Geopolityka
Prezydent Duda spotka się w czwartek z sekretarzem generalnym NATO
Kwestia bezpieczeństwa w regionie będzie tematem czwartkowej rozmowy prezydenta Andrzeja Dudy z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem w Brukseli - przekazał PAP szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.
W środę po południu biuro prasowe NATO poinformowało, że sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg spotka się w czwartek w kwaterze głównej Sojuszu w Brukseli z prezydentem Andrzejem Dudą. Po spotkaniu - około godziny 14.15 - jest zaplanowana konferencja prasowa z udziałem Stoltenberga i Dudy.
O temat spotkania oraz o to, czy Polska wystąpi o uruchomienie art. 4 Traktatu NATO w związku z sytuacją na polsko-białoruskiej granicy, PAP spytała szefa BPM Jakuba Kumocha.
"Prezydent istotnie będzie jutro w Brukseli, gdzie odbędzie rozmowę z sekretarzem generalnym NATO" - przekazał prezydencki minister. Jak dodał, tematem rozmowy Dudy ze Stoltenbergiem będzie kwestia bezpieczeństwa w regionie.
Na granicach UE i Białorusi trwa kryzys, od czasu, gdy na wiosnę gwałtownie wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy białoruskiej z Litwą, Łotwą i Polską przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów. UE i państwa członkowskie podkreślają, że to efekt celowych działań reżimu Alaksandra Łukaszenki, który instrumentalnie wykorzystuje migrantów, w odpowiedzi na sankcje.
Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy, który potrwa do 2 grudnia. Na mocy specustawy do połowy przyszłego roku na odcinku granicy z Białorusią ma stanąć stalowy płot - zapora o długości 180 km i 5,5 m wysokości powstanie na Podlasiu.
W wywiadzie dla PAP 14 listopada premier Mateusz Morawiecki zapewnił, że polska granica będzie skuteczną i ostateczną barierą dla działań Alaksandra Łukaszenki. Poinformował też, że z premierami Litwy i Łotwy rozważamy uruchomienie artykułu 4. Traktatu Północnoatlantyckiego. Mówi on, że strony będą się wspólnie konsultowały, ilekroć zagrożone będą: integralność terytorialna, niezależność polityczna lub bezpieczeństwo którejkolwiek z nich.
bc
Trzeba też poważnie porozmawiać o scenariuszach ze Szwecją i Turcją.
Qwe
Żeby "poważnie porozmawiać" trzeba: A - mieć coś mądrego do powiedzenia B - samemu coś znaczyć Jeśli nie pamiętasz to cztery dni temu jeden z polityków pis'u oficjalnie na łamach tv zaliczył Turcję do grupy państw wspierających terroryzm...
bc
A- wystarczą bataliony, eskadry i mld. B - mógł ich zaliczyć i do ludożerców, teatr nie ma żadnego wpływu na geostrategię.
Wojtekus
Kolejnym politykiem z ktorym powinien sie spotkac Duda to nowy kanclerz Niemiec.
BUBA
tak i pogadac z nim o odszodowaniach IIWS ....
Polska w UE albo w Rosji
NATO? Przecież to wyimaginowana wspólnota mówiąca w obcych językach!
zryw
W Rosji już byliśmy - 45 lat - straconych. A obecna UE coraz bardziej przypomina ZSSR
Qwe
Chyba słabiutko z matematyką, jakoś nie pamiętam aby zsrr rozdawało kasę.
Arturo
Liczę na klepnięcie umowy na przeniesienie bombek do Polski.
Lekarz
Chyba sam nie wiesz o czym piszesz, "klepnięcie umowy na przeniesienie bombek".... Ludzie uruchomcie chociaż troszkę myślenie zanim coś tu napiszecie.
Darek S.
Chiny szykują się do budowy szlaku jedwabnego przez: Afganistan, Iran, Turcję, Bułgarię. Czekają na to wystąpienie Dudy jak na zbawienie. I proszę taki Duda będzie w centrum wydarzeń Światowych. No bo jak bez wystąpienia Dudy, Chińczycy mają powiedzieć Rosji, że zwijają szlak jedwabny z Rosji i Białorusi i przenoszą na Afganistan, Iran, Turcję. Omijają przy okazji Polskę, która im szpionów wyłapuje. Nie po to Chinczycy nakręcili cały ten cyrk, żeby teraz się wycofać Chyba, że Dudzie, ktoś da dobrą podpowiedź i nie zrobi głupoty. Niech się Chińczycy inaczej przed Rosją wyreklamują.
awsd
Na kawe z mlekiem czy herbatke z wkladka? Bo konkretow ani widu ani slychu.
Polska w UE albo w Rosji
Na konwersacje po angielsku
Wojtekus
I to z tlumaczem bo Prezydent zna go dosc kiepsko a inni z otoczenia jeszcze mniej.
wifi
Może by tak wreszcie porozmawiali o Nato Nuclear Sharing. Słowa wsparcia to tania waluta, lepsza byłaby skuteczna brań. Byłoby to także dobrym ostrzeżeniem dla Rosji o zaangażowaniu NATO w tym regionie. Relatywnie tanim ostrzeżeniu nie angażującym tak sił USA, które skupiają się na Pacyfiku.
men
A po co? Jeden i drugi to sobie może............. pogaworzyć
PolTusk
A co ten Norweg moze? Nic. Tu trzeba dzwonic do Brandona.
Polska w UE albo w Rosji
Podobnie jak ten drugi