Reklama

Geopolityka

Podzieleni sprawą Skripala. Niemiecki dwugłos wobec wydalenia rosyjskich dyplomatów

Heiko Maas, fot. Auswärtiges Amt?Instagram
Heiko Maas, fot. Auswärtiges Amt?Instagram

W geście solidarności z Wielką Brytanią Niemcy zdecydowały się wydalić czterech dyplomatów. Decyzję władz skrytykował były unijny komisarz ds. rozszerzenia Günther Verheugen, a jego stanowisko poparł Sigmar Gabriel. Zdanie byłego szefa niemieckiej dyplomacji nie jest odosobnione w partii, z której wywodzi się obecny minister spraw zagranicznych.

„Komentarz Günthera Vergeugena pokazuje odwagę oraz zimną głowę” – napisał na Twitterze Sigmar Gabriel, odnosząc się do słów byłego komisarza UE ds. rozszerzenia oraz polityka SPD. W wywiadzie udzielonym gazecie „Augsburger Allgemeine” Verheugen powiedział, że postępowanie wobec Rosji „powinno opierać się na faktach”, a nie na założeniu, że „Putin i Rosjanie są odpowiedzialni za wszystko”. Były komisarz dodał także, że nie widzi, aby sankcje nałożone przez UE na Rosję w związku z zajęciem Krymu oraz destabilizacją Ukrainy przynosiły efekt. Jego zdaniem działania wobec Rosji powinny polegać na deeskalowaniu napięć oraz redukowaniu sankcji.

Ostatni postulat Verheugena jest bliski Gabrielowi, który w czasie sprawowania funkcji szefa niemieckiej dyplomacji, postulował stopniowe znoszenie sankcji wraz z postępami procesu pokojowego na wschodniej Ukrainie. Do krytyki decyzji rządu przyłączył się także Rolf Mützenich, zastępca przewodniczącego frakcji SPD zajmujący się polityką zagraniczną, który w komentarzu dla dziennika „Die Welt” określił ją jako „przedwczesną”.

Negatywną opinię na ten temat wyrazili również przedstawiciele Zielonych, Die Linke, a także Alternatywy dla Niemiec. „Niemcy nie maja nic do wygrania, a wiele do stracenia, jeśli pozwolą wciągnąć się do nowej zimnej wojny przez podżegaczy i umyślnie zablokują kanały komunikacyjne” – powiedział jeden z liderów AfD Alexander Gauland.

W poniedziałek minister spraw zagranicznych Heiko Maas poinformował, że Niemcy zdecydowały się dołączyć do innych krajów NATO i UE, które w geście solidarności wydalą ze swojego terytorium rosyjskich dyplomatów. Maas znaczył, że decyzja nie została podjęta „pochopnie”, a Rosja nie pokazała gotowości do „odegrania konstruktywnej roli w wyjaśnieniu sprawy”.

Minister przyznał, że rosyjscy dyplomaci opuszczą Niemcy także w związku z atakiem na rządowe systemy informatyczne, którego najprawdopodobniej dokonali Rosjanie. Niemiecka Agencja Prasowa poinformowała o zidentyfikowaniu w grudniu ubiegłego roku przez niemiecki kontrwywiad zainstalowania w rządowej sieci informacyjnej złoślwego oprogramowania, które miało być aktywne około roku. Ingerencji mieli dokonać hakerzy z grupy APT28, powiązanej z rosysjskimi służbami. Wśród zaatakowanych instytucji prawdopodobnie znalazło się ministerstwo spraw zagranicznych.

Reklama

Komentarze (9)

 1. Mariusz G.

  Niemcy grają na dwie strony. \"Pokorne cielę dwie krowy ssie...\"

  1. DSA

   to i tak lepiej niż Izrael i Turcja czy Nowa Zelandia, które odmówiły wydalenia rosyjskich dyplomatów

  2. zyg

   NZ jest państwem Brytyjskiej Wspólnoty Narodów i właśnie ogłosiła sankcje. Izrael i Turcja nie są...

  3. AWU

   a być może dzisiejsze doniesienia izraelskiej prasy o misjach F-35I nad Syrią i Iranem \"niewykrytych przez rosyjskie systemy plot\" są najlepszą odpowiedzią? Jak twierdzą izraelskie media w ich kraju mieszka więcej byłych rosyjskich agentów niż w całej Europie. Jednak Rosjanie nigdy nie zdecydują sie na akcję podobną do Litwinienko czy Skripala w Izraelu gdyż dobrze wiedzą że \" one doesn\'t f.ck around with Mossad\" I na tym polega błąd Moskali. Myśleli że brytyjski lew to stara wyleniała impotentna bestia? Pomylili się. Stary brytyjski \'impotent\" ma PKB niemal dwukrotne Rosji i niemal identyczny budżet obronny. Oprócz tego kraje jak Kanada Australia czy NZ...

 2. Marek

  \"Niemcy nie maja nic do wygrania, a wiele do stracenia, jeśli pozwolą wciągnąć się do nowej zimnej wojny przez podżegaczy\" Retoryka jakoby znajoma. Z tym tylko, że do tej pory używano jej raczej na wschodzie.

  1. Bucefal

   Mało co z krzesła nie spadłem, myślałem że zdążyli zmienić skrypty instruktażowe przez ostatnie 30 lat. Chociaż z drugiej strony jeśli wzór 1918 się sprawdza to czemu wymyślać nowy :) :) :).

  2. Mielo

   Jakims dziwnym trafem amyrykanie wstrzymali wprowadzenie cla na stal po wydaleniu dyplomatow rosyjskich.

 3. pragmatyk

  Nic dziwnego ,że Niemcy chcą rozmawiać z Rosjanami ,gdyż swoją armię mają zdewastowaną ,niedoinwestowaną i zdemoralizowaną.

  1. zyg

   I tu się mylisz. Armia jest odzwierciedleniem społeczeństwa .. społeczeństwo niemieckie jest mimo wszystko o niebo wyższe cywilizacyjnie od społeczeństwa rosyjskiego (to chyba nie podlega dyskusji) jak również społeczeństwo polskie. Gdy trzeba - a obecnie jesteśmy tego świadkami - Europa potrafi się zmobilizować. Demokracja działa powoli .. ale gdy Demokracja zwłaszcza Demokracja USA się wk...wi nie maj zmiłuj ... Najlepiej określił to dziś B. Johnson .. Rosjanie sądzili iż mogą kontynuować serię zbrodni , kłamstw, zaprzeczeń ... sądząc że cywilizacja będzie zastraszona .. Ale cywilizacja nie da się zastraszyć krajowi o wielkości PKB równemu stanowi Nowy Jork?

 4. AWU

  O ile sprawa Skripala jest pierwszym przypadkiem zastosowania broni chemicznej od czasów 2 w.ś. na terenie Europy to ostatnim było zastosowanie Zyclon B produkowanego przez IG Farben w celu zagazowania 6 milionów żydowskich Europejczyków. I Niemcy z SPD opłacani przez Rosję powinni to wziązć pod uwagę?

 5. Sopocki

  Brytyjczycy mogliby bardzo mocno uderzyć w Rosję w samo otoczenie prezydenta Putina. Nie robią tego bo to kosztuje więc czemu mieliby to robić za nich inni?

  1. zyg

   akurat dyskutują nad ustawą która umożliwi weryfikacji pochodzenia funduszy 700 Rosjan którzy wykupili w UK tzw \"złote wizy\" czyli za możliwość osiedlenia się zainwestowali co najmniej GBP 1mln, również Rosjanie nerwowo obserwują działania które wprowadzą sankcje na sprzedaż rosyjskich obligacji państwowych na giełdzie londyńskiej ?

 6. czemu o tym cisza?

  A dlaczego na tym portalu cisza, że nasz \"najdroższy\" przyjaciel Izrael ODMÓWIŁ PRZYŁĄCZENIA SIĘ DO ROSYJSKICH SANKCJI i co więcej, publicznie utrzymuje, że gaz Nowiczuk nielegalnie produkuje i przechowuje co najmniej 20 państw?

  1. Davien

   Tia jasne a ta informacja o nowiczoku to z RT czy Sputnika bo Izrael nic takiego nie twierdził:)

  2. Urko

   W jaki sposób mogą produkować coś, co nikt nie wie czym jest? Nawet autorzy przecieków o jego fantastycznych właściwościach mylą podstawowe fakty, dowodząc, że tylko zmyślają. Jeszcze jeden straszak i mistyfikacja...

 7. Sailor

  Uderz w stół, a nożyce się odezwą. Niemiecki kontr wywiad powinien natychmiast wziąć pod obserwację wszystkich polityków, którzy krytykują wydalenie rosyjskich dyplomatów, a najlepiej wydalić ich prewencyjnie wraz z dyptamami.

  1. ciekawy

   To oświeć nas co dały antyrosyjskie sankcje poza zwiększeniem samodzielności gospodarczej przez Rosję, pchnięciem jej w kierunku Azji i osłabieniem Zachodu?

  2. Kowalskiadam154

   Piszesz o służbie która nie wiedziała nawet że wśród emigrantów płyną do Europy terroryści i różni islamscy radykałowie do czego przyznał się szef tegoż kontrwywiadu gdy po ulicach zaczęli im biegać fanatycy z tasakami

  3. zyg

   no to się cieszcie ze \"zwiększenia samodzielności gospodarczej\" I wyjaśnij jak azjatyckie państwo można pchnąć w kierunku Azji???

 8. xawer

  Proponują postępować tak, jak chciała Rosja. Pamiętam przemówienie w Dumie po aneksji Krymu, \"...pogadają, pogrożą na Zachodzie a potem zapomną, a Rosja będzie dalej robiła swoje..\" Sens był taki, żeby nie przejmować się skłóconym Zachodem i działać metodą faktów dokonanych. Ci niemieccy politycy, de facto, proponują wynagrodzić Rosję za złamanie prawa, pozwalając im zachować łupy z rozboju:-(

 9. andys

  Czy kilka razy \"prawdopodobnie\" (\"Minister przyznał, że rosyjscy dyplomacji opuszczą Niemcy także w związku z atakiem na rządowe systemy informatyczne, którego najprawdopodobniej dokonali Rosjanie. \") znaczy -\"oczywiście, naa pewno\". W matematyce to pewnie ma sens.

Reklama