięgu(do Himarsa) pozyskamy w korei i stanach. Więc tutaj sobie sami zamknęliśmy droge - może lepiej byłoby sie wstrzymać z ogłaszniem tych zakupów i rzeczyiście coś z Ukraińcami zrobić razem?

  1. Chyżwar

   Niby jakie czołgi chciałbyś od Ukraińców? Opłot ma karuzelę, więc odpada. Jest z inną wieżą, ale dalej nie o to nam chodzi. HIMARS jest OK a Ukraińcy niczego porównywalnego nie mają. Pracują za to nad czymś o bardzo dużym zasięgu. Valdore twierdzi, że z nimi się nie da. Ja twierdzę, że jak się chce, to można nawet nagiemu przy pomocy noża wyciąć kieszeń i do niej nafajtolić.

  2. Al.S.

   A mają, Systemy Wilcha 300 mm. Dopracowanie systemu naprowadzania jest całkowicie w zasięgu naszego przemysłu. No, nie do końca, bowiem tak jak w ruskich rakietach, żyroskopy laserowe Honeywell GG1320 ( te same są też w rakietach Tamir, od Iron Dome) trzeba sprowadzić z USA. A później tylko mikro-kontrolery od Armega, zaprogramowane w Arduino IDE (sic!) i mamy głowicę naprowadzania, która ma CEP mniejszy niż 1om na 100 km.

  3. Macorr

   @Chyżwar, jeśli chodzi o Himars, ALS dokładnie to wytłumaczył, jeśli chodzi o czołg 3 generacji to i owszem, pełna zgoda. Ale ja mówię o generacji 4, w układzie T-14 Armata... Trzeba zadać sobie pytanie co potrzebujesz do skonstruowania takiego czołgu: Pancerz - technologia w posiadaniu Ukrainy. Silnik i transmisja mocy - też, tak jak i armata, stabilizacje do tejże oraz amunicja. Zawieszenie - technologia Koreańska użyta już w Borsuku. SKO mamy własne, optyke też, BMS ma WB, zresztą sami już zaczynamy produkować bezzałogową wieże ZSSW. Łączność - Fonet. Proszę nie mów że tego nie widzisz. Plus co najważniejsze - brak ograniczeń eksportowych....

 4. "Pułkownik" Michał

  No i to rozumiem! Oby na memorandum się nie skończyło. Jak Ukraina rozliczy się z banderyzmem to rosyjscy szpiedzy stracą pożywkę do dzielenia naszych narodów. Polska i Ukraina jako przymierze to by była siła! Nie mówiąc już o obopólnych korzyściach z odbudowy Ukrainy dla naszych przedsiębiorstw. Gdyby tak jeszcze od tego wygryźć skompromitowanych Niemców.... to już w ogóle... pytanie czy nasz rząd odpuści naszym przedsiębiorcom, bo obecnie startujemy do grona państw z najbardziej skomplikowanym systemem podatkowym. A to przedsiębiorczości nie pomaga. Ej... rozmarzyłem się...

  1. wert

   podpisano też porozumienie historyczne. Jeśli ruszą ekshumacje, godny pochówek ofiar Rzezi Wołyńskiej zamknie temat

  2. Chyżwar

   Obawiam się, że nie tylko ruscy szpiedzy będą mieszać. Niemcy cały czas chcą mitteleuropy. W ramach tego pomysłu już pod koniec Pierwszej Wojny Światowej współdziałając z Austriakami pokazali że potrafią bardzo ładnie szczuć. Austriacy to w sumie spokojny naród i dlatego dali sobie spokój. Niemcy, choć udają owieczki nie zrezygnowali. W moim mniemaniu plan na Ukrainę był taki sam, jak to, co zrealizowali w Polsce. Balcerowicz pojechał tam nie bez przyczyny. Ukraińcy połapali się w czym rzecz i miszcz na ich szczęście dziwnym trafem szybko stwierdził, że "zakończył misję". Interes zaś najlepiej kręci się kiedy są jasne zasady gry i korzyści obopólne. W przypadku relacji polsko - ukraińskich tak właśnie powinno być.

  3. Braciator

   Piszę z podkarpacia mam obcnie sporo znalomych z Ukrainy, głównie biznesy. I ogarniając to szerzej, najbardziej irytują mnie osoby piszące z centralnej Polski tudziej innej Warszawy, które Ukrainca zobaczyły pierwszy raz w 2019 roku. Wystarczy pojechać na pierwszy lepszy cmentarz w okolicy np. Sanoka by zobaczyć pomnik z listą osób pomordowanych na Wołyniu. My to doskonale pamiętamy i wiemy także, że należy goić te rany i działać razem. Logika i matematyka jest zerojedynkowa - Razem Polska i Ukraina to śmirtelne niebezpiezeństwo dla Rosji i NIemiec. Te dwa kraje zrobią WSZYSTKO aby nie dopuścić do takiego sojuszu.

 5. szczebelek

  Moim zdaniem chcą wykorzystać naszą współpracę z Brytyjczykami w zakresie CAMM, CAMM-ER i Brimstone oraz z Koreą Płd. dotyczącą Kraba, nowego KTO oraz K2PL oczywiście mogą wnieść swój potencjał w zakresie pocisków do 200 km, doświadczenie z budową czołgów, pocisków kierowanych, nie utracili możliwości budowy silników, ale musimy uważać z przenoszeniem linii produkcyjnych i komponentu naukowego.

  1. Orel

   Lepiej za naszym pośrednictwem niż jakby to mieli robić bezpośrednio z brytyjczykami czy koreańczykami

  2. LMed

   Wesoły pościk, gratuluję szczebelku. Te obawy o technologie, ktorych nie mamy. naprawdę śmieszne. Patrz na otwierajacy się rynek i proś Boga, żebyśmy potrafili im coś sprzedać ( np. te jakże enigmatyczne K2Pl). No i mniej sie lękaj, jak prawił Święty.

  3. Chyżwar

   Nie wiadomo o co chodzi. Niemniej pomysł ewidentnie nie głupi. Gdyby rzecz została sprytnie zrobiona mogłaby zaszkodzić ruskom i usadzić Niemów. Jedno i drugie, to rzecz wielce pożądana.

 6. Laky

  I super! Brawo! 👏😉

  1. X

   Też tak mi się wydaje.

Reklama