Reklama

Geopolityka

Rosja gromadzi wojska blisko Ukrainy

Fot. mil.ru.
Fot. mil.ru.

Ponowne gromadzenie rosyjskich wojsk w pobliżu granicy z Ukrainą wzbudziło zaniepokojenie niektórych urzędników w Stanach Zjednoczonych i Europie, a Rosja zaostrzyła swoją retorykę względem Ukrainy - zauważa w niedzielę „Washington Post”.

Urzędnicy anonimowo wypowiadali się dla amerykańskiego dziennika, jako że nie byli upoważnieni do publicznego omawiania tej sprawy i twierdzili, że ruchy wojsk wywołały te same obawy, które pojawiły się w kwietniu, kiedy miała miejsce największa od lat koncentracja wojsk przez Rosję w pobliżu granicy z Ukrainą.

Jak odnotowuje "WP", w ostatnich miesiącach przedstawiciele prezydenta Rosji Władimira Putina nasilili swoją retorykę, atakując zachodnie relacje Kijowa, a nawet kwestionując jego suwerenność. Sam Putin ostrzegł, że jakakolwiek rozbudowa infrastruktury wojskowej NATO na terytorium Ukrainy stanowi "czerwoną linię", tj. przekroczenie dozwolonej granicy, dla Moskwy.

Nie wiadomo dokładnie, co robią rosyjskie siły gromadzące się w pobliżu ukraińskiej granicy. W minionych dniach w mediach społecznościowych pojawiły się filmy pokazujące rosyjskie pociągi wojskowe i konwoje przewożące duże ilości sprzętu wojskowego, w tym czołgi i pociski, w południowej i zachodniej Rosji.

Na zdjęciach udostępnianych w mediach społecznościowych były widoczne m.in. przemieszczane na drogach pojazdy systemu rakiet operacyjno-taktycznych Iskander, ale też transportowane koleją czołgi jednego z wariantów T-72B, jak i nowocześniejsze T-80U, czy haubice samobieżne Msta. Widoczne były też różne typy transporterów opancerzonych.

"Najważniejsze, że to nie są ćwiczenia" - ocenił dyrektor studiów nad Rosją w organizacji non-profit CNA, Michael Kofman.

Według Kofmana zdjęcia satelitarne pokazują, że siły z 41 Armii Ogólnowojskowej Rosji, zwykle stacjonującej w syberyjskim mieście Nowosybirsk, po ćwiczeniach nie wróciły na Syberię, a zamiast tego połączyły się z innymi siłami rosyjskimi w pobliżu granicy z Ukrainą. Zdjęcia wydają się wskazywać, że również elitarna 1 Gwardyjska Armia Pancerna przemieszcza personel i materiały w stronę Ukrainy.

Sekretarz rady bezpieczeństwa narodowego i obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow oświadczył, że po zakończeniu ćwiczeń wojskowych z Białorusią Zapad 2021 Rosja pozostawiła sprzęt wojskowy oraz centra kontroli i łączności na poligonach wzdłuż granicy z Ukrainą. Oszacował, że rosyjskich żołnierzy, rozmieszczonych wokół granicy z Ukrainą może być 80-90 tys. nie licząc dziesiątek tysięcy stacjonujących na Krymie.

Zdaniem Kofmana obecne gromadzenie kontyngentów zasługuje na szczególną uwagę, ponieważ Rosja jest bardziej skłonna podjąć działania na Ukrainie.

"Trzeba cofnąć się i spojrzeć na miniony rok całościowo i wtedy widać, że rosyjski ton i komunikaty na temat Ukrainy zmieniły się dramatycznie" – powiedział.

Jako przykład "WP" podaje m.in. artykuł Putina z lipca, twierdzący, że Ukraina jest praktycznie kontrolowana przez państwa zachodnie w celu podsycania nastrojów antyrosyjskich. Rosyjski przywódca ostrzegł, że "nigdy nie pozwolimy, by nasze historyczne terytoria i bliscy nam żyjący tam ludzie zostali wykorzystani przeciwko Rosji, (...) a tym, którzy podejmą taką próbę, chciałbym powiedzieć, że w ten sposób zniszczą swój własny kraj".

W październiku Putin powiedział, że formalne członkostwo Ukrainy w NATO może nigdy nie nastąpić, "ale ekspansja wojskowa na tym terytorium już trwa, a to naprawdę stanowi zagrożenie dla Federacji Rosyjskiej".

Były prezydent Rosji, a obecnie wiceszef rosyjskiej rady bezpieczeństwa Dmitrij Miedwiediew, nazwał Ukrainę "państwem-wasalem", które jest "pod bezpośrednią kontrolą zagraniczną" w artykule z 11 października w gazecie "Kommiersant".

PAP/Defence24.pl

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (39)

 1. Hanys

  Ukraina znowu musi zostać wyzwolona od faszyzmu dziko-zachodniego, tak samo jak w 1943 r.

  1. piotr

   Wy Rosjanie nie napadacie tylko wyzwalacie. Wyzwoliliście kilkanaście tysięcy polskich oficerów w 1940 roku od życia, wyzwoliliście Kresy Wschodnie przyłączając je do ZSRR. Szkoda tylko, że najpierw wyzwalacie a potem pytacie, tak jak w przypadku Krymu. Dalej chcecie eksportować komunizm na zachód ale czasy się zmieniły. ZSRR dawno upadł, a wy dalej żyjecie Pobiedą.

  2. To raczej twoja i twoich kolegów przypadłość. Czasy się zmieniły.

  3. hnbqsw.ksan

   Tylko z wami myk jest taki, że od dawna wszystkich, którzy są na zachód od was uważacie za "faszystów".

 2. Zenek

  "historyczne terytoria" - nie wiedziałem że okupacja daje wieczyste prawo do ziemi.

  1. a

   jaka okupacja były to ziemie cara rosyjskiego od kiedy istniał.

  2. Garry

   Chciałeś powiedzieć: od kiedy nam ukradł w XVII i XVIII w. ;) Pomijam, że caratu od ponad 100 lat nie ma...

  3. Gru

   Sasza. Na carów to my urządzaliśmy polowania, od kiedy zaistnieli:))))

 3. Rob S

  Ruskie onuce to onuce śmierdzą z daleka !!! Ruskie już powoli wpadają w agonię nie stać ich na wojnę wielkiej skali !!!

 4. Oczekiwania

  Bez silnej Polski nie ma niepodległej Ukrainy. Ukraińcy muszą to zrozumieć , bo od 350 lat robią wszystko by osłabić Polskę. Tylko silna Polska jako przeciwwaga dla Rosji i Niemiec może gwarantować Ukrainie niepodległość.

  1. mac

   Tylko kto nie chciał przyznać praw szlachcie ukraińskiej i stworzyć rzeczpospolitej 3-ga narodów? No to dostaliśmy to na co sami zapracowaliśmy.

  2. Lol

   Ukraińcy nabijali Polaków na płoty, zabijali z zimna krwią, to są przyjaciele Rosji i zawsze tak będzie.

  3. Oczekiwania

   To caryca nie tylko im nie przyznała przywilejów lecz przywódców wymordowała a resztę w kaganiec i łańcuch. To naprawdę "zyskali" stawiając się Polsce a hołdując Rosji - zaiste geniusze.

 5. Darek1985

  Żadnej wojny nie będzie. Po co i na co to teraz Rosji? To próba kolejnych nacisków by wywrzeć presję i coś ugrać w wojnie dyplomatycznej bo w tej sferze przebiega wojna. Ani wejście na Ukrainę nic nie da a tym bardziej wojowanie szablą z NATO.

  1. wert

   różnica pomiędzy dyplomacją a wojną zaciera się. Nie zauważyłeś?

  2. Qwest

   Mamy rok 2021. Nie wiem czy przespałeś, ale od 2014 Rosja jest na Ukrainie. Po co i na co?

 6. Następny genialny ruski plan

  Ciekawe co powie silniejszy Chin kiedy zobaczy ze głupszy brat Rus rozpętał wojenkę i nie można pociągami do Europy dostarczać chińskich towarów, gdyż przez Ukrainę nie da rady bo wojna a przez Białoruś może ale co to? Polska zamknęła granicę z Białorusią na amen bo Rus głupszy brat migrantów za kasę sobie zrobili szlak przerzutowy :)

  1. Hanys

   Polska i Ukraina nie są Chinom ani Rosji do niczego potrzebne, towary będą dostarczane przez Rosję, kolej i porty oraz północną drogą morską :) Pisowcy niech kopią rów na mierzei he he :)

  2. Eee tam

   Zgadza się. Chinom wystarczy sama totalnie im zwasalizowana Rosja.

  3. Lojzik

   Tak jakoś to szło. Syria - drobny konflikt z Turkami przeradza się w konflikt regionalny, którego intensywność i skala rośnie. NATO ściąga siły morskie z bronią uderzeniową na wschodnią część Morza Śródziemnego. Erdogan blokuje cieśniny. Dostawa rosyjskich jednostek w Syrii jest możliwa tylko drogą lotniczą korytarzem Iran-Irak. Na granicy iracko-syryjskiej Stany Zjednoczone i ich sojusznicy rozpoczęli ćwiczenia Sił Powietrznych. Przestrzeń powietrzna jest zamknięta dla lotów. W tym czasie Talibowie nagle wkroczyli na terytorium Tadżykistanu. Część ludności ich popiera… Federacja Rosyjska musi zareagować… W tym czasierozgrywał się na granicy Białorusi i Polski był konflikt. Jak dotąd mały. Marynarka wojenna NATO zbliża się do wybrzeża Bałtyku. W międzyczasie, Turcy spychają część rosyjskiej floty na Krym. Pozostała część rosyjskiej Floty Czarnomorskiej została zablokowana na Morzu Śródziemnym i nie może pomóc. Ukraina koncentruje siły i środki na granicy z Donieckiem i Ługańskiem. Jednoczesnie Japończycy ruszają w stronę wysp Kuryslkich. Natomiast w Chinach – tysiące (dużych) pokojowo nastawionych robotników rolnych na Dalekim Wschodzie, w regionie Amur na Syberii deklarują dyskryminację i proszą rząd ChRL o ochronę ich pokojowych prac. Chińskie kierownictwo spełnia życzenia robotników i wysyła ograniczony (600-800 tys.) kontyngent sił pokojowych, aby ich chronić. Sami ludzie pracy znajdują się na ulicy o godzinie trzynastej, mając w rękach narzędzia niepodobne do narzędzi rolniczych.

 7. dim

  "Putin: ...Ale ekspansja wojskowa na tym terytorium już trwa, a to naprawdę stanowi zagrożenie dla Federacji Rosyjskiej" - ależ OCZYWIŚCIE ! Skoro uderzenie wojsk ukraińskich, w górę mapy, jeśli wykonane w trakcie ewentualnej ofensywy na kraje bałtyckie i Polskę mogłoby wywołać efekt taktyczny porównywalny do tzw. Cudu nad Wisłą ! Czyli że atak na Ukrainę jest w przygotowaniu, bo musi. Bez innej opcji. I jest jeszcze tylko oczekiwanie na NS2 i z pewnością próby tajnego handlu ze Stanami.

  1. gugluk

   Święte słowa. Ukraina padnie pierwsza. Moskal musi zabezpieczyć flankę.

  2. dim

   @Gugluk. Czy Ukraina padnie ? Tego nie powiedziałem. Wiele zależeć może od amerykańskich szybkich dostaw. Coś Ukraina pewnie straci, ale Rosja zyska w ten sposób już na trwałe ciężkiego wroga. Przy tym Ukraińcy zrozumieją, że sami nie mogą, a nie mają co mocno liczyć na Zachód. Nie chcę przeciągać tematu o lata 1918... 1920...

  3. gugluk

   Miałem na myśli kolejność kostek domina. Pierwsza Ukraina ( chodziło o pokonanie i narzucenie woli) potem Bałtowie a potem My. I nie chodzi tu o okupację tylko narzucenie woli.

 8. We

  A teraz waleczni heroje znowusz pokarzą wszystkim jak potrafią szybko uciekać Rosjanami

 9. Box123

  "Demokratyczna" IV rzesza i coraz bardziej faszyzujaca Europejska Lewica które na codzień atakują Polskę zapewnily już Putinowi wieloletnie finansowanie zbrojeń żeby mógł napadać kolejne kraje w regionie, więc sobie ćwiczy. 20 razy nic nie zrobi, a za dwudziestym pierwszym jak już się wszyscy oswoją z "regularnym" ściąganiem wojsk na granice już tak. Dlatego Polska i kraje naszej części Europy powinny nadal naciskać na instytucje unijne aby obłożyły ns2 sankcjami, tak aby pomimo zbudowania nie mógł zostać nigdy otwarty

  1. Yeti

   Zgoda. Ale już jest otwarty jego południowy odpowiednik czyli Turkish Stream. Turcja czerpie duże dochody ze sprzedaży rosyjskiego gazu do południowej Europy m.in. na Węgry. Trzeba ją również obłożyć sankcjami oraz Węgry. Oni razem finansują Putina i jego zbrojenia. Jak wolą interesy z Rosją to nie z nami.

  2. Extern

   Hmm a gdzieś czytałem że Turkish Stream jest prawie pusty bo kontraktów zawieranych na transport surowca tym gazociągiem jest mało.

 10. Kacperek

  Już rosyjskie trole piszą o ukraińskiej strefie wpływu. To, że Ukrainę okupowaliscie nie znaczy, że wam się należy. Polskę i inne kraje Europy też okupowaliscie i nikt nie chce wrócić do waszych onuc i wszy.

  1. Eee tam

   Ci co tu piszą zarabiają po 800 dolarów na miesiąc jak na Rosję to krezusi .

  2. a

   Chyba 8000 x2 niestety 800 to u nas

  3. Eee tam

   Tacy co tyle w Rosji mają po necie nie piszą zapomnij

 11. Dariusz

  Niemcy krytykują Ukrainę za użycie drona do obrony własnego terytorium przed ostrzałem. Ale w tej sytuacji milczą. W 1939 r był pakt ribentrop Mołotow a teraz jest pakt Merkel Putin.

  1. Eee tam

   NS2 to ostatnie narzędzie jako takiej kontroli nad coraz to bardziej nieobliczalną i niestabilną Rosją. Nie udawaj że tego niby nie wiesz.

  2. a

   Kto jest nieobliczalny Rosja? człowieku to jesteśmy postrzegani jako kraj nieobliczalny i niestabilny.

  3. Extern

   Pytanie tylko kto kogo będzie kontrolował, bo jak na razie to raczej Rosjanie windują ceny węglowodorów w Europie, a Europa jest bezradna. Ale fakt, taki również był zamysł Niemców że będą mieli na Rosjan jakiś lewar wpływu, jak w ten projekt wchodzili.

 12. Kiks

  A wystarczy przez kilka miesięcy nie kupować ruskiego gazu. Nic nie stanie się według ruskich? Oczywiście, że stanie się. Bęzie drożej. To na pewno. Ale szybkie pieniądze urwą się.

  1. fgjjgj

   Chiny chętnie kupią także pomysł średni

  2. Victor

   Wytłumacz to Orbanowi który na dziesięciolecia uzależnił Węgry od rosyjskiego gazu ropy i atomu. Wytłumacz to Turcji zarabiającej na tranzycie rosyjskiego gazu przez Turecki Potok. Zrywamy z nimi kontakty?

  3. skąd oni was biorą?

   To nie kupuj. Rosja sprzeda wtedy ten gaz Chinom i reszcie. I nie skamlaj bo to robi się już śmieszne.

 13. Ass

  Panowie piszący z Rosji, Wasza uwaga jaką poświęcacie temu portalowi, jak i innym o podobnej tematyce w Polsce budzi respekt. Są Was miliony, czy jesteście tak gorliwi ?

  1. Tyle w temacie

   Rosjanie nie odwiedzają tego portalu bo takie głupoty jakie tu wypisują na forum to nawet specjaliści od dezinformacji by nie wymyślili

  2. Eee tam

   Hanys Fanklub i Wert to pewnie Aborygeni

  3. Kto nie zgadza się z jedynie słuszną linią propagandową to płatny sowiecki agent. Kolejny "prawdziwy Wolak" to wie. Jakie to żałosne.

 14. mat

  Wszyscy Rosjanie to bandyci poziomem inteligencji równym mieszkańcom krajów arabskich i afrykańskich i niewiele różniących się od neandertalczyka .

  1. Hanys

   Wszyscy Amerykanie to bandyci, gdyż kraj ten założyli bandyci i prostytutki. Bandytyzm Amerykanina jest genetyczny i inteligencja na poziomie neandertalczyka.

  2. Eee tam

   Dlatego zawsze tak bardzo boicie się USA

  3. Ślązacy nie boja się USA. Nie boja się nikogo.

 15. Wania

  Rosyjska bandyterka znowu się budzi. Napadać na słabszych i mordowanie ludzi jest ich filozofia życiową.

  1. Eee tam

   Na tym polega ten słynny i niedefiniowalny RUSKi MIR

  2. AntyUPA

   Wołyń Wania pamięta? Niech Wania mi tu durnych i kłamliwych postów nie wstawia

  3. Niestety jak widać od dawna Wania a raczej Mykoła ma z tym duże problemy.

 16. BG

  USraelscy bandyci nie powinni sie mieszać do rosyjskiej strefy wpływów, chyba ze chcą skonczyć jak hitlerowcy w czasie Bagrationu.

  1. Eee tam

   Strefy wpływów to były w XIX wieku

  2. Gruszwik

   Dzięki nim uwolniliśmy się od onuc kolego. A wam ubyło 200 mln niewolników. Wasza propaganda wpajała wam, że ich utrzymywaliscie dlatego była bieda. I co? Nadal bieda w Rosji.

  3. Władek

   Dzięki pomocy USA Stalin pokonał Hitlera. Choć Hitler wygrywał dzięki rosyjskim dostawom w latach 1939-1941. W końcu tych dwóch bandytów po napaści na Polskę współpracowało z sobą ostro.

 17. Tedi

  Rosja w końcu uderzy i zrealizuje swój cel tylko czy zajmą całą Ukrainę czy tylko do Kijowa? Na ostatnich ćwiczeniach Zapad 2021 wojsaka Rosyjskie z pod Grodna ruszyły w stronę Polskiej granicy podobno oddziały zatrzymały się na 100 metrów przed granica z RP. A u nas telefony były gorące dowództwo obawialo się ze Rosja zajmie przesmyk Suwalski.

  1. wert

   to testowanie i badanie reakcji. Jeżeli oblejemy wtedy mogą się zdecydować

 18. Anty 50 C-cali przed 500+

  No ciekawe czy do caratu dociera co "piszczy w trawie", czyli odchodzenie w Europie od ogrzewania gazem gospodarstw domowych. Jeszcze niedawna sensacja w takim tam ....Rzeszowie, pod supermarketem Leclerc, stacja benzynowa (i dieslowa), a niemiecki Lidl buduje nowy DZISIAJ, tu i tam, sklep i .....Tylko "elektryka" czeka na samochody!?! Mija czas, czas pogania cara....zrobili pokaz malutkim oponentom "republiki" nad -Dniestrza. Bez koncentrowania kolumn T-ciaka - 72B (od czasu wojenki w Gruzji 2008 wiadomo, jak dostaje to kostki pancerza rozsypane jak domek z kart, o ochota do kozaczenia to w groBie). Te-80U to nie takie jeszcze bardziej "wybUchowe" jak -72 na silnikach wielopaliwowych?! A z ukazu cara Umniejszyli gazu , na przedpolu Rumunii, i kolejki do stacji lpg od razu. Montujcie gaz do samochodu.....To lepiej "bije " w transport, a taki operacyjno-taktyczny straszak Iskander- to jak wiadomo - od preniera bratniej Armenii (!), to tak "neutralizuje" cel w 10%. Abo tak wnerwili Kreml tym atakiem na Ukrainie, , przed jego brylowaniem na salonach Europy?!!! Wysyp ewidentnego trollstwa - do deskredytowana - chyba nie przypadkowy

  1. kkk

   ok a teraz po polsku... tak bardziej zrozumiale...

 19. Mariusz

  Co wy tu piszecie?! Rosja nie gromadzi żadnych wojsk przy granicy z Ukrainą. Zapytajcie zwolennikow naszej opozycji, to prawie każdy z nich powie, że to nieprawda. Co najwyżej powiedzą, że to nie Putin tylko ten wstrętny Kaczyński wyslal nasze wojsko na granice z Ukraina by wywołać konflikt zbrojny, a winę przerzucić na dobrego wujka Wladymira.

  1. Defender

   Za dużo TVP Mariuszku.

  2. Dropik

   Kolejny kometator zalicza odjazd , oflot ,oderwanie id rzeczywistości....

  3. Eee tam

   Walcz dalej dzielnie z Arabami w trampkach na granicy w krzakach a jak skończysz to nam powiedz

 20. Piotr ze Szwecji

  Czas Ukrainie się skończył. Przygotowali się co mogli. Rosja nie daruje Charkowa Ukrainie. Poza tym kwestia dostępu do Naddniestrza, czy dopływu wody na Krym. Nawet w Odessie za wielu Rosjan według Rosji mieszka. NATO miało lata przyjąć Ukrainę, by temu zapobiec. Rosja zaszachowała oszczędnościowych na wojsku NATO tchórzy takim Donbasem. W Polsce w końcu w klasie politycznej w ostatnim miesiącu dopiero obudziło się paru, że WP Polski nie ma tych 200 tys żołnierzy i 4% PKB, których WP zawsze winno mieć. Nawet program Kruk wrócił na tapetę MON:u. NATO się kołysze, a antagonizm Ankary i Waszyngtonu się powiększa coraz to nowymi sankcjami. Dyplomacja Polski nadal śpi nad sojuszem krajów V4, szukając równie egzotyczne pakty wojskowe, jak za RP2 pakt o nieagresji z Grecją. Co się wówczas Niemcy nie naśmiali z dyplomatołków RP2 podpisując swój Stalowy (żelazny?) Pakt na Bałkanach. Rosja nie ukrywa, że zrywa boki rechocząc nieznośnie z polskich dyplomatycznych błaznów od sojuszy wojskowych z Turcją, Finlandią i Szwecją. Koordynacja zbrojeń krajów V4 mogłaby wzmocnić nasze narodowe zbrojeniówki, a tak wzmacnia przemysły innych krajów. To, że Dobra Zmiana po dojściu do władzy na przekór obietnicom wyborczym położyła krechę na rozwój przemysłowy w Polsce, nie jest tajemnicą nawet dla jej własnych wyborców. Parę lat minie i około 2026 USA skonfrontuje się z Chinami. Pokój Polsce wówczas minie, niezależnie od aliansów i sojuszy. Nie zdziwiłbym się gdyby rozbioru Polski dokonały ponownie razem Niemcy i Rosja. Pewne grono polityków z Warszawy usilnie trzymających się USA, razem z rodzinami, krewniakami, ze wszystkimi znajomymi i wszystkimi swoimi sympatykami, pojedzie zwiedzać do końca swojego życia ziemie Syberii. Te chłopy się nie uczą na naszych szlacheckich błędach o czym piszę tutaj od lat już kilku. 6 lat rządów Dobrej Zmiany, a nawet 1 metra muru z sensorami nie zbudowali na żadnych granicach Polski. Co za konserwatyści, nie?

  1. wert

   Ty tak poważnie z tą militarną V4 czy dla jaj? Bo logiki tu nie widać

  2. Eee tam

   A to V4 to niby z kim? Z Czechami? Słowacją? Węgrami? Ha ha ha buahaaa ha ha ha

 21. amerykański stek bzdur

  "Rosyjski przywódca ostrzegł, że "nigdy nie pozwolimy, by nasze historyczne terytoria i bliscy nam żyjący tam ludzie zostali wykorzystani przeciwko Rosji, (...) a tym, którzy podejmą taką próbę, chciałbym powiedzieć, że w ten sposób zniszczą swój własny kraj" - brawo Panie Prezydencie Putin, z dzikim zachodem należy twardo i za pomocą pałki militarnej - tylko taki język rozumieją. :)

  1. Yeti

   Tylko taki język rozumie się na wschodzie.

  2. Wizir bielsze nie będzie

   "Dziki" to nie zachód tylko bieda w Rosji :) A styl życia zachodni to nic takiego... to tylko wolność dla ludzi, brak korupcji, układów oligarchii złodziejstwa na poziomie państwowym. Ja wiem, że to może się wydawać niewiarygodne po tylu praniach mózgu ruską propagandą :)

  3. DefBot

   Z twardą pałką to ty masz do czynienia na codzień, ile bierzesz od koguta?

 22. T-info

  I znowu Kijów płacze.. Która to już agresja począwszy od 2014? 456 art. dot ewentualnej agresji :/

 23. Autor

  Miedwiediew ma racje

  1. franek

   Że Białoruś to rosyjski wasal oczywiście chciałeś dodać

  2. RAF

   A ty co jego adwokat?

  3. Anty 50 C-cali przed 500+

   mnie szachowania dyrektora sowchozu, kontrolowanego przez rasputina, nie przeszkadza. Bez potrzeby Skrzetuskiego na Dzikich Polach, i wojowania w okolicach Orszy

 24. Wojtek_3

  Zbiorniki gazu w Niemczech i Austrii maj być zapełnione, ale póki co można wywrzeć presję, bo Berlin nic nie zadziała póki gazu mało a zimą za pasem.

  1. Porter

   Berlin ku zaskoczeniuwszystkich potępił użycie bojowego drona przez Ukraińców ostrzeliwanych przez ciężką artylerię, a ani razu nie wyraził zażalenie na Rosjan, gdy jawnie łamali Porozumienie Mińskie. Berlin gra do tej samej bramki, co dla RP nie jest bezpieczne.

  2. Anty 50 C-cali przed 500+

   a Brytania wielka zapasem....na 8 dni!

 25. dim

  Jeszcze nie teraz, jeszcze nie teraz. Najpierw musi ruszyć, formalnie-legalnie NS2. A potem będzie jak Rosja da, czyli zabierze, a Stany pozwolą. Bo że Francja i Niemcy nie mają nic przeciwko, to chyba oczywiste ? Nie, no jasne, że nie mówimy tu o pustych deklaracjach !

  1. Sternik

   A jak tam nasza Formoza? Gotowa do działania? Głębokość 20 metrów to żadne wyzwanie.

  2. Pucin :0

   Tu się z tobą trzeba zgodzić rozgrywka jest pomiędzy: Rosja v. USA+Kanada+Turcja. Prężenie muskułów (w kwietniu było to samo gen. Szojgu miał minę nietęga jak policzył skutki agresji i wojnę/militarno-gospodarczą/ z połową Europy) to tylko element walki gabinetowej. Siedzimy (RP) w kieszeni USA-nów i sny o potędze w stylu 200 tys armia to nic tu do rzeczy nie mają. Za to zakupy uzbrojenia w USA to i owszem, ktoś musi haracz pobierać za ochronę nic za darmo - pokłosie ubiegłorocznej umowy wojskowej a gawiedź się cieszy - aż kole w oczy - a ty biedny obywatelu spauperyzowany - przez rozwał gospodarki - płacz i płać.

  3. viper

   Sam to wymyśliłeś? Zarówno Niemcy jak i Francja deklarują pogłębienie sankcji nałożonych wspólnie przez kraje unijne na Rosję w przypadku zaostrzenia sytuacji na Ukrainie, a także pilnują przestrzegania dotychczasowych.

Reklama