Reklama

Geopolityka

Prezydent Kosowa po oskarżeniu o zbrodnie wojenne odwołał wizytę w USA

Fot. NATO
Fot. NATO

Prezydent Kosowa Hasim Thaci, oskarżony w środę przez międzynarodowy sąd w Hadze o zbrodnie wojenne, odwołał wizytę w Waszyngtonie, gdzie miał rozmawiać z prezydentem Serbii Aleksandarem Vucziciem — poinformował Richard Grenell, wysłannik USA ds. rozmów serbsko-kosowskich.

"Prezydent Kosowa poinformował nas o anulowaniu swojej podróży do Waszyngtonu po ogłoszeniu prokuratora międzynarodowego trybunału z siedzibą w Hadze" - napisał Grenell na Twitterze.

"Szanuję jego decyzję o nieuczestniczeniu w rozmowach, dopóki prawne konsekwencje stawianych mu zarzutów nie zostaną rozwiązane" - dodał, nie komentując zarzutów. Grenell zapewnił, że rozmowy zostaną przeprowadzone w sobotę z udziałem Vuczicia i premiera Kosowa Avdullaha Hotiego. Biuro kosowskiego prezydenta poinformowało, że Thaci po przerwaniu podróży do Waszyngtonu powróci w czwartek do Kosowa.

W wydanym w środę oświadczeniu prokuratura Specjalnej Izby Sądowej Kosowa (KSC) w Hadze podała, że prezydent Thaci i innych dziewięć osób zostało oskarżonych o zbrodnie przeciwko ludzkości i zbrodnie wojenne popełnione na Serbach przez albańską partyzantkę w czasie wojny w Kosowie w latach 1998-1999.

"Są oni odpowiedzialni za przestępstwa, w tym za prawie 100 zabójstw" ofiar z Kosowa — Serbów i Romów, a także przeciwników politycznych — napisano w komunikacie.

Akt oskarżenia jest "wynikiem długiego dochodzenia i odzwierciedla determinację Prokuratury Specjalnej Izby Sądowej Kosowa (KSC) w udowodnieniu wszystkich zarzutów ponad uzasadnioną wątpliwość" - podkreślono. Stwierdzono, że "inne osoby" zostały również oskarżone, w tym Kadri Veseli, były przewodniczący parlamentu Kosowa.

Thaci i Veseli, byli dowódcy albańskiej partyzantki UCK (Armii Wyzwolenia Kosowa), wcześniej zaprzeczali udziałowi w jakichkolwiek zbrodniach wojennych podczas konfliktu w Kosowie pod koniec lat 90. Thaci był przywódcą UCK w Kosowie w czasie konfliktu z siłami serbskimi w latach 1998-1999.

Według prokuratury Thaci i Veseli "przeprowadzili tajną kampanię mającą na celu obalenie prawa, na mocy którego powołano Specjalną Izbę Sądową Kosowa, i utrudniali jej pracę tak, aby nie doszło do postawienia ich przed tym wymiarem sprawiedliwości".

Do tej pory nie doszło do skazania żadnej ze znaczących postaci UCK. Kilku młodszych członków tej partyzantki zostało skazanych przez działający do 2017 roku w Hadze Międzynarodowy Trybunał Karny ds. dawnej Jugosławii i umieszczonych w więzieniu  za zbrodnie wojenne w Kosowie. W lipcu zeszłego roku do dymisji podał premier Kosowo Ramush Haradinaj po otrzymaniu wezwania do Hagi w charakterze podejrzanego.

Utworzona w 2015 roku Specjalna Izba Sądowa Kosowa (Kosovo Specialist Chambers) jest specjalnym sądem, finansowanym przez UE i złożonym z sędziów międzynarodowych, ale będącym organem kosowskiego wymiaru sprawiedliwości. Ma jurysdykcję w sprawach zbrodni przeciwko ludzkości, zbrodni wojennych i innych przestępstw, których dopuszczono się między 1 stycznia 1998 r. a 31 grudnia 2000 r., w czasie wojny w Kosowie i wkrótce po niej, głównie na Serbach, Romach i Albańczykach przeciwnych UCK. Siedzibę sądu umiejscowiono w Hadze, by chronić świadków.

Źródło:PAP
Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (9)

  1. Yugol

    Od lat wiedziano z kim mają do czynienia i dopiero teraz oskarżenie? Ewidentnie Zachód przetasowuje talie na Bałkanach!

  2. Palmel

    Kosowo zawsze Serbskie

  3. endras1

    Dzięki Radusiowi Sikorskiemu Polska uznała to bandyckie jak widać państwo.Chwała PO.

  4. Szlafmyca

    Przypominam ze na bandytyzm serbski odpowiedzą był bandytyzm kosowski Srebrenica to mord 6090 cywili przes,Serbów

    1. sadsfsdfsdfsdgf

      Żeby było sprawiedliwie trzeba sądzić wszystkich, z obu stron.

    2. Schabowy

      2 Serbów siedzi w,Hadze

    3. Romek

      @Szlafmyca, Srebrenica matołku nie jest w Kosowie to raz, a idąc dalej to poczytaj sobie o masakrach ludności serbskiej w 1901 r - i to działa się na terenie Kosowa.

  5. Niuniu

    Kol - to ile tych dzieci urodziłeś?

  6. Kol

    Taką bronią Panowie zdobywa się władzę w danym państwie. U nas na te broń wołają bombelki, patologia, 500+, menelowe, a u muzułmanów to błogosławieństwo, przywilej, dbanie o swoją przyszłość, rodzinę, rozwój społecznosci. I wcale nie trzeba najnowocześniejszych rozwiązań w dziedzinie nauki, technologii, ekonomii bo w demokracji są one w ogóle nie przydatne. Wystarczy tylko rodzić dzieci, ale przecież jesteśmy zbyt wygodni by poświęcić swój czas dzieciom, które nas rzekomo ograniczają.

    1. Powiedz to Indiom. Demodrafia to nie wszystko, często potrafi być ciężarem.

  7. rob ercik

    Czas na ukraine też nadejdzie

  8. Ech

    A kiedy sad dla Busha i innych prezydentow usa? Wedol danych ONZ w wojnach przez nich wywolanych w Iraku Libi Afganistabie zgineko ok 3 milionow ludzi ok 19 milionow srracilo domy i prace. ZA uzywanie wojska w innym celu niz obrona , oszukiwanie spoleczenstwa ( zekomo chodzilo o demokracje) sad wojenny. Potem zapanuje pokoj

  9. Loki

    A co się premier Kosowa spina przed MTK. Niech nałóży sankcje na MTK tak jak to zrobił reżim ussa i będzie wyłączony z oskarżeń jakiegoś śmiesznego Trybunału.

Reklama