Siły zbrojne
„Powstania Śląskie” – strategiczna gra planszowa Fundacji Instytut Bezpieczeństwa i Strategii
Fundacja Instytut Bezpieczeństwa i Strategii w ramach obchodów stulecia III Powstania Śląskiego wydała i bezpłatnie rozdystrybuowała planszową grę strategiczną „Powstania Śląskie”. Autorem gry jest Wojciech Zalewski.
Fundacja w 2021 roku wzięła udział w Otwartym Konkursie Ofert ogłoszonym przez Ministra Obrony Narodowej na realizację zadań publicznych w formie wsparcia w zakresie „Podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości oraz rozwoju świadomości narodowe, obywatelskiej i kulturowej pn. Wdzięczni Bohaterom Powstań Śląskich.” Zaproponowana przez Fundację oferta wydania planszowej gry strategicznej „Powstania Śląskie” otrzymała dotację z Ministerstwa Obrony Narodowej. Projekt wsparły także: Totalizator Sportowy, ZM Bumar – Łabędy oraz Fundacja Polskiej Grupy Zbrojeniowej.
Strategiczna gra planszowa „Powstania Śląskie” umożliwia symulację wydarzeń z lat 1919 – 1921 na terenie Górnego Śląska. Gracze mają możliwość wcielić się w obie: polską i niemiecką strony konfliktu. Do dyspozycji znajdują się scenariusze odnoszące się do wszystkich trzech powstań, różnicujące poszczególne starcia i wymagające od obu stron zastosowania odmiennych strategii i taktyk.
Gra w nakładzie 850 egzemplarzy została bezpłatnie dystrybuowana do uczniów certyfikowanych wojskowych klas mundurowych, uczelni realizujących program Legii Akademickiej, weteranów działań poza granicami państwa oraz żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej.
Fundacja Instytut Bezpieczeństwa i Strategii jest działającą od 2018 r. organizacją pozarządową skoncentrowaną na identyfikacji, analizie i rekomendowaniu optymalnych rozwiązań najważniejszych problemów bezpieczeństwa Polski. Fundacja realizuje działania edukacyjne i szkoleniowe. Jedną z form jest prowadzenie symulacji w postaci planszowych gier strategicznych.
Ozawa
W tym konflikcie nie było strony Polskiej ....bo w tym przypadku oznaczało by to wojnę Polski z Niemcami...były Zielone Ludziki i mieszkańcy Śląska , a nie każdy z nich co ciekawe mówił po polsku.
x95
Byli w tym konflikcie Polacy i Niemcy. Polacy mówili po polsku, ale mogli też mówić po niemiecku. Wśród Niemców też byli tacy co mogli mówić po polsku. W każdym razie Polacy chcieli Śląska w Polsce, a Niemcy Śląska w Niemczech. Inna sprawa że pamięć o Powstaniu Śląskim w Polsce jest bardzo wątła. Wielka szkoda. Ta pamięć wcale nie przeszkadza zgodnemu współistnieniu i współpracy Polski i Niemiec. Ale każdy kraj ma prawo do swoich interesów i swojej pamięci historycznej.
Polacy zadnego Slaska nie chcieli Polska chc iala tylko Slaski przemysl nic innego , po 1922 roku bylo widac jak byla ÖLudnosc Slöaska prze Polska traktowany . A to wszystko ze cuzesc dala sie zgupic "Slaskimi " powstaniamki to bylo polskie a w sumie Wojna Polsko Niemiecka a zielone ludziki sie zgadzaja jak najbardziej wszystko bylo przez Polske przygoptowywane POW , Grupa Wawelberg jo to nazywom Napasc Polski na Sasiadujacy Kraj z pomoca Francuzow bo inaczej tego nie idzie nazwac po Przegranym Plebiscycie Ludnosc Slonska byla brano jako zaslona do Polski .
Ślónzok
Było 60 % za zostawieniem jak dotąd, a 40 % chciało zmienić sobie kraj ( aby nie spłacać grzywien z Traktatu Wersalskiego ) . BTW. król Prus po zdobyciu Śląska na Austrii w 1742r nakazał zmianę języka czeskiego ( urzędy i msze św,) na polski , aby zerwać więzy Śląska z macierzą czeską . W 1808 r zlikwidowano istniejące 400 lat państwo śląskie - w federacji z Czechami i Morawami . A potem to już normalna gra polityczna, jak się dorwać do koryta ( czy koryto nazywa się Polska, Śląsk, Niemcy , Czechy , Unia - to już mniej istotne ).
x95
P.S. Mieszkańcy Śląska byli oczywiście podzieleni - na opcję polską i opcję niemiecką.
Pytacz
Gdzie można nabyć taki egzemplarz?
Odpowiadacz
Obok zakładki newslettera jest ikonka sklepu D24. Osobiście polecam atlasy historyczne - dobrze wykonane, duże i bardzo dokładne.