Reklama

Geopolityka

Rosja rozpoczęła loty obserwacyjne nad Polską

Antonow An-30/ fot. Wikipedia
Antonow An-30/ fot. Wikipedia

W ramach Traktatu o Otwartych Przestworzach rosyjscy inspektorzy rozpoczęli dziś loty obserwacyjne nad Polską. Będą one trwały  do 19 kwietnia. Odległość lotu nad Rzeczpospolitą, po uprzednio uzgodnionej trasie będzie wynosiła 1400 km.Traktat o Otwartych Przestworzach zezwala na wzajemne loty obserwacyjne nieuzbrojonych samolotów nad terytoriami 34 państw sygnatariuszy. Został zawarty po upadku ZSRR w 1992 roku. Rosja ratyfikowała jego zapisy w 2001 roku.

Przeczytaj także: Rosjanie rozpoczynają prace nad następcą MiGa-31

O zamiarze przeprowadzenia lotu obserwacyjnego państwo-strona kontrolująca informuje kraj obserwowany nie później niż 72 godziny przez wlotem w jego przestrzeń powietrzną. Z uwagi na aspekt kontrolny wykonywanych lotów, do wiadomości publicznej i do krajów obserwowanych nie podaje się z wyprzedzeniem informacji o datach lotów. Planowanie lotów misji obserwacyjnych odbywa się corocznie w siedzibie OBWE w Wiedniu w październiku, celem uniknięcia konsolidacji lotów państw-stron traktatu nad przestrzenią powietrzną danego sygnatariusza.

Zobacz również: Rosjanie nie będą już kupować BSL za granicą

Corocznie Polska wykonuje 3 loty obserwacyjne jako państwo-strona Traktatu o Otwartych Przestworzach. Z tej puli 2 loty wykonywane są w przestrzeni powietrznej Federacji Rosyjskiej i Białorusi oraz 1 lot w przestrzeni powietrznej Ukrainy.

(PAM)
Reklama

Komentarze

    Reklama