Reklama

Geopolityka

Powrót do rozmów o przedłużeniu układu Nowy START

Fot. USAF
Fot. USAF

Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Rosji Nikołaj Patruszew rozmawiał w poniedziałek telefonicznie z doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake’iem Sullivanem o przedłużeniu układu o ograniczeniu zbrojeń strategicznych Nowy START, zawartego przez oba kraje w 2010 roku - podały rosyjskie media.

Informację tę potwierdziło biuro prasowe rosyjskiego MSZ, które oświadczyło, że eksperci z Rosji i Stanów Zjednoczonych rozpoczęli "praktyczne" prace nad przedłużeniem traktatu.

Dzień po zaprzysiężeniu Joe Bidena na prezydenta USA rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki poinformowała, że nowa administracja będzie zabiegać o pięcioletnie przedłużenie układu Nowy START.

Układ Nowy START (o dalszej redukcji i ograniczeniu ofensywnych zbrojeń strategicznych) został podpisany w kwietniu 2010 roku w Pradze przez ówczesnych prezydentów USA i Rosji, Baracka Obamę i Dmitrija Miedwiediewa. Wszedł w życie w lutym 2011 roku. Zakłada znaczną redukcję pocisków i głowic nuklearnych po obu stronach. Pozwala też na 18 inspekcji obiektów wojskowych rocznie.

Nowy START wygaśnie w lutym. W październiku ub.r. Biały Dom odrzucił rosyjską propozycję w sprawie przedłużenia układu o rok bez żadnych warunków. USA domagały się wówczas wstrzymania modernizacji rosyjskiego arsenału głowic nuklearnych.

Reklama
Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama