Putin: wyścig zbrojeń już się rozpoczął

18 grudnia 2020, 11:48
840_472_matched__qhtw76_108069149707012017201000x08001b4a2d135d1179550fab5b99d29bbafd1
Fot. Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej
Reklama

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w czwartek na dorocznej konferencji prasowej, że wyścig zbrojeń już się rozpoczął. Zapewnił, że wszystkie plany dotyczące stworzenia w Rosji nowych rodzajów broni będą wykonane w terminie.

Wyjaśnił, że na końcowym etapie znajdują się prace nad ciężkim międzykontynentalnym pociskiem balistycznym Sarmat. Praktycznie zakończona jest już praca nad hipersonicznym pociskiem Cyrkon - dodał.

Putin ocenił, że również Stany Zjednoczone opracują swoją broń hipersoniczną. Niemniej - dodał - "my do tego czasu będziemy gotowi". Zapewnił, że Rosji "udaje się zrobić to, czego inni nie mają" dzięki jej bazie naukowej i talentowi rosyjskich inżynierów. Jesteśmy na słusznej drodze i pracujemy - zapewnił.

Winą za rozpoczęty wyścig zbrojeń obarczył Stany Zjednoczone; według jego słów "wszystko się zaczęło" po wycofaniu się USA z układu o ograniczeniu systemów obrony przeciwrakietowej.

Reklama
Reklama

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 68
Reklama
Niuniu
sobota, 19 grudnia 2020, 18:24

Dalej Patrzący - chińczycy w Chinach kontynentalnych już doganiają w poziomie zycia Polskę a kilkaset milionów już Nas przegoniło. Jak Ty sobie wyobrażasz namówienie ich za 20 lat do osiedlania sie w ekstremalnych klimatycznie terenach Syberii? Dziś mimo licznych zachęt i naprawdę wysokich zarobków nawet zwykli rosjanie nie chcą tam mieszkać i pracować. A co dopiero wygodni i rozpuszczeni chińczycy. Twoje teorię to pobozne zyczenia. Jeśli ktoś jest zagrożony na północ od Chin to co najwyżej Mongolia.

spoko
poniedziałek, 21 grudnia 2020, 16:20

Chinczycy osiedlaja sie na syberii i to masowo Rosjanki czesto wybieraja ich na partnerow zyciowych nie pija dbaja o rodzine itp

SAS
sobota, 19 grudnia 2020, 16:57

Zachód nie rozumie Rosji, Wazowie nie rozumieli Rosji, Napoleon nie rozumiał Rosji, Hitler nie rozumiał Rosji, Reagan nie rozumiał Rosji, dawno ich wszystkich nie ma, a Rosja jest. Serio, radzę niektórym poczytać trochę historii, literatury rosyjskiej, nawet tak popularnej jak Wojna i Pokój, przed wieszczeniem schyłku Rosji. Rosja może kuleje, ale zawsze ma swoje własne sposoby, by utrzymać się w awangardzie mocarstw.

Murf fanem Polski
sobota, 19 grudnia 2020, 16:08

Miło z jego strony, że stwierdza to, co oczywiste.

Buczacza
sobota, 19 grudnia 2020, 11:17

Wowa nie schodzi poniżej pewnego poziomu absurdu. I niech ktoś średnio inteligentny powie że rosja to nie stan umysłu.

Gość
sobota, 19 grudnia 2020, 10:26

Putin jak zwykle nie mówi jak jest , tylko jak mu wygodniej.

innaperspekt
sobota, 19 grudnia 2020, 10:19

Centra światowych spraw są poza Rosją i tu prowincjonalizm z definicji gwarantuje słabość w stosunku do central zasobnych we wszystko. Niestety dziś Rosja nie ma atutów godnych czynić ją realnym partnerem z kimkolwiek. Jedynym ratunkiem jest nawrócenie się Rosji. Ma to sens nawet dla naszych dyktatorków, bo wierzący nie dążą do obalania personalnego władz. Tylko czy władze zdeprawowane zechcą wejść na drogę wiary?

Dalej patrzący
piątek, 18 grudnia 2020, 22:23

Nawet gdyby Rosja miała same hipersoniki klasy Awangard - i to kilka tysięcy [oczywiście to tylko teoria] - to i tak około 2035 nastąpi wielka zmiana systemowo-generacyjna oparta o RMA. Żaden hipersonik nie przegoni prędkości światła - czyli uderzeń megawatowych laserów nowe generacji [na tzw. wolnych elektronach - piekielnie kosztowne - ale pozwalają przebić barierę mocy niedostępną dla laserów światłowodowych]. Na które Chiny będzie stać - i to na tysiące [ tak jak na generatory energii skierowanej niekoherentnej - też wielkiej mocy]. Decyduje system C5ISR - a tutaj już teraz Chiny górują i przyśpieszają jeszcze w rozwoju łączności natychmiastowej na splątaniu kwantowym superkomputerach kubitowych, AI - co pozwala na stworzenie wielkiego globalnego systemu sieciocentrycznego - naprawdę zsynchronizowanego i działającego real-time, I to we wszystkich domenach spiętych w jedną. Gdy tylko Chiny osiągną ten poziom gotowości [a USA już nie będzie w stanie im zagrozić po przegraniu wyścigu technologicznego] - WTEDY po tym umownym 2035 los Rosji jest przesądzony. Przynajmniej co do Syberii i Arktyki. I żadne hipersoniki tu nie pomogą Rosji. Całościowy skok generacyjny RMA całkowicie zdeklasuje Rosję i pozbawi ją realnej skutecznej projekcji strategicznej. A wtedy...R.I.P. Russia....sic transit gloria mundi... tak, że podgryzając USA [i sprzedając technologie wojskowe Chinom - czyli leninowski sznurek, na którym, po szybkim przeskoczeniu tego etapu, w kolejnym etapie Chiny powiesza Rosję SWOIM sznurkiem] - Rosja tak naprawdę wbija radośnie kolejne gwoździe do własnej trumny...

Wkurzony
poniedziałek, 21 grudnia 2020, 16:22

Dalej patrzący. Przyszłość świata należy do Wschodu. Zachód to już tylko trup w zbroi.

Jedi
sobota, 19 grudnia 2020, 15:28

Ciekawa bajka.

sża
sobota, 19 grudnia 2020, 14:32

Powinieneś pisać powieści SF. Jak na razie to Chiny pchają się na Pacyfik i jeżeli dojdzie do jakiegoś konfliktu, to pomiędzy Chinami a USA.

Bumer
sobota, 19 grudnia 2020, 16:19

Chińczycy wyłącza Ruskim większość broni jadrowej i pozamiatanie.To tak jak z linią M.

Reaper
sobota, 19 grudnia 2020, 12:35

Nie ma to jak patrzeć na zachwyt ludzi z Polski wystawionych na wiedzę z przed pół wieku. Zaiste RMA trwa w najlepsze już wsporą część stulecia a technologii "srebrnych kul" nie ma dalej. Na zabawę jakimikolwiek użytecznymi laserami bojowymi to jeszcze nam przyjdzie sporo poczekać. A "buzzwords" to zostaw sobie do brylowania na anglojęzycznych forach.

Fanklub Daviena
sobota, 19 grudnia 2020, 11:41

A ja wam komicy dawno tłumaczyłem, że problem nie jest w mocy lasera: te słaba w atmosferze działają, ale są słabe. A te mocne "zapalają" atmosferę, jonizując powietrze, a gorąca plazma nie przepuszcza światła... Wiadomo to od 70 lat a mimo to co pokolenie jacyś cwaniacy wyciągają od senatorów kasę na finansowanie tej bredni. Stąd strzelanie laserem do otoczonego plazmą pocisku hipersonicznego też się nie uda. Laser jest dobry w Kosmosie.

Davien
sobota, 19 grudnia 2020, 19:42

To może powiedz to twórcom YAL-1 który nie miał problemów z ICBM-ami z kilkuset km:)

Wojmił
piątek, 18 grudnia 2020, 20:20

Barack Obama wyciągnął Putinowi rękę i dał szansę na znormalnienie Rosji... tym bardziej, że byłaby bardzo przydatna do szachowania Chin.. ale Putin okazji nie wykorzystał i jeszcze najechał Ukrainę... w ten sposób postawił się w roli dalszego dzikusa i pariasa Chin.. Te wszystkie pogróżki wobec USA itp to głupia Putina gra pod publikę, że "niby Rosja nadal jest potęgą porównywalną do USA" (przynajmniej w uzbrojeniu)... mają pod bokiem kolonizującego go Smoka ale nadal fikają wobec zachodu... rosjanie nie są jednak zbyt sprytni...

No czy
sobota, 19 grudnia 2020, 13:23

Czy to w ramach tej wyciągniętej ręki, zorganizował pucz w Kijowie? Krym i Donbas były tylko efektem ubocznym.

czytelnik D24
sobota, 19 grudnia 2020, 16:02

A co Putina obchodzi Kijów? Nie ma własnego podwórka?

wgfibw
sobota, 19 grudnia 2020, 22:24

Putin patrzy po staremu, że musi posiadać państwa buforowe dla Rosji. Stąd Ukraina, Białoruś, a kiedyś Polska.

Wkurzony
sobota, 19 grudnia 2020, 11:41

Wojmił. ŻADNE państwo na świecie nie oddaje bez 1 wystrzału terytorium które uważa za swoje i na którym posiada liczne bazy wojskowe. A Krym NIGDY nie był ukraiński... Poza tym, nigdy w historii nie było takiego kraju jak Ukraina. Ukraina to tylko zbuntowana dzielnica Rusi sprzed rozbicia dzielnicowego której prawnym spadkobiercą jest Rosja. Powtarzam. Krym nigdy nie należał do Ukrainy... Dalej... Rosja nie napadła na Ukrainę podobnie jak Polska nie napadła na Niemcy w 1919... Donbas to był wyzwoleńczy zryw ludności rosyjskiej podobnie jak polskiej podczas powstań śląskich... Rosja wysyłała pomoc wojskową do Donbasu podobnie jak Polska na Śląsk... Odnośnie wojny Rosji z Gruzją... To Gruzja napadła na Osetię podobnie jak Polska na Litwę w 1920 natomiast Rosja stanęła w obronie Osetii i Abchazji jako gwarant pokoju na Kaukazie.

wiber
sobota, 19 grudnia 2020, 22:26

tak jest, powtarzaj to codziennie - Rosja nie napada tylko wyzwala. Tak jak wyzwolili chłopów od polskich panów wjeżdżając do Polski w 1939 roku, razem z Nazistami. Jednak świat mówi o napaści, nie wyzwoleniu, choćbyście nie wiem ile razy to zakłamywali....to dalej była napaść.

Wojmił
sobota, 19 grudnia 2020, 22:12

Ukrainy nigdy nie było - Estonia powstała dopiero po I WŚ i Łotwa też... tak się składa, że ludność na danym terenie ma prawo tworzyć swoje państwo jak polacy np ponad 1000 lat temu... też polskiego państwa kiedyś nie było... nie było kiedyś internetu ale jest i możesz w nim pisać swoje głupoty...

Davien
sobota, 19 grudnia 2020, 19:47

No to obalmy kłamstwa Wkurzonego:) Ukraina jest pństwem, załozycielem ONZ od 1943r, granice Ukrainy uroczyscie potwierdziła Rosja w 1994r i zobowiazała sie nigdy ich nie naruszać.Rus Kijowska istniała zanim na terenach przysłej Moskwy Rosjanie zeszli z drzew, nie istnieje cos takiego jak Osetia czy Abchazja, to sa tereny Gruzji wieć milcz.

mlomol
piątek, 18 grudnia 2020, 17:54

Co byśmy nie pisali to i tak to jest mocarstwo atomowe. Rozwalą dookoła każdego kto im się nawinie, ale na pewno nie USA i Chin.

go9wb
sobota, 19 grudnia 2020, 22:28

rozwalą JEŚLI będzie im się opłacalo, w każdym konflikcie chodziło, chodzi i będzie chodzić o...pieniądze. Nawet napaść Adolfa akwarelysty na Polskę w 1939 roku była SKRYCIE motywowana pieniędzmi....tak jak wszystkie inne wojny (oczywiście podawane społeczeństwom powody były inne).

tonpress
piątek, 18 grudnia 2020, 17:48

Szanowne Dzieci ( widocznie spaliście na lekcjach historii albo uczyła Was Pani na wysokich obcasach) ZSRR upadł po pierwsze ,że ponosił ogromne koszty utrzymywania komunistycznych i nie tylko reżimów w różnych częściach świata, nie bez znaczenia były były koszty wojny afgańskiej i organizacji igrzysk olimpijskich w Moskwie -1980 roku, zapóźnienie techniczne Związku Radzieckiego i jego technologii, brak rewolucji informatycznej w krajach komunistycznych i brak dopuszczenia tej technologii wśród społeczeństwa, rewolucja technologiczna w świecie zachodnim (zmniejszanie wymiarów broni, zwiększanie jej zasięgu, powstanie broni inteligentnych, zwiększenie możliwości przerzucania działań wojskowych na porę nocną (noktowizja gen 3 oraz termowizja). Dziś zdobycze technologii występują w wielu częściach świata. Zachód już dawno przestał cokolwiek produkować przenosząc to wszystko do Chin i innych tygrysów azjatyckich. Państwa zachodnie dziś gniją, pogrążone są w fermencie starzejącego się społeczeństwa i młodzieży której się nic nie chce...

Wania
sobota, 19 grudnia 2020, 11:55

No teraz Rosja juz nie utrzymuje tych reżimów i dalej w Rosji bieda i bylejakoś. Dziwnym trafem Rosja nadal rozwija tylko produkty powstałe w czasach zsrr. T-14 - klapa, su-57 bedzie spełniał założenia konstruktorów za 10 lat, angara za 100 mln dolarów już jest starociem. Rosja w porównaniu z krajami Europy Srodkowo-wschodniej, których już nie musi utrzymywać jest zacofana i biedna. Jedyne w czym przoduje to miliarderzy. Ma ich już 99. A nie bylo żadnego.

Fanklub Daviena
sobota, 19 grudnia 2020, 11:54

Kompletnie nie wiesz co zaszło. ZSRR nie upadł - mógł trwać dowolnie długo jak Korea Północna czy Kuba - tylko został WEWNĘTRZNIE (wbrew woli obywateli - 2/3 w referendum było przeciw rozpadowi! Podobnie było w Czechosłowacji - w referendum obywatele też byli przeciw rozpadowi!) zdemontowany przez sowieckie specsłużby jak KGB, które były najlepiej zorientowane co się dzieje w świecie i najbardziej cyniczne i stwierdziły, że komunizm nie działa. Umówiły się z Zachodem (Gorbaczow, Jelcyn) na demontaż komunizmu w zamian za partnerskie stosunki (Rosja nawet złożyła wniosek o wstąpienie do NATO!) jak między normalnymi krajami. Na przykładzie Polski zrobiono eksperyment, czy społeczeństwo zgodzi się na zmianę ustroju nie tylko bez wieszania komunistycznych aparatczyków, ale z przekazaniem im majątku narodowego i władzy ("Gruba Kreska" Mazowieckiego pokazała, że tak) i to samo zrobiono w Rosji. Niestety, wbrew radom najwybitniejszego amerykańskiego polityka XXw G. Kennana, USA zdradziły Rosję, potraktowały gorzej niż przegraną III Rzeszą czy Japonię i zamiast partnerstwa chciały ją doszczętnie zniszczyć, rozbić na kawałki i rozgrabić. Po Jugosławii zdradzony, poniżony Jelcyn rzucił na odchodne Clintonowi "Zobaczycie, że Rosja jeszcze wróci", trzasnął drzwiami (jest w pamiętnikach Clintona) i mianował Putina na następcę. Reszta jest historią. :D P.S. Chiny nauczone na rosyjskim przykładzie jakie prawdziwe oblicze ma Zachód w zarodku stłumiły "glosnosc" i "pieriestroikę" i nie wpuściły żadnych "brygad z Marriotta" i jak widać świetnie na tym wyszły.

piątek, 18 grudnia 2020, 23:19

ZSRR ponosił koszy utrzymywania reżimów??? A o tym że my produkowaliśmy im statki a w zamian za to oni brali od nas wegiel- to nie skyszałeś?

sża
sobota, 19 grudnia 2020, 14:34

Ale za ropę i gaz też płaciliśmy we wróblach...

Reaper
sobota, 19 grudnia 2020, 12:39

Cóż miał na myśli demoludy w Azji i Afryce - Mozambik miał pełne 8 brygad na stanie, jedną pancerną i jedną przeciwpowstańczą i to wcale nie za swoje pieniądze, ditto dla innych bratnich państw. Dlatego upadek ZSRR doprowadził jednocześnie do załamania się trzeciego świata, który stał się synonimem państw upadłych, a nie jak do lat 90, w klasycznym znaczeniu nazwy państw nie zrzeszonych z USA i ZSRR.

Igor
piątek, 18 grudnia 2020, 16:25

Jak już napisał to prof. Moczulski - Rosję bez problemu można wykończyć zbrojeniami. Tak stało się za czasów ZSRR, gdy sowieci padli i "oddali pokłon USA" :-) Mechanizm jest prosty - mając kilkukrotnie wyższe PKB, wywindować koszty zbrojeń do poziomu 40-50% PKB Rosji (dla Zachodu to będzie 4-5% PKB), a Rosja padnie w ciągu 10-15 lat :-) Myk polega na tym, aby wymyślać coraz to nowe technologie, wymuszające częstą wymianę sprzętu wojskowego, które na zachodzie będą stymulatorem gospodarki, a w nieefektywnych gospodarkach (taką była komunistyczna gospodarka ZSRR i taką jest skorumpowana obecna gospodarka Rosji) spowodują zapaść z powodu braku środków na modernizację infrastruktury, na naukę, na badania (pozawojskowe), na cele społeczne i służbę zdrowia. Dlatego Rosja tak bardzo prze do różnego rodzaju porozumień rozbrojeniowych, by nie musieć wydawać kasy na zbrojenia , bo wie, że dla tego kraju to zabójcze :-) Te kilka procent PKB dla zachodu to kwota do przeżycia, ale w przypadku Rosji - która będzie musiała utrzymać równowagę zbrojną, by nie przegrać - to będzie gwóźdź do trumny. Dalej Zachodzie, wymyślaj różne bronie, rozwijaj nowoczesne armie, a już wkrótce ujrzymy Rosję na kolanach :-)

Zobaczymy
sobota, 19 grudnia 2020, 13:26

Czasu się zmieniły. Zobacz zadłużenie krajów zachodu. Nie stać już na taki wyścig zbrojeń. Dowód zrobi też swoje

Kot nr 398
sobota, 19 grudnia 2020, 12:03

Dlaczego zatem w latach 30-tych czy 60-tych ZSRR wydawał na zbrojenia jeszcze więcej i dał radę? Wyobrażenia o "zachodzie" tak z 50 lat opóźnione...

Faszysta
sobota, 19 grudnia 2020, 19:45

ZSSR dal rade? A gdzie on teraz?

Tani
sobota, 19 grudnia 2020, 08:31

Facet bedziesz sie bil? Oddasz zycie za demokracje w Rosji. Ilu u nas zmobilizujesz do walki? Rosja jest jak Izrael. Ma do wyboru albo sie beda zbroili albo oddadza polowe terytorium. Oni wybrali zbrojenia bo nie oddadza ani hektara terytorium. Dziwisz im sie? Ja nie.

Kot
sobota, 19 grudnia 2020, 14:44

Śmieszne jest stawianie Rosji jako biedaka który musi bronić swego terytorium. Przecież oni 80 % tego terytorium podbili lub odbili innym. Dlaczego teraz więc płaczą że ktoś im chce wziąć?

bifue
sobota, 19 grudnia 2020, 22:33

zwłaszcza, że nie oddali Chinom terytorium, które zagrabili w XIX wieku. Wszystkie państwa zachodnie oddały, a Rosja nie. Chiny są pamiętliwe.

Jabadabadu
sobota, 19 grudnia 2020, 19:31

Popatrz na historię USA. Jakieś porównania? Wnioski może?

Igor
sobota, 19 grudnia 2020, 13:04

@Tani, nie potrzeba się z nimi bić - wystarczy wysoki poziom zbrojeń i sami padną. To humanitarny sposób prowadzenia wojen :-) Nie ginie żaden żołnierz, a mocarstwo pada :-) Tak bez problemu mogą wykończyć Rosję np. Chiny :-) Jeśli nie będzie zmian w Rosji to ich los jest już przypieczętowany, może nie tak szybko, ale wynik jest znany. Prawa historii i ekonomii są w tym przypadku brutalne.

Tani
niedziela, 20 grudnia 2020, 13:29

Wg mnie nie masz racji,zbrojenia skoncza zachod a nie rosje. Bo gl czynnikiem jest gotowosc do wyrzeczen. Jesli rosjaninowi powiesz ze podwyzki plac nie bedzie bo trzeba bronic ojczyzny bedzie siedzial cicho. Jak powiesz to zachodniemu obywatelowi ze trzeba podniesc podatki bo Rosja mu zagraza to zobaczysz co sie bedzie dzialo. USA przegralo wojne juz w latach 60 tych XXw. Bo zaden amerykanski general nie obiecal ze obroni kraj przed sowieckimi rakietami. Czy sie ruscy zbroja? Wg mnie nie. Bo 10szt Su-35s,7 szt Su-34 kilka korwet fregata 20 helikopterow to zbrojenia? A cale NATO ile kupilo rocznie. Ostatnio znalazlem taka info na ruskim blogu. Gosciu sledzil komunikaty Minoobrony czyli ruskiego MON-u. Ktory podal ze plan dostaw tankow za 2020 zostal wykonany. Dostarczono 300 tankow 30 nowych 150 wyremontowanych i 120 z zapasow mob. Caly problem jest jeden dlaczego ruscy wzieli z zapasu teciaki 72A kiedy znacznie lepsze sa wersje B. Gosciu konfrontowal info z fotografiami. I to jest ciekawe,te stare tanki dostaly jednostki nowoformowane czyli beda szkolnymi. Fotki ktore zamiescil z prasy lokalnej naprawde pokazuja 72A. Dla mnie to jest ciekawe. Wg mnie Rosja sie nie zbroi tylko reaguje na zbrojenia wokol jej. I czyni to bardzo logicznie i ekonomicznie. Po prostu jej armia jest dobrze zarzadzana. Z drugiej strony eksport broni jest zrodlem dochodow dla panstwa wiec armia jest zywa reklama techniki. Teraz o Terminatorze,pojawilo sie zdjecie wsparcia tankow przez to badziewie. Po co ma armate 30mm jak jedzie ze 300 m za pierwsza linia tankow? Nie wiem. I to wlasnie jest ta reklama techniki. Nuz znajdzie sie glupi co ten towar kupi

Kiks
piątek, 18 grudnia 2020, 16:11

Taaa, jasne. Ale jakoś pocili się, aby wykraść dane na temat szczepionek na codvid. Tacy to geniusze. Bo ruscy niespecjalnie się tym sputnikiem chwalą. A na wyścig zbrojeń to trzeba mieć pieniądze.

No kto
sobota, 19 grudnia 2020, 13:28

Kto je ma? Chyba tylko Chiny. Reszta tonie w długach

egobe
sobota, 19 grudnia 2020, 22:35

coś ci chłopie umknęło bo Chiny są bardzo mocno zadłużone i stąd między innymi bierze się wzrost ich agresji na arenie międzynarodowej, zastraszanie Tajwanu, Japonii, Korei Płd, Australi, Filipin, Wietnamu itp.

Palmel
piątek, 18 grudnia 2020, 15:54

dzięki jej bazie naukowej i talentowi rosyjskich inżynierów a mają już dwa Hadrony

Edward
piątek, 18 grudnia 2020, 14:49

U nas nie ma wyścigów zbrojeń tylko wyścigi na długość i częstotliwość dialogów technicznych oraz ,,analizy".

myślenie nie boli
piątek, 18 grudnia 2020, 14:40

Opowieści z krypty

Antyputin
piątek, 18 grudnia 2020, 14:36

Putin jak zawsze odwraca kota ogonem.

sobota, 19 grudnia 2020, 11:30

Przyszłość świata należy do Wschodu. Zachód to już tylko trup w zbroi.

A.
sobota, 19 grudnia 2020, 23:21

Dobra teoria lecz kierunek Daleki Wschód. Chiny cywilizacyjnie wyprzedzały Europę o wieki, do czasu rewolucji przemysłowej. Teraz środek ciężkości wraca na swoje miejsce, do Państwa Środka, nomen omen.

toronto
piątek, 18 grudnia 2020, 14:29

Po ostatnim wyścigu zbrojeń ZSRR się rozpadł na Rosję, Kazachstan, Białoruś etc. Na co rozpadnie się Rosja? Kazań, Nowogród i resztę? Widocznie Putin tez jest tego ciekaw.

ubawiony
piątek, 18 grudnia 2020, 14:18

smieszny ,stary wariat, przy tak zdychajacej gospodarce niedlugo beda tylko same prototypy ale na papierze

mlas
piątek, 18 grudnia 2020, 13:53

Przyszłość to miliony chińczyków maszerujących przez Rosję w kierunku Europy.

Jabadabadu
piątek, 18 grudnia 2020, 17:39

To orawda, ale czy zadałeś sobie pytanie kim ty wówczas będziesz, gdzie będziesz i czy wogóle będziesz? Bawi cię taka sytuacja? Bo ja myślę o niej ze zgrozą - niestety, jest prawie nieuchronną.

Whiro
sobota, 19 grudnia 2020, 14:49

Nie rozumiesz. Podział Rosji pomiędzy Chiny, USA, Europę to pokój na kolejne dziesiaciolecia. Po co Chinom zachód jak przestrzeń i surowce mają w pobliskiej Rosji.? Europa też kisi się bez surowców i przestrzeni, sama myśl technologiczna nie starczy jak wszystko resztę trzeba kupić bo w Europie brak gazu, ropy, meto ziem rzadkich. Niezaprzeczalnie rozbiór Rosji, która marnotrawi tyle dobra na bogactwo grupki oligarchów to strzał w 10 dla eurazji.

qwer
piątek, 18 grudnia 2020, 13:12

Rosja jak zwykle ze swoją gospodarką na poziomie Hiszpanii wysiądzie z tego wyścigu tak jak ZSRR rozleciał się po gwiezdnych wojnach Regana, cóż, historia lubi się powtarzać.

Michnik
piątek, 18 grudnia 2020, 13:11

Ojjeeejjjjj.......jak zwykle biedni rusy za nic nie odpowiedzialni....nie winni itd. A w Gruzji to nie oni zaczęli, a na Ukrainie to też separatyści. Tylko jak zwykle ruscy dbają o pokój. niemalże szopka noworoczna.

sża
sobota, 19 grudnia 2020, 14:39

Bo w Gruzji to faktycznie nie oni zaczęli. Swoją drogą, to w czasach ZSRR Gruzja była najbogatszą republiką, do tego jako jedyni z pewnymi elementami gospodarki rynkowej, a obecnie to najbiedniejszy kraj ze wszystkich postradzieckich republik.

Obiektywnie
piątek, 18 grudnia 2020, 13:04

I ma rację!

Wania
piątek, 18 grudnia 2020, 23:39

Oczywiście, że ma. Wyścig się rozpoczął. Ale zapoczątkowała go Rosja z łamaniem traktatów i napadaniem na słabsze kraje. Sankcje nakładane na Rosję wzięły się z jej agresywnej polityki. Ten kraj jest jak dres - gdy wpadnie mu trochę kasy to od razu sieje zamęt i grabieże.

sobota, 19 grudnia 2020, 11:33

Wania. Tylko idiota wierzy w złamanie przez Rosję jakichś traktatów pokojowych. Rosja nie jest głupia by kręcić na siebie bata. Myśl, prymitywnie za którego myśli Telewizor.

Davien
sobota, 19 grudnia 2020, 19:56

Traktat INF, Memorandum Budsapesztańskie, ot tak tylko z najblizszej przeszłosci. Nie zdązyli jedynie złamać Paktu Ribbentrop-Mołotow, Hitler wyprzedził ich o 3 dni.

czytelnik D24
sobota, 19 grudnia 2020, 16:15

Chyba jednak jest głupia bo rosyjscy hakerzy zaatakowali Departament Stanu czym ukręcili bat na swoje gazociągi bo Amerykanie im tego nie darują. No ale świat już tak jest skonstruowany że wszyscy ze sobą rozmawiają a ruskiemu jak chce się coś wytłumaczyć to trzeba mu wybić zęby.

niedziela, 20 grudnia 2020, 05:01

Do tego zrobienie sobie wrogów z Ukraińców, Gruzinów. Turcja mu powoli włazi do Azji Centralnej. Zaiste gienij ten Putin.

sas
piątek, 18 grudnia 2020, 12:59

Nigdy nie dotrzymają tempa , a ich gospodarka tego nie udźwignie i skończy się jak z ZSRR .

Kot nr 398
sobota, 19 grudnia 2020, 12:01

Niekoniecznie. Teraz nie mają długów, nie mają fatalnego w skutkach uzależnienia od importu żywności z zachodu. ZSRR zawsze wydawał dużo na zbrojenia i nie to go wykończyło, ale problemy gospodarcze.

Fanklub Daviena
sobota, 19 grudnia 2020, 11:59

Na razie Rosja zbroi się za swoje i ma budżet w doskonałym stanie. Jak ZSRR to się właśnie kończy USA, które mają gigantyczne zadłużenie i budżet wojskowy za pożyczkę od Chin... Ponadto Rosja zbroi się asymetrycznie: rosyjska ICBM jest 9-10x tańsza niż Standard Missile 3 Block IIA, podobnie ma się koszt nabycia i utrzymania Su-35 vs. F-35, więc nawet mając 10x mniejszy budżet spokojnie czeka na bankructwo Amerykanów. :D

Davien
sobota, 19 grudnia 2020, 20:00

I USa spokojnie zarabia na swojej broni bo państwa wola F-35 od Su-35, natomiast przy ICBM vs SM-3 koszty roli nie grają, ale USA ma wiecej tych SM-3 niz Rosja ICBM-ów co oznacza ze rosyjskie zdolnosci strategiczne gwałtownie słabna:) A że nikt Rosji pienidzy nie chce pozyczyć....

Tweets Defence24