Reklama

Geopolityka

Prezydent Nigerii ogłasza stan wyjątkowy w trzech stanach

Prezydent Goodluck Jonathan - fot. nigerianembassy.nu
Prezydent Goodluck Jonathan - fot. nigerianembassy.nu

Prezydent Nigerii Goodluck Jonathan ogłosił wprowadzenie stanu wyjątkowego w trzech północno - wschodnich stanach kraju - Borno, Adamawa i Yobe. Do walki z rebeliantami i terrorystami zostaną wysłane setki dodatkowych żołnierzy.Czytaj też: Nigeria: Boko Haram odbija 105 więźniów, zabija 42 osoby

To odpowiedź na wzrost aktywności ze strony walczących z rządem ugrupowań rebelianckich i terrorystycznych, w tym Boko Haram i Ansaru, które dokonały ostatnio kilku spektakularnych ataków na budynki rządowe i jego urzędników, zabijając również cywilów.

"W tej chwili niektóre części Borno zostały opanowane przez grupy, które nie walczą pod flagą Nigerii" - przyznał prezydent Jonathan, czyniąc aluzję do czarnych salafickich / al-Kaidy którymi posługują się bojówki islamskich ekstremistów w wielu rejonach świata.

Na mocy decyzji prezydenta setki dodatkowych żołnierzy zostaną wysłane w rejony, w których już występuje silna militarna obecność nigeryjskich sił zbrojnych. Żołnierze będą mieli uprawnienia do zatrzymywania i aresztowania podejrzanych bez przedstawienia zarzutów, a także do zajmowania obiektów podejrzewanych o wykorzystanie przez rebeliantów.

Czytaj: Nigeria: 185 zabitych po ciężkiej bitwie wojska z islamistami

Rebelia powiązanej z al-Kaidą antyzachodniej grupy terrorystycznej Boko Haram i innych powiązanych z nią organizacji pochłonęła od 2010 r. ok. 2000 ofiar.

(MMT)
Reklama

Komentarze

    Reklama