Reklama

Geopolityka

Rosja wyśle „nowe” i „nowoczesne” uzbrojenie na zachód

Zdj. ilustracyjne, fot. kremlin.ru

Władze Rosji zapowiadają wysłanie więcej wojska do zachodnich regionów kraju, w tym „nowych, nowoczesnych kompleksów”. Ma to być odpowiedź na wzmacnianie wschodniej flanki NATO, związane – o czym oczywiście Rosjanie „zapominają” – z agresją Moskwy na Ukrainę.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24

Reklama

Podczas zdalnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Rosji minister obrony Siergiej Szojgu stwierdził, że Zachód zwiększa swój potencjał wojskowy przy granicach Rosji pomimo, że „nie są oni zagrożeni". Zaznaczył też, że jego zdaniem siły i środki państw zachodnich będą „konsolidowane" przez dłuższy czas.

Czytaj też

Odpowiedzią Rosji ma być plan Sztabu Generalnego, dotyczący wzmocnienia obecności wojskowej przy zachodnich granicach Rosji, z uwzględnieniem „nowych" i „nowoczesnych" systemów uzbrojenia, a także przemieszczenia na zachód jednostek bojowych. Putin oczywiście polecił ministrowi Szojgu przygotowanie raportu, by podjąć decyzję w najbliższej przyszłości.

Reklama

Czytaj też

Rosja co najmniej od 2014 roku wzmacnia swoją obecność wojskową przy zachodnich granicach. Dotyczy to także odtwarzania dużych jednostek (w tym dywizji). Miało to miejsce nawet przed otwartą agresją wobec Ukrainy, którą zresztą poprzedził bezprecedensowy przerzut jednostek z całej Rosji.

Obecne deklaracje strony rosyjskiej mogą być elementem wojny informacyjnej, ale też zapowiedzią kolejnych ruchów w celu wzmacniania zdolności (de facto ofensywnych) na zachodzie Rosji. Wypowiedź o „nowych" i „nowoczesnych" systemach uzbrojenia może jednak wskazywać na to, że Moskwa będzie chciała rozlokowywać systemy uderzeniowe w taki sposób, by nawet ze stałych baz mogły razić cele na zachodzie Europy.

Czytaj też

Może chodzić tutaj na przykład o pociski hipersoniczne w rodzaju 3M22 Cirkon (jak na razie bazowania morskiego, ale zapewne zostanie opracowana też wersja lądowa), pociski manewrujące 9M729, przez które Rosja złamała traktat INF, czy przenoszone przez MiGi-31 pociski Ch-47M2 Kindżał, rozlokowane – jak na razie czasowo – w Obwodzie Kaliningradzkim przed otwartą agresją Moskwy na Ukrainę. Jeśli za deklaracjami Rosji pójdą realne kroki, NATO powinno uwzględnić te zagrożenia w planowaniu obronnym i wykorzystaniu swoich sił, aby w pełni zabezpieczyć wszystkich sojuszników przed zagrożeniem.

Reklama

Komentarze (8)

 1. Zniesmaczony

  @Wojtusiu_3, po twoim personalnym ataku dochodzę do wniosku, że z Polska to ty masz niewiele wspólnego i chciałbyś, żeby Polska zaangażowała się w ten konflikt. Trafiłem, czy się mylę? A teraz odpowiedz, dlaczego NATO nie chcę zamknąć przestrzeni powietrznej nad Ukrainą, co było by z jednoznaczne z militarnym zaangażowaniem się w ten konflikt. Odpowiedz bez obelg i obrażania, jeżeli potrafisz.

 2. Piotr Skarga

  Może i mają jakieś nowoczesne , ale...sztuki! A pojedynczymi sztukami żadnej nawet większej bitwy nie wygrają, nie mówiąc o wojnie. Jak wszyscy już wiedzą , ludobójczą agresję na Ukrainę prowadzą z użyciem szrotu, a nie żadnego nowoczesnego sprzętu. Tylko dzięki przewadze liczebnej i to tylko na wybranych kierunkach w żółwim tempie posuwają się do przodu. A zaskakująco niska jakość sprzętu - a to nie są małpie wersje eksportowe - dowodzi że "nowoczesność" w wykonaniu Rosji to tylko mit i bajkopisarstwo propagandowe.

  1. Zniesmaczony

   Piotrusiu drogi, oni nas by czapkami nakryli. Dostępne w Polsce i na zachodzie informację z tego konfliktu pokazują, że są bezwzględni, zdemoralizowani i nieobliczalni, nie liczą się z cywilami, starcami, kobietami czy dziećmi, nie liczą się nawet ze swoimi własnymi ludźmi. Bez skrupułów atakują instalacje cywilne czy oblegają miasta głodząc ludzi (patrz Mariupol). W obliczu klęski czy porażki prawdopodobnie nie zawahają się użyć broni masowego rażenia. Dlatego są tak niebezpieczni. Mit ich nowoczesnej i zaawansowanej technologicznie armii prysł bezpowrotnie, potwierdzili z kolei i utwierdzili cały świat o swojej bezwzględności. I być może własnie z tych powodów NATO, dysponujące przewaga jakościową, technologiczną i ilością nie chce dopuścić do eskalacji i angażować się w ten konflikt. Rozumiesz Piotrusiu czy za trudne?

  2. Wojtek_3

   Do Zniesmaczonego, jak pisałeś ten tekst to siedziałeś czy już klęczałeś w stronę kremla, jesteś typowym przedstawicielem efektu propagandy, no bo oni są potężni i maja naj, naj i naj wszystkiego, co zostało zweryfikowane na Ukrainie. Niby czym nas nakryją jak między nami a Moskwa jest może w przeliczniku z jedna dywizja i to zbieranina. No chyba że trolujesz, ale pamiętaj po ile kurs rubla, nawet na bimber nie zarobisz. A grupa trzymająca władzę kocha luksus i życie i nikt nie odpali nawet taktycznej głowicy, bo straciłbyś pracodawców.

  3. Zniesmaczony

   Widzę @Wojtusiu_3, że jeżyk polski i zdolność czytania ze zrozumieniem są ci obce. Jeszce raz ci przytoczę co napisałem: " Mit ich nowoczesnej i zaawansowanej technologicznie armii prysł bezpowrotnie, potwierdzili z kolei i utwierdzili cały świat o swojej bezwzględności. I być może własnie z tych powodów NATO, dysponujące przewaga jakościową, technologiczną i ilością nie chce dopuścić do eskalacji i angażować się w ten konflikt.". Więc gdzie @Wojtusiu_3 napisałem, że mają wszystko "naj, naj". A swoją bezwzględność potwierdzili bombardując teatr w Mariupolu. Wytłumacz mi @Wojtusiu, dlaczego NATO nie zgadza się na zamknięcie przestrzeni powietrznej nad Ukrainą. A teraz wróć i przeproś za oszczerstwa i obraźliwe teksty o rubelkach w stosunku do mojej osoby.

 3. Ptin-nahoj

  Czekamy, kiedy putin wyśle swój lotniskowiec. A najlepiej grupę lotniskowców.

 4. Byrrbyć

  Czy oddziały kawalerii też zostaną przemieszczone? Będzie to duże zagrożenie, innym problemem może być przebazowanie krążownika Aurora do Bałtijska.

  1. Wojtek_3

   Tylko pod warunkiem że im sprzedamy owies inaczej będzie problem z wypasem koni w zimę, bo na ich furaż to bym raczej nie liczył.

 5. Grażewicz

  Tu trzeba zaznaczyć, że zostaną dostarczone nowoczesne pociągi pancerne i sterowce. .

  1. stary Polak

   taczanki! grzechem byłoby zapomnieć o taczankach (dla młodych - to wóz ciagniony przez konie, uzbrojony w karabin maszynowy. Taki rodzaj wspólczesnego rydwanu.).

 6. wert

  jest okazja aby wybić kacapii agresję na +- 50 lat. Trzeba tak wspomagać Ukrainę aby ich zlali bez litości. Przeszkodą są raczej jankesi i na bank niemce z francuzami

 7. Antonioo

  Rosja i "nowoczesne" uzbrojenie :) :) :)

 8. Ein

  Dobra, a teraz konkrety. Maszyn zdolnych do przenoszenia nie wiadomo czy działających Kindżałów mają obecnie 8 (jeszcze przed wojną jeden z Migów dostosowanych się złamał). Pocisków Cyrkon nie mają obecnie żadnych, strzelają to, co robi za produkcję informacyjną, także znaczenia operacyjnego to, to nie ma żadnego. Dalej 9M729 jak pokazuje wojna na wschodzie oraz Kalibru to systemy łatwe do strącenia, żadna wunderwaffe, nawet mocniej - to poziom CM z ubiegłego wieku (zachód). Dodajmy do tego sankcje, straty ponoszone obecnie oraz starą śpiewkę o nie mających analogów i właściwie można wzruszyć ramionami. Oczywiście odpowiedzią na kacapię będą Patrioty, THAADy, Tomahawki, JSAAMy, nowe systemy bazowania lądowego. Także, czy głównie, u nas. Niech robią pod siebie.

Reklama