Geopolityka

Ograniczenie ruchu powietrznego nad Polską. PAŻP wyjaśnia

Fot. Flightradar24/Flightradar24.com
Fot. Flightradar24/Flightradar24.com

W nocy z piątku na sobotę wprowadzono czasowe ograniczenia w ruchu powietrznym nad Polską. Powodem była usterka awaryjnego systemu zasilania wykorzystywanego przez PAŻP, wykryta w czasie planowych testów.

Jak poinformował Defence24.pl Mikołaj Karpiński, rzecznik prasowy Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, ograniczenia w lotach zostały wprowadzone wskutek stwierdzenia usterki awaryjnych systemów zasilania "odpowiedzialnych między innymi, za działanie systemu operacyjnego". Uszkodzenie zostało wykryte w trakcie planowych testów.

W nocy z piątku na sobotę w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej przeprowadzane były comiesięczne testy awaryjnych systemów zasilania, odpowiedzialnych między innymi, za działanie systemu operacyjnego. Testy takie przeprowadzane są regularnie, a czas w których są wykonywane, wynika z faktu, że w tym czasie poziom ruchu lotniczego w polskiej przestrzeni powietrznej jest najniższy. W trakcie przeprowadzanych planowych testów stwierdzona została usterka, która wymagała natychmiastowej naprawy.

Mikołaj Karpiński, rzecznik prasowy Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej

Ograniczenie ruchu zostało wprowadzone około godziny 00:08 w sobotę i zawieszone około godziny 00:35. Mikołaj Karpiński podkreśla, że cały czas zagwarantowano pełne bezpieczeństwo statków powietrznych znajdujących się w polskiej przestrzeni. Obecnie ruch lotniczy odbywa się płynnie.

W związku z tym na kilkanaście minut konieczne było ograniczenie ruchu lotniczego w polskiej przestrzeni powietrznej, ograniczenie zostało wprowadzone około godziny 00.08 w sobotę. Usterka została naprawiona, po stwierdzeniu prawidłowości działania systemów, około godziny 00.35, ograniczenie ruchu zostało zawieszone. W czasie naprawiania usterki zagwarantowane było pełne bezpieczeństwo statków powietrznych znajdujących się jeszcze w polskiej przestrzeni. Bezpieczeństwo w polskiej przestrzeni powietrznej jest zapewnione, ruch lotniczy odbywa się płynnie.

Mikołaj Karpiński, rzecznik prasowy Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej

Z danych przekazywanych przez serwis Flightradar24 wynika, że w nocy z piątku na sobotę cywilne samoloty zmierzające w kierunku Polski zostały na krótki okres przekierowane, aby ominąć przestrzeń powietrzną naszego kraju. Po zawieszeniu ograniczenia kontynuowały one lot nad Polską. Informacje te potwierdzają też, że loty rejsowych samolotów, które weszły w przestrzeń powietrzną jeszcze przed wprowadzeniem ograniczenia, mogły być kontynuowane w sposób planowy.

Komentarze (1)

  1. Kedar1985

    Ale oczywiście niektórzy już panikę zaczynali siać o stanie wojennym :D

    1. 876123

      Myślę, że takie patologiczne rozdmuchiwanie każdej głupoty i dopisywanie wszelkich informacji do scenariusza katastrofy może skończyć się fatalnie jeżeli w końcu dojdzie do masowej histerii.