Siły zbrojne
Brytyjskie Typhoony przechwytują rosyjskiego Oscara i Iła
Brytyjskie siły powietrzne opublikowały zdjęcia z przechwycenia przez samoloty RAF Typhoon FGR-4 nad Bałtykiem: rosyjskiej formacji lotniczej składającej się z morskiego samolotu patrolowego Ił-38 i dwóch samolotów myśliwskich Su-27 jak również z wykrycia atomowego okrętu podwodnego „Orieł”. Sytuacja była o tyle niespotykana, że wszystko to odbyło się podczas jednego lotu patrolowego.
Samoloty brytyjskie z 6 Dywizjonu RAF w Lossemouth w północno-zachodniej Szkocji startowały z bazy lotniczej Szawle na Litwy, gdzie obecnie wchodzą w skład sił NATO uczestniczących w operacji Baltic Air Policing. To właśnie one przechwyciły i sfotografowały rosyjski morski samolot patrolowy dalekiego rozpoznania Ił-38.
Jak się okazało samolot ten w otoczeniu dwóch myśliwców Su-27 eskortował płynący na powierzchni atomowy okręt podwodnego „Orieł” projektu 949A typu „Antiej” (według NATO typu Oscar), który również został sfotografowany przez brytyjskich pilotów. Obecność tego wielkiego okrętu podwodnego na Bałtyku nie była jednak zaskoczeniem, ponieważ wcześniej brał on oficjalnie udział w centralnej paradzie morskiej zorganizowanej 26 lipca 2020 r. w Sankt Petersburgu z udziałem Prezydenta Rosji Władimira Putina.
Jednostka ta była więc w drodze powrotnej do swojej macierzystej Floty Północnej i musiała na powierzchni przejść w tym celu przez Cieśniny Duńskie – w zrozumiały sposób budząc przy tym duże zaciekawienie. Przechwycenie rosyjskich samolotów było możliwe dzięki ciągłej pracy radiolokacyjnego systemu nadzoru nad Litewskim Regionem Informacji Lotniczej (the Lithuanian Flight Information Region). System ten ma zapewnić bezpieczeństwo innym użytkownikom przestrzeni powietrznej, co w przypadku rosyjskich samolotów wojskowych jest o tyle trudne, że nie składają one planów lotów zgodnie ze standardową praktyką międzynarodową.
W takich przypadkach trzeba często wysyłać na sprawdzenie myśliwce NATO stacjonujące w krajach nadbałtyckich rotacyjnie w 135. Ekspedycyjnym Skrzydle Lotniczym (135 Expeditionary Air Wing) w ramach operacji NATO Baltic Air Policing. Do takich zdarzeń dochodzi zresztą bardzo często o czym świadczy przechwycenie pod koniec lipca 2020 roku przez brytyjskie Typhoony samolotów Su-27 przelatujących przez międzynarodową przestrzeń powietrzną nadzorowaną przez Litwę.
W działaniach tych uczestniczą również działające w tym czasie w ramach operacji NATO Baltic Air Policing: sześć hiszpańskich myśliwców EF-18 Hornet (z litewskiej bazy lotniczej Szawle) i cztery francuskie myśliwce Mirage-2005F (stacjonujące na lotnisku Amari w Estonii). Jako wzmocnienie na Litwę przerzucono dodatkowo niemieckie samoloty Eurofighetr, które ćwiczyły z Brytyjczykami współdziałanie.
Nasze działania w tym tygodniu pokazały, jak operuje RAF. Właśnie zakończyliśmy naprawdę produktywne ćwiczenie interoperacyjności z samolotami Typhoon z Luftwaffe, a wkrótce potem dokonaliśmy realnego przechwycenia, pokazując profesjonalizm i elastyczność całego zespołu.
Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104