Reklama

Geopolityka

Putin wiecznym prezydentem? Duma uchwaliła ustawę

Fot. kremlin.ru
Fot. kremlin.ru

Jak podała agencja TASS, w środę Duma Państwowa uchwaliła ustawę dająca możliwość ponownego startu Władimirowi Putinowi w wyborach prezydenckich. Ponadto zakazuje ona osobom skazanym, według rosyjskiego ustawodawstwa za przestępstwa średniej wagi, biernego prawa wyborczego przez 5 lat po zakończeniu odbywania wyroku.

Podczas środowego posiedzenia izby niższej rosyjskiego parlamentu – Dumy Państwowej, w trzecim czytaniu parlamentarzyści przyjęli projekt ustawy zezwalającej na kandydowanie obecnemu prezydentowi Federacji Rosyjskiej Władimirowi Putinowi w przyszłych wyborach prezydenckich.

Zgodnie z ustawą jego dotychczasowe kadencje nie będą brane pod uwagę. "Zeruje" ona liczbę prezydentur, gdyż według dotychczasowych zapisów konstytucyjnych najwyższe stanowisko w państwie można obejmować maksymalnie przez 2 kadencje z rzędu. Zgodnie z nową ustawą kadencje ponownie będą się liczyć od wyborów prezydenckich w 2024 roku.

Pomysł na „wieczne” rządy prezydenta Putina oficjalnie zaczął się od radzieckiej kosmonautki, deputowanej do Dumy Państwowej Walentiny Tierieszkowej, która w marcu ubiegłego roku zgłosiła podczas obrad pomysł poprawki do obowiązującej od 1993 roku konstytucji. W listopadzie ub. r. oficjalnie do rozpatrzenia wpłynął formalny projekt "wyzerowania" kadencyjności. Pochodził on od dwóch posłów izby niższej: Pawła Kraszennikowa i Olgi Sawastianowej oraz senatora izby wyższej (Rady Federacji) Andrieja Kliszasa. Wszyscy parlamentarzyści pochodzą z putinowskiej i prokremlowskiej partii Jedna Rosja.

Zmianie ulegają kryteria, jakie musi spełniać kandydat na prezydenta FR. Do tej pory wystarczyło, że obywatel przebywa na stale w kraju od co najmniej 10 lat. Według nowych zasad te wymogi stają się zaostrzone – kandydat musi w kraju mieszkać od minimum 25 lat. Dodatkowym wymogiem od ubiegających się o urząd prezydenta jest posiadanie wyłącznie rosyjskiego obywatelstwa, chyba że dane państwo lub część obcego państwa została wcielona do Rosji.

Reklama
Reklama

Istotną zmianą ograniczającą możliwość wybieralności do izb parlamentu rosyjskiego jest pozbawienie biernego prawa wyborczego osób skazanych na karę pozbawienia wolności za popełnienie umyślnego przestępstwa o średniej wadze. Ograniczenie kandydowania do Dumy jest ważne przez 5 lat od zakończenia odbywania wyroku.

Zmiany w prawodawstwie rosyjskim dotyczą również organu nadzorującego przebieg wyborów, a mianowicie Centralnej Komisji Wyborczej Federacji Rosyjskiej. Dolna granica wieku, żeby być członkiem CKW FR, została podniesiona do 30 roku życia. 

Inną zmianą w prawie rosyjskim jest możliwość skrócenia informacji o kandydacie na karcie do głosowania. Krótsza biografia kandydatów pojawi się w momencie, gdy na niej znajdzie się więcej niż dziesięciu kandydatów. Dodatkowo podczas wyborów poszczególne komisje wyborcze będą mogły wykorzystać większą liczbę przenośnych skrzynek do głosowania, używanych chociażby na zewnątrz lokalu wyborczego.

Kacper Bakuła

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze

    Reklama