Reklama

Geopolityka

NATO wzywa Rosję do przejrzystości działań wojskowych

Fot. NATO/Facebook
Fot. NATO/Facebook

W ostatnich tygodniach obserwujemy dużą i nietypową koncentrację sił rosyjskich w pobliżu granic Ukrainy; wzywamy Rosję do przejrzystości działań wojskowych - oświadczył w poniedziałek sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg na konferencji prasowej w Brukseli.

W brukselskiej Kwaterze Głównej NATO gości w poniedziałek szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba.

"Omówiliśmy właśnie sytuację bezpieczeństwa na Ukrainie i wokół niej. W ostatnich tygodniach obserwujemy dużą i nietypową koncentrację sił rosyjskich w pobliżu granic Ukrainy, podobną do rosyjskiej rozbudowy (sił zbrojnych) na Krymie i regionie Morza Czarnego na początku tego roku. (...) Bardzo uważnie obserwujemy sytuację" - powiedział szef NATO po spotkaniu z ukraińskim ministrem.

"Wszelkie dalsze prowokacje lub agresywne działania ze strony Rosji byłyby poważnym problemem. Wzywamy Rosję do przejrzystości działań wojskowych. Ważne jest, aby zapobiegać eskalacji i redukować napięcia" - dodał.

Stoltenberg oznajmił, że NATO stoi po stronie Ukrainy. "Nie akceptujemy i nie będziemy akceptować bezprawnej aneksji Krymu przez Rosję. Apelujemy do Rosji o zaprzestanie wspierania bojowników w Donbasie. Wszyscy członkowie NATO są zjednoczeni w potępieniu zachowania Rosji" - powiedział.

Podkreślił, że NATO i sojusznicy nadal zapewniają Ukrainie znaczące wsparcie polityczne i praktyczne. "Wsparcie NATO dla Ukrainy nie jest zagrożeniem dla Rosji. Ćwiczenia NATO i sojuszników w regionie Morza Czarnego mają charakter defensywny i transparentny" - wskazał.

image
Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (7)

 1. Niuniu

  Fiodor Fiodorowicz - może u Pana w Kijowie można kopać psy. W Warszawie za kopanie psa - nawet ujadającego można trafić do więzienia na 2 lata. Proszę przyjechać i samemu sprawdzić.

 2. Niuniu

  krytyk - a czego oczekujesz? Mamy wojnę im wypowiedzieć? Mocarstwu atomowemu? To może mamy zwiększyć sankcję i nie kupować od nich ropy i gazu. Tak jak USA od Iranu. Tylko Iranowi to jakoś bardzo nie zaszkodziło. A gazu i tak w Europie brakuje. Bardzo przejmujemy się Ukrainą. Ale w efekcie tylko osłabiamy swe własne bezpieczeństwo. W okresie zimnej wojny oba wrogie obozy dysponowały całym arsenałem środków kontroli zbrojeń i systemów mających zapobiec przypadkowemu wybuchowi wojny. Dziś wrogowie pozostali tylko wszystkie zabezpieczenia są po kolei demontowane. Ryzyko konfliktu jądrowego jest podobno wyższe niż za ZSRR i Regana. A Pan mówi, że jesteśmy za mało przekonujący?

  1. obserwator

   Po Pana poście jestem przekonany , że nie powinien Pan zajmować obecnego stanowiska , bo nie ma Pan pojęcia o swojej pracy . Nie napisałem o wypowiadaniu wojny , bo to głupota i wtedy , to by Polskę wyrzucili z NATO , UE i oddali Putinowi . Czy wyrażanie głębokiego zaniepokojenia że strony Prezydenta USA , NATO I UE jest Pana szczytem pomocy tych państw, instytucji dla wschodniej flanki NATO . Jest bardzo wiele możliwości pomocy , ale widzę, że Putin ma większe poparcie . Ryzyko wybuchu będzie większe w sytuacji tylko głębokiego zaniepokojenia . Teraz Polacy mówią sprawdzam .

 3. Fiodor Fiodorowicz

  Codziennie wcześniej rano, idąc do pracy, mijałem podwórko, na którym był mały ale bardzo ujadający kundel. Przez dziurę w plocie wybiegał na drogę, głośno szczekał i próbował złapać mnie za nogawkę. Wezwałem go do przejrzystosci działań. Nie posłuchał i nadal ujadał. Do czasu gdy kundel dostał siarczystego kopa. Miłego dnia.

 4. ker

  Rosję wzywa NATO do przejrzystości działań wojskowych.

 5. Polska w UE albo w Rosji

  Widząc co się u nas wyprawia - te wieczne wojny z UE i USA pod nową administracją (nie zapominajmy, że NATO jest paktem państw demokratycznych i głównie z UE) spisali nas na straty uznając, że jesteśmy (podobnie jak Turcja) partnerem niepewnym i że druga Jałta uspokoiłaby sytuację (zresztą dajemy powody do takiego myślenia) na parę dekad. Rosja będzie miała swój ZSRR 2.0 (Białoruś i Ukrainę) a my w najlepszym razie będziemy buforem między NATO a Rosją (bo z NATO nas pod jakimś pretekstem wywalą).

  1. Polak

   NATO jest paktem państw demokratycznych ale się uśmiałem aż się popłakałem

 6. Okm

  W obliczu zagrożenia czemu na szybko nie kupić f16 od dunczyczow zamiast sowieckiego szrotu su i miga. Są od reki, rezusy mają. Nie ma na co czekać. Infrastruktura też jest

 7. krytyk

  NATO jest niezdolne do żadnych działań przeciwko Rosji i Białorusi . Oprócz głębokiego zaniepokojenia i sprzeciwu nic nie może. Daru pa sobie generale te brednie rosyjskie .

Reklama