Geopolityka
Niemcy: polowanie na irańskich szpiegów
We wtorek niemiecka policja przeprowadziła przeszukanie w domach i mieszkaniach dziesięciu osób podejrzanych o prowadzenie działalności wywiadowczej na rzecz Iranu. Według informacji tygodnika „Focus” wskazane osoby miały szpiegować instytucje oraz osoby związane z Państwem Izrael na ternie Republiki Federalnej .
„Uważamy, że w Niemczech podejrzani szpiegowali instytucje i osoby w imieniu jednostki wywiadu powiązanej z Iranem” – powiedziała Frauke Koehler, rzeczniczka Prokuratury Federalnej.
Przeszukanie było konsekwencją śledztwa przeprowadzonego przez niemieckie służby. Do działań doszło w Berlinie, Nadrenii-Północnej Westfalii, Badenii – Wirtembergii oraz w Bawarii. Podejrzani mają być członkami sił Al-Kuds, specjalnej jednostki Gwardii Rewolucyjnej odpowiedzialnej za operacje poza granicami Iranu.
O sprawie szpiegostwa na rzecz Iranu w mediach zrobiło się głośno pod koniec grudnia ubiegłego roku, gdy niemieckie ministerstwo spraw zagranicznych wezwało w tej sprawie irańskiego ambasadora w Berlinie. W oświadczeniu niemiecki resort spraw zgarnianych poinformował, że szpiegowanie osób i instytucji o szczególnym znaczeniu dla Państwa Izrael na terenie Niemiec jest skandalicznym naruszeniem niemieckiego prawa”.
Reakcja niemieckiego MSZ była spowodowana uprawomocnieniem się wyroku Wyższego Sądu Krajowego w Berlinie z marca 2017 r. w sprawie Syeda Mustufa H. Trzydziestojednoletni Pakistańczyk został uznany za winnego szpiegowania na rzecz Iranu i skazany na cztery lata i trzy miesiące więzienia. Do jego celów należało prowadzenie działań wywiadowczych wobec żydowskich instytucji i ich przedstawicieli w Niemczech oraz w innych państwach zachodniej Europy. Do grona tych osób należał m.in. Reinhold Robbe, deputowany z ramienia SPD w latach 1994 – 2005, zasiadający w tym okresie w komisji obrony Bundestagu. Od 2010 r. do 2015 r. Robbe był szefem Towarzystwa Niemiecko – Izraelskiego.
Upublicznienie informacji o aktywności wywiadowczej Iranu przeciwko Izraelowi na terenie Niemiec jest drażliwa ze względu na specjalny wymiar relacji izraelsko – niemieckich podkreślany przez rząd Republiki Federalnej. Nie mniej ważna jest kwestia porozumienia atomowego z Teheranem. Niemcy należały do grupy państw, które stanęły w obronie jego utrzymania w obliczu ostrej krytyki Iranu oraz woli zerwania porozumienia przez Stany Zjednoczone.
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie