Reklama

Geopolityka

Putin "wiecznym prezydentem"? Głosowanie tuż po defiladzie

Fot. Kremlin.ru.
Fot. Kremlin.ru.

Ogólnokrajowe głosowanie w sprawie poprawek do konstytucji Rosji, które umożliwią Władimirowi Putinowi pozostanie na Kremlu do 2036 roku, odbędzie się 1 lipca br., czyli tydzień po rosyjskiej Paradzie Zwycięstwa. 

O nowym terminie poinformował w poniedziałek osobiście Putin na naradzie z grupą roboczą, która przygotowywała poprawki do konstytucji. Propozycję głosowania 1 lipca wysunęła szefowa Centralnej Komisji Wyborczej (CKW) Ełła Pamfiłowa.

Naczelna lekarz sanitarna Rosji Anna Popowa oceniła, że sytuacja epidemiczna pozwala na ten termin. Uznała, że głosowanie w tym terminie będzie bezpieczne.

Pamfiłowa zaproponowała także, by organizować głosowanie w ciągu sześciu dni przed 1 lipca. "Ogółem proponujemy, by nasi obywatele, potencjalni uczestnicy głosowania, mieli możliwość oddania głosu wtedy, gdy będzie to dla nich najwygodniejsze" - powiedziała. Wyraziła przekonanie, że siedem dni przeznaczonych na głosowanie pozwoli na "zminimalizowanie kontaktów i sprowadzenie praktycznie do zera ryzyka zakażenia w czasie głosowania".

Co ciekawe, przyjęty przez Rosjan harmonogram zbiega się w czasie z planowaną Paradą Zwycięstwa. Przełożona z 9 maja defilada ma odbyć się 24 czerwca, a więc na tydzień przed formalną datą wyborów. Jeśli jednak założyć, że będzie można oddać głos przedterminowo, to faktycznie "referendum" rozpocznie się 25 czerwca, a więc zaledwie dzień po defiladzie z okazji 75. rocznicy zakończenia II Wojny Światowej (nazywanej przez Rosjan Wielką Wojną Ojczyźnianą, aby pominąć ich współpracę z nazistowskimi Niemcami w początkowym okresie II WŚ).

Szefowa CKW zapewniła, że głosowaniu będzie towarzyszyć kontrola społeczna, którą nazwała "totalną".

1 lipca, który przypada w środę, będzie dniem wolnym od pracy - zapowiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

Głosowanie nad zmianami w konstytucji miało odbyć się 22 kwietnia, ale odłożono je ze względu na pandemię koronawirusa.

Jeśli zmiany w konstytucji zostaną przyjęte, Putin będzie mógł ubiegać się o kolejne dwie kadencje prezydenckie po wygaśnięciu obecnej w 2024 roku. Kadencja prezydenta w Rosji trwa sześć lat. Putin sprawuje ten urząd od 2012 roku. Wcześniej był prezydentem od 1999 do 2008 roku. W latach 2008-2012, gdy prezydentem był Dmitrij Miedwiediew, Putin był premierem Rosji. 

PAP/Defence24.pl

Reklama

Komentarze (12)

  1. PiotrEl

    W Rosji 92 procent sprzedawanych produktów ma pochodzenie krajowe. W USA około 85 procent. W UE od 60 do 70 procent. Ceny i płace są w rublach a nie w dolarach. Licząc siłę nabywczą mają gospodarkę wielkości niemieckiej. Mają pełną wolność słowa - większą niż na zachodzie bo poprawność polityczna mniejsza. Tysiące ludzi żyją za granty z Zachodu. Żeby zostać Naczelnikiem Państw trzeba dostać kilkadziesiąt milionów głosów a nie trzysta tysięcy na Żoliborzu....

    1. PLw

      W gospodarce niemieckiej siła nabywcza umożliwia kupienie więcej niż jednej pary butów, Coś nie tak z twoim "porównywaniem"...

  2. Zbigniew

    Kolejny raz okazuje się zdumiewający fakt, iż Rosjanie to mentalnie nadal pańszczyźniani poddani cara, w Rosji bez przeszkód car Putin zmienia Konstytucję kiedy chce i robi co chce, zupełnie jak car namaszczony przez cerkiew! Takie deptanie reguł i ducha demokracji nie mogłoby mieć miejsca w godnym narodzie.

  3. Naczelny informator WP

    Swoją drogą ciekawa będzie przyszłość Rosji po epoce Putina

  4. Szach mat w jednym ruchu

    W każdym państwie totalitarnym,a takim niewątpliwie jest Rosja rządzi się do śmierci. W każdym państwie totalitarnym podstawa to propaganda. Do tego dochodzi aparat represji,przemocy oraz jeszcze jedna rzecz a mianowicie wróg zewnętrzny i wewnętrzny. To są sformułowanie , które opracowali bolszewicy krótko po przejęciu władzy ! Współczesna Rosja Putina jest krok do przodu w stosunku do ZSRR. Ilość pracowników służb specjalnych jest większa niż w czasach ZSRR ! Sposób inwigilacji społeczeństwa to faktycznie wielki brat! SimonTemplar masz rację. Jeśli mogę podpowiedzieć to odpuść sobie Moskwę samochodem. Z prostej przyczyny na obwodnicy miasta każdy patrol Ciebie zatrzyma i będziesz musiał się okupić! Rosjanie w większości moich przypadków są sympatyczni. Na koniec współczesna Rosja niczym się nie różni od Zsrr . Pod wieloma względami jest jeszcze gorsza. Może taki prosty przykład. Dzwonię do kolegi z Moskwy rzadko i krótko. Rozmowa jest ogólnikowa. U niego w Moskwie na jego prośbę nie wchodzimy na tę stronę. A co dopiero pisanie komentarzy. Jak swego czasu przekonywał rudy. Komentarze naszych osobistych rosyjskich kolegów na tym forum tam by nie przeszły. Delikatnie mówiąc!

    1. HeHe

      No proszę - jeździłem samochodem z polskimi numerami rejestracyjnymi nie tylko po Moskwie ale i po dużych obszarach północnej oraz południowej europejskiej części Rosji w czasie moich czterech wizyt w Rosji w ciągu ostatnich siedmiu lat i ANI RAZU nie tylko nie musiałem się nikomu okupić ale wręcz nie zostałem przez policję nawet zatrzymany. Wystarczyły jednakże TRZY wizyty na Ukrainie abym musiał CZTERY razy płacić za wspomniane już polskie "blachy". "Na koniec" - w opowieściach o tym, że "współczesna Rosja niczym nie różni się od ZSRR" specjalizują się ci którzy o ZSRR tylko czytali i oglądali filmy. Ja w ZSRR byłem TRZY RAZY i podobne opinie uważam za usiłowanie siania marniutkiej propagandy bazującej na ludzkiej niewiedzy . Delikatnie mówiąc! :)

    2. spoko

      Swoich nie zatrzymuja

    3. Davien

      Jak widac nei wystarczy przykrecic sobie blach z Polski, zapomniałęs chyba zdrapac ta naklejke parkingowa GRU z szyby:))

  5. PLw

    W 2036 r. miałby 84 lata ... byłby przy władzy dłużej niż Josif Wissarionowicz. Andropow i Czernienko , chyba zresztą wszyscy oni żyli krócej.

  6. rob ercik

    My mamy "szeregowego" posła, prezesa ... Dramat Polaków polega na tym że żeby nie widzieć własnej nędzy lubujemy się w krytykowaniu Rosji. Ps. poziom demokracji w Polsce doskonale obrazują wybory na prezydenta RP, już chyba nie ma wielu którzy są w stanie coś " zrozumieć" z tej szopki, legalne w TVP nielegalne w TVN, w kwietniu, maju, czerwcu, sierpniu?

    1. Towarzysz Polak

      Ty za to się lubujesz w wychwalaniu Rosji, u nas przez 20 lat nie rządziła jedna osoba tak jak w Rosji. U nas dziennikarze krytykujący władze nie znikają. Zresztą jedź Robert w końcu do tej Rosji bo skoro tam w każdym aspekcie jest lepiej to leć tam po szczęście.

    2. mc.

      Różnica między nami i Rosja polega na tym że u nas politycy muszą kombinować jak się utrzymac u władzy, a w Rosji jeśli jesteś u władzy mozesz ja stracić tylko w wyniku "zawału serca" (u zdrowego mężczyzny).

    3. Tomasz33

      W Polsce żyje się znacznie lepiej niż W Rosji, a pensje i emrytury rosną co roku nieprzerwanie. Różnica w zarobkach pomiędzy Polską a NIemcami wynosi 1;2,5 na korzyść NIemiec. Ale już nie 4 czy 5 razy. Polska goni zachód, w przeciwieństwie do Rosji. I jest wpisana do grona krajów rozwiniętych.

  7. hmm

    Widać by Rosja normalnie ,,funkcjonowała" musi mieć cały czas bicz nad plecami.

    1. ...

      Raczej Putin jest jak neutralny pas transmisjyny miedzy roznymi frakacjami. Niz bicz. Jego wladza bedzie malala z wiekiem (i zdolnosci poznawcze) ale jako ktos kto rownwazy rozne sily bedzie ok..zapewne

  8. Niuniu

    Panie Marcinie - pisze Pan, że Rosja wszystko musi kupować na Zachodzie. No to może Pan przybliży co konkretnie Rosja kupuje na Zachodzie? Co do kolejnych kadencji Putina to myślę, że to nienajlepszy pomysł. Jak skończy się obecna jego kadencja prezydencka to będzie miał ok. siedemdziesiątki. W takim wieku to idzie się na emeryturę. i niańczy wnuki.

    1. Pawel

      Putin nie doejdzie na emeryture.Potrafi podporzadkowywac sobie ludzi i ma charyzme. Cale Panstwo dziala sprawnie i najwazniejsz...on to kontroluje. W Polsce rzadza interesy dwoch Panstw poprzez namiestniczke Zorzette

    2. Bumer

      Chcesz powiedzieć, że nie potrzebują np: wkrętarek? Mają swoje? Czy kluczem płaskim kręcą? Świat idzie do przodu. Ci co za nim nie nadążają odpadają. Nie da się być konkurencyjnym bez nowych technologii a te są na zachodzie.

    3. mc.

      "Pierwsze z brzegu" -rury na gazociagi i ropociagi.

  9. Gość

    Rosjanie chyba tak mają , że wybierają dożywotnio.

    1. Sidematic

      Cały wschód tak ma. Lepiej na tym wychodzą niż kraje durnokracji parlamentarnej.

    2. Davien

      A w jakim altrnatywnym swiecie dobrze na tym wychodza?? Bo w realu to mamy dyktatorów i tyranów.

    3. REDzawszebędzieBAD

      Na czym konkretnie lepiej wychodzą?

  10. Adam

    Zanim się obejrzycie to i u nas tak będzie.

    1. Extern

      W Polsce to nie przejdzie, nie przy naszej wrodzonej nieufności do wszelkiej władzy.

    2. Ukulele

      Obawiam się że jeśli ekipa sprzed dekady wróci jakimś sposobem do władzy to może tak być. Oni mają na sztandarach demokrację tylko że nie chcą w ogóle przestrzegać jej zasad. Chyba że chodzi im o demokrację ludową bo widać że taka im się marzy.

    3. Pawel

      Nieufnosci nie jest wrodzona- nieufnosc jest mechanizmem ktore wytwarza otoczenie.Jesli telewizja Cie oszukuje, radio a potem przyjaciele to potem ciezko ozyskac zaufanie.Ale to nbie jest niemozliwe

  11. wymyśliłem...

    bardzo rozsądnie, nie będzie politycznych nawalanek, kampanii wyborczych,nie będzie kosztów. Ludzie wezmą sie do roboty-a polityka zostawią dla polityków. W Polsce też powinno tak być.

  12. FR technologiczne imperium

    Putin przez pierwsze lata swych rządów zrobił dla Rosji kawał dobrej roboty, pomogły w tym wysokie ceny Ropy i gazu, za których pomocą podniósł Rosję po smucie związanej z upadkiem ZSRR. Ale mniej więcej od decyzji z 2014 o ataku na Ukrainę zaczęła się jego zła passa, sankcję uderzyły w gospodarkę, co znacznie spowolnili rozwój kraju do tego "stracenie" Ukrainy po zajęciu Krymu. Teraz korona wirus, który zbiera olbrzymie żniwo w Rosji i brak pomocy średniemu biznesowi doprowadza do regresu Rosji. Do tego przynoszące straty koncerny gazowniczo naftowe.

    1. marcin

      Tu akurat się z Tobą nie zgodzę.Putin zmarnował okres najwyższych cen ropy - zamiast przeznaczyć te pieniądze na unowocześnienie kraju czy reformy ekonomiczno -społeczne,wpompował je w zbrojenia i wzmocnienie wszelakich form policji i służb specjalnych.Teraz,gdy ceny ropy i gazu spadły okazało się,że kraj jest niewydolny,przemysł przestarzały a Rosja bez możliwości zakupu zachodnich technologii po prostu bankrutuje.Na razie utrzymuje się z rezerw finansowych,ale na ile czasu to wystarczy?Putinowi śniła się odbudowa sowietskiego sojuza starymi sprawdzonymi metodami ale tylko narobił sobie wrogów wokół swoich granic,uzależnił się od Chin i doprowadził do ruiny Rosję.

    2. sża

      Rosja jest praktycznie samowystarczalna, a do tego ma niewielkie zadłużenie zagraniczne, a więc bankructwo w zachodnim stylu jej nie grozi.

    3. dobrobyt też jej nie grozi

Reklama