Reklama

Geopolityka

Polsko-amerykańskie rozmowy o myśliwcu 5. generacji

Fot. Ministerstwo Obrony Narodowej/Twitter
Fot. Ministerstwo Obrony Narodowej/Twitter

Minister Mariusz Błaszczak spotkał się w Warszawie z sekretarz Sił Powietrznych USA Heather Wilson. Głównym tematem rozmowy była oczywiście współpraca polskich i amerykańskich sił powietrznych, a w tym pozyskanie przez Polskę myśliwca nowej generacji, "wprowadzającego nową jakość w działaniach lotniczych".

Jak informuje resort obrony narodowej, jednym z poruszanych podczas rozmowy tematów była modernizacja Sił Zbrojnych RP, w kontekście pozyskania przez Polskę samolotu myśliwskiego nowej generacji wprowadzającego nową jakość w działaniach lotniczych, jak też wsparcia pola walki. 

Szef MON podkreślił również znaczenie amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce. Jednym z jej elementów jest rotacyjne stacjonowanie w Powidzu lotniczego komponentu USA na samolotach C-130 Hercules lub F-16. "Wspólne szkolenie pilotów oraz techników polskich i amerykańskich przyczynia się do lepszego współdziałania personelu podczas międzynarodowych misji i operacji lotniczych" - dodaje resort.

Minister Mariusz Błaszczak i sekretarz Wilson omówili również współpracę przemysłów obronnych i lotniczych Polski i USA, a także projekty edukacyjne, dzięki którym polski personel zdobywa wykształcenie oraz szkoli się na wojskowych akademiach w USA.

W spotkaniu uczestniczyła również Georgette Mosbacher - ambasador USA w Polsce, oraz attaché obrony i lotniczy USA, a także gen. bryg. pil. Jacek Pszczoła inspektor Sił Powietrznych - pełnomocnik MON ds. programu myśliwca nowej generacji Harpia, oraz przedstawiciele departamentów MON: polityki bezpieczeństwa międzynarodowego, polityki zbrojeniowej oraz wojskowych spraw zagranicznych.

Przypomnijmy, że pod koniec lutego szef MON Mariusz Błaszczak podpisał Plan Modernizacji Technicznej na lata 2017-26. Przy tej okazji największy nacisk położył na program Harpia, czyli zakup 32 myśliwców 5. generacji, co de facto oznacza pozyskanie z USA samolotów F-35.

Jak podkreślał jakiś czas temu wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz, planowany jest zakup dwóch eskadr, to jest 32 sztuk myśliwców, ale "to dopiero początek i pewnie w kolejnym PMT na kolejną perspektywę trzeba będzie umieścić jeszcze jedną dodatkową eskadrę tak, żeby mieć porównywalną liczbę samolotów 5. generacji z tą (liczbą – przyp. red.), która była kupiona kilkanaście lat temu, jeżeli chodzi o samoloty F-16". Wtedy kupowaliśmy 48 sztuk.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.