Reklama

Geopolityka

Rosjanie naruszyli przestrzeń powietrzną Danii. B-52 przechwycony

Fot. North American Aerospace Defense Command
Fot. North American Aerospace Defense Command

W ostatnich dniach doszło do dwóch agresywnych przechwyceń amerykańskich bombowców strategicznych B-52 operujących nad Europą. W tym samym czasie samoloty NATO przechwytywały maszyny rosyjskie biorące udział w manewrach nad Bałtykiem, Arktyką i Pacyfikiem.

Rosyjskie myśliwce Su-27 wystartowały z bazy w obwodzie kaliningradzkim i ruszyły za amerykańską stratofortecą B-52, która wykonywała lot nad Morzem Bałtyckim. Rosyjski myśliwiec dogonił maszynę amerykańską w przestrzeni kraju należącego do Sojuszu Północnoatlantyckiego (Danii) nieopodal Bornholmu – poinformowało w oświadczeniu Dowództwo Powietrzne Sojuszu Północnoatlantyckiego. Dodało też, że było to poważne pogwałcenie prawa międzynarodowego.

W reakcji na wejście rosyjskiego samolotu bojowego w duńską przestrzeń powietrzną poderwane zostały duńskie F-16, ale samoloty rosyjskie zawróciły i wycofały się zanim doszło do ich przechwycenia. Cały incydent miał miejsce 28 sierpnia.

NATO podkreśla, że wejście uzbrojonych samolotów w przestrzeń suwerennego państwa to poważne naruszenie prawa. Rosjanie jednak nie poczuwają się do winy i twierdzą, że ich samoloty dokonały przechwycenia poza przestrzenią Danii, w przestrzeni neutralnej na wschód od duńskiej.

To tylko jeden z serii podobnych incydentów do jakich dochodzi w ostatnich dniach. Mniej więcej w tym czasie doszło do „nieprofesjonalnego” przechwycenia innego B-52 nad Morzem Czarnym. Rosyjski myśliwiec zbliżył się tam do bombowca strategicznego, który podobnie jak inne wykonywał lot „solidarności” z sojusznikami (ramach tej akcji amerykańskie bombowce pojawiły się nad wszystkimi 30 krajami NATO). Rosyjski samolot towarzyszył przez chwile B-52 po czym przeszedł na dopalaczu przed nosem amerykańskiej maszyny na tej samej wysokości powodując turbulencje i przeszkadzając w manewrowaniu. Niebezpieczne podejście zostało sfilmowane przez załogę „stratofortecy”.

Jak podało NATO, tak agresywne akcje z udziałem myśliwców rosyjskich nie miały miejsca już od lat i oznaczają „nowy poziom” jeśli chodzi o rosyjskie działania tego rodzaju. Nie jest to do końca prawdą, ponieważ nawet w tym roku doszło chociażby do serii agresywnych przechwyceń amerykańskich samolotów rozpoznawczych P8 Poseidon nad Morzem Śródziemnym. Innym agresywnym zachowaniem Rosjan w ostatnim czasie było też staranowanie amerykańskiego MRAP-a przez rosyjski transporter opancerzony w Syrii.

Do wzajemnych przechwyceń dochodzi w różnych rejonach na świecie. Także 28 sierpnia dowództwo NORAD (North America Aerospace Defense Command) poinformowało o przechwyceniu nad biegunem północnym trzech par rosyjskich morskich samolotów patrolowych Tu-142. Dokonały tego F-22A Raptor z alaskańskiej Bazy Elmendorf–Richardson przy wsparciu samolotów tankowania powietrznego KC-135. Do zdarzenia miało dojść w nocy z 27 na 28 sierpnia. Rosyjskie samoloty miały podejść na około 90 km od wybrzeży Alaski, chociaż nie naruszyły ani amerykańskiej ani kanadyjskiej przestrzeni powietrznej.

Łącznie samoloty państw NATO w różnych miejscach na świecie przechwytywały i odeskortowały także inne rosyjskie samoloty nad wodami, nad którymi brały one udział w ćwiczeniach Tarcza Oceaniczna 2020, prowadzonych jednocześnie nad Bałtykiem, Arktyką i Pacyfikiem. Jak podaje strona rosyjska łącznie brało w nich udział 8 samolotów patrolowych morskich (z funkcją ZOP) Tu-142, 4 patrolowe morskie (ZOP) Ił-38, dwa bombowce Su-24M, dwa bombowce strategiczne Tu-95MS i samolot tankowania powietrznego Ił-78.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze

    Reklama