Reklama

Geopolityka

Polskie myśliwce MiG-29 powróciły z Litwy

Fot. kpt. Włodzimierz Baran
Fot. kpt. Włodzimierz Baran

Dobiegła końca misja Orlik 6, realizowana w ramach NATO Baltic Air Policing. Cztery polskie samoloty myśliwskie MiG-29M, stacjonujące od stycznia 2015 r. w bazie w Szawlach na Litwie, powróciły do kraju.

Powitanie powracającego kontyngentu miało miejsce w 33. Bazie Lotnictwa Transportowego w Powidzu. Lotników witał Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych generał broni pilot Lech Majewski, który powiedział: „Wasz wysiłek stał się kolejnym dowodem na to, że Polacy są sprawnymi i lojalnymi sojusznikami, gotowymi przyjmować na siebie odpowiedzialność za obronę i ochronę innych” . W uroczystości uczestniczyli też wiceminister obrony narodowej Beata Oczkowicz, Inspektor Sił Powietrznych gen. dyw. pil. Jan Śliwka i szef Sztabu Dowództwa Operacyjnego RSZ gen. dyw. pil. Sławomir Kałuziński.

Była to już szósta misja Baltic Air Policing z udziałem Polaków, a jednocześnie pierwsza, podczas której nasi żołnierze występowali w roli państwa wspierającego działania państwa wiodącego. Różnica polega na intensywności dyżurów. Państwo wiodące pełni dyżury bojowe 24 godziny na dobę przez cały czas trwania misji, natomiast siły państwa wspierającego dyżurują w podobny sposób, tyle że w cyklu tygodniowym, na zmianę z innym krajem o tym samym statusie. W przypadku misji Orlik 6 drugim państwem wspierającym byli Hiszpanie, stacjonujący w estońskiej bazie Amari.

W misji Orlik 6 uczestniczyło 110 żołnierzy, sprzęt lotniczy wraz z koniecznym zapleczem i wyposażeniem pochodził z 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego z Mińska Mazowieckiego. W trakcie kolejnej rotacji służbę na Litwie mają pełnić włoskie Eurofightery oraz norweskie F-16, wspierane przez brytyjskie Typhoony stacjonujące w Estonii oraz F-16 lotnictwa Belgii rozmieszczone w Malborku.

Reklama

Komentarze (5)

 1. bigos

  Czegoś tu jednak nie rozumiem ... Za pieniądze polskich podatników bronimy Litwy ( która przez tyle lat nie ma pieniędzy na własne samoloty wojskowe) ale z kolei Litwini mają pieniądze aby ograniczać w każdy możliwy sposób prawa mniejszości narodowej polaków na Litwie... To jak to jest... Jaka w końcu jest prawda?

 2. Albix

  dobrze ze je mamy, chociaz tyle

 3. olo

  Kiedy wreszcie wymienimy ten posowiecki złom.

  1. Oj

   Gdy by nie ten złom to WP nie miało by żadnego sprzętu......

  2. Qba

   Według planów za jakieś 6-7 lat.

  3. Irek

   Nasi piloci są z nich zadowoleni

 4. trx

  29M tak 'na bogato' że niby modernizacja :-P

 5. Qba

  Kiedy to zmodernizowali je do 29M?

  1. BieS

   "M" jak "malowany" ;)

  2. JK

   Ostatni wrócił z modernizacji w listopadzie 2014.

Reklama