Geopolityka
Nie będzie przełomu w rozmowach z Rosją ws. Ukrainy?
Stany Zjednoczone są gotowe do podjęcia rozmów z Rosją na temat ograniczeń dotyczących rakiet i ćwiczeń wojskowych, ale kwestia liczebności wojsk w Europie nie leży na stole negocjacyjnym, przynajmniej w rozmowach dwustronnych - powiedział w sobotę wysoki rangą przedstawiciel administracji USA w odpowiedzi na pytanie PAP. Jak dodał, ewentualne dyskusje w tej sprawie musiałyby odbyć się w szerszym gronie.
Podczas telefonicznego briefingu prasowego dotyczącego rozmów bilateralnych z Rosją w ramach Dialogu o stabilności strategicznej (SSD) oficjel wymienił dwa pola, na których możliwe jest poczynienie postępów w rozmowach: ograniczenia dotyczące rozlokowania pocisków rakietowych - zarówno na Ukrainie, jak i w ramach podobnych do zarzuconego w ostatnich latach traktatu INF - oraz limity dotyczące rozmarów, zasięgów i lokalizacji ćwiczeń wojskowych. Zaznaczył jednak, że w obu tych przypadkach Rosja musiałaby zadeklarować identyczne zobowiązania.
"Widzieliśmy doniesienia o innych rzeczach, w sprawie których USA miałyby być otwarte do dyskusji, takich jak liczebność wojsk i elementów dyslokacji wojsk w państwach NATO. Chcę jasno powiedzieć, że to nie jest na stole" - powiedział przedstawiciel administracji.
Zapytany przez PAP, czy wyklucza rozmowy na temat układu w stylu Traktatu o konwencjonalnych siłach w Europie (CFE), nakładającym obustronne limity dotyczące rozmieszczenia sił na obszarze od Atlantyku do Uralu, oficjel odpowiedział, że taki układ musiałby być przedmiotem dyskusji na szerszym forum.
Czytaj też
"To, co pan opisał, jak CFE lub inne wielonarodowe układy międzynarodowe, musiałoby być przedyskutowane w innym, szerszym kontekście i nie jest część naszego pakietu tematów do dyskusji podczas Dialogu o stabilności strategicznej" - podkreślił urzędnik.
Jak ocenił, USA podchodzą do rozmów "nie z poczuciem optymizmu, ale realizmu", dodając, że dopiero po rozpoczęcu dyskusji okaże się, na ile poważne są intencje Rosji, by prowadzić rozmowy w dobrej wierze, i czy nie traktuje ich jako pretekstu do rozpoczęcia działań wojennych.
Wstępne rozmowy w Genewie rozpoczną się już w niedzielę, choć główna i oficjalna część dyskusji planowana jest na poniedziałek. Przedstawiciel Białego Domu powiedział, że USA spodziewają się, że Kreml może prowadzić dezinformację na temat przebiegu rozmów.
Były ambasador USA na Ukrainie Steven Pifer odparł, że administracja prezydenta USA Joe Bidena nie wpadnie w pułapkę Rosji i przyszłotygodniowe rozmowy nie będą nową Jałtą. Według ambasadora USA przy NATO Ivo Daaldera pole do porozumienia jest niewielkie, ale może nim być kwestia kontroli zbrojeń i stworzenia "gorącej linii" między NATO i Rosją.
Czytaj też
Zdaniem byłych dyplomatów seria zaplanowanych na najbliższe dni rozmów z Rosją - poniedziałkowego spotkania USA-Rosja w Genewie, środowego posiedzenia Rady NATO-Rosja i czwartkowego spotkania Rady Stałej OBWE - nie przyniesie konkretnych rezultatów, a co najwyżej postanowienie o dalszym dialogu na każdym z tych forów.
Zdaniem Pifera, eksperta Brookings Institution i byłego ambasadora USA na Ukrainie (1998-2000), zamierzeniem Rosji jest wciągnięcie Stanów Zjednoczonych w dialog mocarstw, które - podobnie jak w Jałcie - miałyby ustalić nowy porządek w Europie.
"Moskwa chciała, by doszło tylko do jednego spotkania, na którym Rosjanie z Amerykanami zdecydowaliby o wszystkim, a potem przedstawili te ustalenia reszcie jako fakty dokonane. Z moich rozmów z przedstawicielami administracji (USA) bardzo jasno wynika, że są tego świadomi i nie dadzą się wciągnąć w tę rosyjską pułapkę" - mówi były dyplomata. Zauważa, że w ostatnim czasie przedstawiciele Białego Domu wielokrotnie podkreślali, że będą działać w oparciu o zasadę "nic o was bez was", co odzwierciedla zarówno lekcje, jakie wyciągnęli z początkowych błędów, jak i rzeczywiste przywiązanie do multilateralizmu.
Według Pifera największą zagadką są rosyjskie intencje stojące za opublikowaniem projektu dwóch traktatów - jednego z USA, drugiego z NATO - którego zapisy są w większości nie do przyjęcia dla Zachodu.
"Rosjanie wiedzą, że propozycje takie jak wycofanie wojsk NATO ze wschodniej flanki i zakończenie polityki otwartych drzwi Sojuszu są nierealistyczne. Czy zostały zaproponowane tylko po to, by zostały odrzucone i służyły za pretekst do agresji? Czy jest to po prostu bardzo wysoka pozycja startowa w negocjacjach?" - zastanawia się Pifer. Jak ocenia, koszty inwazji na Ukrainę byłyby dla Rosji zbyt wysokie, ale prezydent Rosji Władimir "Putin nie zawsze działa zgodnie z taką samą logiką, co my".
Zdaniem byłego dyplomaty Kreml być może liczy na to, że Zachód, a zwłaszcza Europa, nie zrealizują w pełni swojej groźby nałożenia na Moskwę ciężkich sankcji, obawiając się konsekwencji takiego ruchu w obliczu uzależnienia od rosyjskich surowców w środku zimy.
Czytaj też
"Myślę, że administracji trudno będzie dojść do porozumienia z Unią Europejską co do pełnej listy sankcji, dopóki nie zobaczą, co dokładnie zrobią Rosjanie. Można też założyć, że Europa będzie tu bardziej powściągliwa niż Stany Zjednoczone" - dodał.
Według Ivo Daaldera, byłego przedstawiciela USA przy NATO i szefa think tanku Chicago Council of Global Affairs, Unia Europejska złożyła zbyt wiele deklaracji o dotkliwych sankcjach dla Rosji w przypadku inwazji, by móc łatwo się z nich wycofać.
Jak mówi PAP ekspert, z sygnałów wysyłanych przed rozmowami wynika, że mogą się one zakończyć na wzajemnej wymianie oskarżeń i pretensji. Ocenia, że jeśli tak się stanie, Kreml może szybko rozpocząć działania wojenne.
"Oczywiście musimy jasno wyłożyć swoje pretensje, powiedzieć, że to Rosja musi wykonać krok w kierunku deeskalacji. Ale myślę, że błędem jest, że nie przystępujemy do tych rozmów z konkretnymi propozycjami. Bo jak na razie Zachód reaguje tylko na działania Rosji, podczas gdy powinniśmy przejąć inicjatywę. Nawet jeśli mają odpowiedzieć nie, to lepiej jest, jeśli to oni odmówią, a nie my" - wyjaśnia Daalder.
Jego zdaniem USA mogłyby zaproponować np. kompleksowy dialog na temat bezpieczeństwa w Europie, obejmujący zarówno poziom liczebności wojsk czy rakiet w Europie po obu stronach, ale też kwestie ćwiczeń i notyfikacji - na kształt Traktatu o siłach konwencjonalnych w Europie (CFE), z którego Rosja wyszła w 2007 r. Oznaczałoby to potencjalnie m.in. wycofanie rosyjskich wojsk za Ural.
Biały Dom sygnalizował, że sprawa liczebności wojsk nie będzie poruszana podczas rozmów dwustronnych z Rosją, ale nie wykluczył kategorycznie dyskusji w "szerszym kontekście", np. na forum NATO-Rosja.
Czytaj też
Według Daaldera pole do dokonania postępów w rozmowach jest niewielkie, choć są pewne kwestie, w których obie strony mogą się porozumieć. Wskazuje na sprawę ograniczenia ćwiczeń wojskowych w regionach przygranicznych, stworzenia "gorącej linii" między NATO i Rosją oraz powrotu do układów o kontroli zbrojeń, takich jak traktat INF (o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego zasięgu). Zaznacza jednak, że nawet w tych kwestiach dojście do zgody może być bardzo trudne.
Ekspert uważa, że nawet gdyby miało dojść do porozumienia w tych kwestiach, to może to nie wystarczyć, by zadowolić Rosję i odciągnąć ją od zamiaru agresji przeciwko Ukrainie.
"Z pewnością Rosjanie chcą wielu innych rzeczy. Chcą kontrolować swoich sąsiadów. Ale jeśli będą kontrolować Ukrainę, potem będą chcieć kontrolować Polskę, a potem Niemcy itd. Myślę, że wszyscy w Waszyngtonie to rozumieją" - dodał Daalder.
Natomiast wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Riabkow oznajmił, że Moskwa nie jest optymistycznie nastawiona do rozmów w Genewie ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie gwarancji bezpieczeństwa w przededniu ich rozpoczęcia. "Oczekiwania są realistyczne" - dodał.
Seria dyplomatycznych rozmów mających na celu rozładowanie napięcia przy granicy z Ukrainą rozpoczyna się w poniedziałek w Genewie pod przewodnictwem ze strony amerykańskiej zastępczyni sekretarza stanu USA Wendy Sherman.
"Nasze oczekiwania są realistyczne. Bazując na sygnałach, które w ostatnich dniach słyszeliśmy z Waszyngtonu i Brukseli, prawdopodobnie naiwnością byłoby zakładanie szybkiego postępu" - zaznaczył Riabkow.
"Jeśli damy kolegom z USA i NATO możliwość spowolnienia wszystkiego, zanurzymy się w niekończących się dyskusjach na te same tematy, które od lat i dekad przewijają się m.in. w OBWE" - oświadczył wiceszef rosyjskiego MSZ.
Czytaj też
Dodał też, że Moskwa nie planuje rozmawiać z Waszyngtonem o ostatnich wydarzeniach w Kazachstanie. "O czym tu dyskutować z Amerykanami? Ten temat w ogóle ich nie dotyczy" – zapowiedział wiceminister.
"Oni muszą zrozumieć, że ich próby dostrzeżenia ręki Moskwy wszędzie i we wszystkich sprawach są przewidywalne, puste i nie ma tu treści na jakąkolwiek dyskusję" – dodał Riabkow.
"Jednocześnie zwracam uwagę na fakt, że w ostatnim czasie wielokrotnie z naszej strony zauważano w Kazachstanie ingerencję z zewnątrz, pewne koordynowane działania z ośrodków zagranicznych o charakterze terrorystycznym i przestępczym. Odnotowaliśmy to masowo, co niestety, miało znaczący negatywny wpływ na porządek publiczny i samopoczucie obywateli Kazachstanu" – argumentował Riabkow.
W sobotę wysoki rangą przedstawiciel administracji USA powiedział, że Stany Zjednoczone są gotowe do podjęcia rozmów z Rosją na temat ograniczeń dotyczących rakiet i ćwiczeń wojskowych, ale kwestia liczebności wojsk w Europie nie leży na stole negocjacyjnym.
Z kolei dziennik "New York Times" podał, że przed zapowiadaną serią spotkań z Rosją w celu rozwiązania kryzysu wokół możliwej inwazji rosyjskiej na Ukrainę, Waszyngton z sojusznikami opracowują plan sankcji, mających zniechęcić do tego Putina.
Według NYT w razie ataku Moskwy omawiany wspólny projekt restrykcji byłby bardziej dotkliwy niż wcześniejsze, które chociaż wyrządziły szkody rosyjskiej gospodarce, nie osiągnęły założonych celów.
Palmel
Jest jedna różnica Rosjanie są o siebie a NATO wg Putina stale przesuwa swoje wojska coraz bliżej granic Rosji to jest tak jak 1962 roku podczas kryzysu Kubańskiego a co by było gdyby Rosja powróciła na Kubę i ponownie zainstalowała by tam swoje pociski z głowicami
Pucin:)
Była by jazda na czołówkę tak jak na Atlantyku - Kto kogo? I dlaczego Chruszczow wymiękł, i zawrócił!!!!! W końcu JFK to chłopak w rurkach!!! Taki tam yapi!!!! Ha Ha Ha!!!! :)
Valdore
Palmel, to Kubańczycy by Rosjanom odesłali te pociski przy pierwszej okazzji,a żeby było szybciej to po torze balistycznym:)
DIM
A wejdźcie w buty Rosjan ? Ja, z ich pozycji, pytałbym teraz "Co dacie nam za to, że nie napadniemy na Ukrainę ? Tylko tyle ? Za mało... jeszcze zdecydowanie za mało !" - Ale dlaczego tak akurat postępują ? Bo są silniejsi. Efektywnie są po prostu tym silniejszym. NATO oszukiwać może obywateli, będąc silnym w buzi, czy na papierze ale wszyscy wiemy jak mało faktycznie skłonni są zrobić dla obronności politycy w parlamentach. Flanka zachodnia aż rwie się do biznesu z Rosją, co dzieje się na flance południowej, to jest prawie wojna, wisząca na włosku, wewnątrz NATO, Flanka wschodnia sama jest zbyt biedna, przy tym także niezupełnie zgodna. Nie działają razem nawet tradycyjni sojusznicy wzajmeni, jak Polska i Węgry. Do tego Zachód sekuję Polskę i Węgry... A Rosja jest militarnym monolitem. Redakcja to puści ? Puści, czy nie, ale ta jest właśnie rzeczywistość.
Valdore
DIM, nie wiem skad wytrzasnałeś te brednie ale to jeszcze lepsze fantazje niz twoje z dronami nad Iranem i zestzreleniem ukraińskeigo pasażera
DIM
Zauważ, że wczoraj defence24 potwierdziła jeszcze jedną moją "brednię" i też powtarzaną od lat i uparcie wyśmiewaną przez tutejszych blogowych gwiazdorów. Tę, że Rosjanie na bardzo poważnie traktują rakietowe wypalanie sobie przejścia, czy niszczenie oporu. Dosłownie wypalanie. A my nawet nie mamy gotowego maskowania dla żołnierzy i pojazdów, na wypalony teren. Na którym wszystko absolutnie widać jak na tarczy - znam to z Grecji, tereny wojskowe, po pożarze lasu. https://defence24.pl/sily-zbrojne/rosja-stawia-na-rakietowe-miotacze-ognia
Valdore
DiM, zrozum że te twoje bajki o wypalaniu sobie przejscia zadziałąja jedynie przy terrorystycznych atakach na cywilów albo przy walce z partyantami z IIWŚ, bo w starciu z dowolna regularna armią te twoje TOS-1 zostana wybite zanim dojadą na pozycję stzrału A Polska panei Dim ma srodki by zniszczyc te ich ToS-y zanim zdarzą w ogóle odpalić. Wiec jak widać dalej fantazjujesz.
Esteban
Być może Stany Zjednoczone, Kanada W. Brytania i jeszcze kilka państw przycisną Rosję sankcjami, ale na Niemców bym nie liczył. W swym pragnatyźmie, przebili już wszelkie granicę hipokryzji, a ich współpraca z Rosją ( po aneksji Krymu i sankcji nałożonych na Rosję) ma się doskonale. Nie chodzi tylko o NS I NS2 ale i cały szereg niemieckich projektów i inwestycji w Rosji.
mc.
Jedyny kraj który ślepo wierzy Rosjanom to Niemcy. Myślę że to klasyczny Syndrom Sztokholmski.
Pucin:)
Nie do końca - stan obecny NS2 (ktos kupuje ktoś sprzedaje gaz - a gazowce na Bliskim wschodzie stoją w pogotowiu) jak i w powiązaniu z tym budowa gazociągu Opal (takie tam wprawki podobne do części gospodarczej paktu Ribentrop-Mołotow z 1938 roku) oraz próba zablokowania-DE we wstępnej fazie, gazociągu północnego Baltic Pipe z Norwegii przez Danię do Polski. To nic nie ma wspólnego z żadnym syndromem to Niemiecka gospodarka rządzi w Europie. USA to widzi i akceptuje bo Niemcy są przewidywalni i lojalni wobec USA - takie tam LEX-TVN i utrata miliardowego kontraktu na budowę fabryk procesorów Intela w Europie (8 szt.- w tym trzy w Polsce - Polska została skreślona a kontrakt wart 80 mld EUR-0).
Pucin:)
To świadome pruskie wyrachowanie - którego Polakom brak. :)
yaro
Troche na otrzeźwienie dla ściemniaczy tu piszących "Aktualności pominięte w polskich mediach: Próby wywierania presji na Rosję przez prezydenta USA Joe Bidena nie powiodły się. Te wnioski podziela wielu niezależnych analityków. Joe Biden rozmawiał w ciągu ostatniego miesiąca z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w celu tzw. "ograniczenia rosyjskich sił wojskowych" na granicy z Ukrainą. Kreml ignorował jednak wszelkie groźby pod jego adresem i wysuwał własne żądania wobec Stanów Zjednoczonych i NATO. Jasno wynika z tego, że strategia Białego Domu wobec Rosji nie zadziałała i przyniosła upokarzające konsekwencje dla samych Stanów Zjednoczonych. „Biden jest upokorzony, a jego strategia jest warta tyle co dla zdechłego psa buda, podczas gdy niemalże cała amerykańska strategia odpierania Putina upadła” – to jedyne rozsądne określenie. "
Starszy Nadszyszkownik Sztabowy
A mnie się widzi, że za chwilę zachodowi zaczną się psuć podwodne łącza internetowe, a zaraz potem Rosji przydarzą się awarie na podwodnych gazociągach. Potem to już posejdony itp. zabawki.
mc.
Płacisz kartą w restauracji ? Jak Rosja zrobi "głupi ruch" to nie będziesz. Będziesz nosił gotówkę. Dla prywatnej osoby to nie problem - rosyjskie bankomaty przyjmą twoją kartę. Ale w obrocie międzynarodowym Rosja PRZESTAJE ISTNIEĆ. Jak dodasz do tego zablokowanie kont wszystkich firm które mają powiazania z Rosją to: "będziecie wpieprzać tuszonkę i bimber"
Rus (dałn)ol
Kolejny cytat nie wiadomo skąd i mający oczywiście pokazać siłę i hiperwielki sukces Rosji. Domyślam się że to znowu cytat ze sputnika. To cytat typu że Rosja to największy exporter pszenicy na świecie bez podania danych że Rosja importuje tyle żywności co exportuje. Ale to zawsze w tych cytatach takich jak ty jest pomijane.
Buczacza
Z historii wiemy, że ustępowanie bandycie nie popłaca. Po jakimś czasie bandyta czuje się coraz bardziej pewnie. Co gorsza chce więcej. Jak tak się zastanowić nad tym wszystkim. To tylko jeszcze brakuje umów węglowodorowych. . Na wyłączność oraz na 10-lecia... I za wasze będziemy się zbroić. Straszyć innych wywierać na nich presją. Następnie narzucimy im umowy graniczne bądź handlowe. W skrócie powrót do PRL i UW... Zapomniałem o jeszcze jednej kwestii. A mianowicie my możemy wy nie... To znaczy nie możecie mieć uzbrojenia ofensywnego. Zapomnijcie o broni masowego rażenia itd.
Olszyna
" "Z pewnością Rosjanie chcą wielu innych rzeczy. Chcą kontrolować swoich sąsiadów. Ale jeśli będą kontrolować Ukrainę, potem będą chcieć kontrolować Polskę, a potem Niemcy itd. Myślę, że wszyscy w Waszyngtonie to rozumieją" " - pytanie czy wszyscy w EUropie to rozumieją?
mc.
Jest tylko jeden problem - Ukraińcy już nie chcą być pod wpływem Rosji. Od 2014 roku tak wielu z nich pracuje poza granicami swojego kraju (głównie w Polsce), że wolą "Zachód" od "Wschodu". P.S. Ukraińcy nie wyjadą do Niemiec - w internecie (YT) jest tak dużo filmów jak Niemcy traktują pracowników "ze wschodu" że skutecznie ich to odstrasza.
Pucin:)
Zapomniałem dodać - Chiny - smok czeka aż Syberia będzie jego!!!! Przy tym Tajwan to popierdułka!!!! Stalin miał ten sam dylemat z armią Kwantuńską - 1,2 mln żołnierzy!!!!
Valdore
Pucin, Armia kwantuńska była wielka, zdemoralizowana masa wojsk o minimalnej wartosci bojowej. Sami Japończycy nei uwzgledniali jej w swoich planach obronnych.
mc.
Myślę że politycy rosyjscy nie zauważyli mało znanej wypowiedzi Prezydenta USA - kiedy go zapytano jak ocenia Rosję, odpowiedział że jest to stacja paliw (ropa, benzyna, gaz) z bronią atomową. Amerykanie nie szanują Rosjan bo mają świadomość że siła GOSPODARCZA Rosji jest znikoma. I myślę że właśnie to (brak szacunku) najbardziej wkurza Rosjan. A co do obecnej sytuacji: mam nadzieję że Rosjanie się spodziewają, że ktoś im powie: SPRAWDZAM. Bo inaczej ich zaskoczenie będzie ogromne. Biden już zapowiedział że pierwsza rzecz jaką zrobi po agresji to wyłączenie Rosji z transakcji bankowych (SWIFT) i zablokuje konta wszystkich rosyjskich firm poza granicami Rosji.
Monkey
@mc.: Masz rację z tymi sankcjami. Najbardziej dotkliwe są finansowe, to oczywiste. Ale z drugiej strony pamiętasz, jak powstała Oś? Niemcy, Włochy i Japonia po prostu wyszły z Ligi Narodów. Teraznpytanie jest, co zrobi Rosja, jeśli faktycznie Zachód zdecyduje sie zagrać ostro. Bo dla mnie Rosjanie są tak przewidywalni jak pogoda w marcu. Oni robią to, co sobie zaplanują, i to stosując własne rozumienie sytuacji. Dla Zachodu, a nawet i dla większości Polaków niepojęte. Oni nie tyle sie spodziewają, iż ktoś im powie: "sprawdam", o ile juz sami swoimi żądzniami to zrobili.
Pucin:)
Już dawno pisałem, że Putin co ściemniacz. Jak zaatakuje Ukrainę to wszyscy: USA, Kanada, Turcja, Włochy, Francja, Niemcy i inne mniejsze popierdułki rzucą kupę uzbrojenia, byle Ukraińcy chcieli walczyć. To przeraża gen. armii Szoju-RU bo wie, że to jest klęska, tzw. gwóźdź do trumny Rosji - nazwijmy to likwidacja Rosji. Opinia gen. Skrzypczaka jest tu bynajmniej celująca.
Valdore
Monkey, i niby co zrobi Rosja? Zacznie z góry przegrana wojne z NATO? Bo o nS-2 też od razu moga zapomnieć