Geopolityka
NATO pokazuję siłę w Szwecji. Ruszają manewry Baltops-22 [FOTO]
Rozpoczęły się najważniejsze manewry morskie w regionie Morza Bałtyckiego – Baltic Operations 22 (Baltops 22). Uczestniczy w nich 45 okrętów, 75 samolotów, około 7000 marynarzy i żołnierzy reprezentujących czternaście państw będących członkami NATO oraz dwa kraje partnerskie, które zamierzają się do niego dołączyć tj. Finlandii i Szwecja.
Odbywające się nieprzerwanie od 1972 r doroczne ćwiczenia Baltops stanowią doskonałą okazję do szkolenia w zakresie reagowania sił połączonych NATO oraz mają ogromne znaczenie dla zachowania swobody żeglugi i bezpieczeństwa na Morzu Bałtyckim.
Czytaj też
„W poprzednich edycjach ćwiczeń Baltops rozmawialiśmy o sprostaniu wyzwaniom jutra. Te zagrożenia nie tylko są przed nami, ale występują już obecnie. Baltops 22 nie tylko podkreśla nasze wcześniejsze dokonania, ale również pokazuje nasze wspólne możliwości i partnerstwo, ponieważ dostrzegamy znaczenie „wolności mórz" i kluczową rolę, jaką Bałtyk odgrywa w europejskim dobrobycie" – powiedział wiceadmirał Eugene H. Black, dowódca Morskich Sił Uderzeniowych i Wsparcia NATO (STRIKFORNATO) oraz Szóstej Floty USA (U.S. Sixth Fleet).
Czytaj też
Tegoroczne manewry odbywają się dniach 5-17 czerwca i tradycyjnie zakończą się w Kilonii. W ich trakcie przećwiczone zostaną różnorakie scenariusze taktyczne obejmują operacje desantowe, strzelania artyleryjskie, obronę przeciwlotniczą i zwalczanie okrętom podwodnym. Przewidziano również operacje rozminowania i usuwania niewybuchów przy pomocy bezzałogowych pojazdów podwodnych, jak i epizody związane z niesieniem pomocy medycznej w tym również dotyczące ratowania załóg okrętów podwodnych.
Nowością w tegorocznej edycji jest włączenie działań duszpasterskich, w tym celu w ćwiczeniach bierze udział pięciu kapelanów wojskowych. Ponadto podobnie jak i w poprzedniej edycji przewidziano również działania związane z przestrzenią kosmiczną przy zaangażowaniu nowo powstałego Centrum Kosmicznego NATO (NATO Space Center).
Ćwiczenia te organizowane są przez Siły Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych w Europie i Afryce (United States Naval Forces Europe - Naval Forces Africa) oraz Szóstą Flotę USA a dowodzone i kontrolowane przez STRIKFORNATO. „Baltops jest wspaniałą okazją dla państw sojuszniczych i partnerskich do wspólnego szkolenia na morzu, w powietrzu i na lądzie – poprawiającego interoperacyjność i doświadczenie współpracy. Służy również zapewnieniu mieszkańców regionu, że NATO jest gotowe do samoobrony" – powiedział kontradmirał James Morley zastępca dowódcy Morskich Sił Uderzeniowych i Wsparcia NATO.
Czytaj też
Pierwszym etapem ćwiczeń Baltops była faza portowa która odbyła się w dniach 2-5 czerwca br. w Sztokholmie co zbiegło się uroczystościami 500 rocznicy utworzenia szwedzkiej marynarki. W związku z tym do tego portu zawinęło 37 okrętów z Belgii, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Niemiec, Łotwy, Litwy, Niderlandów, Norwegii, Polski, Szwecji, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych.
Wśród nich był również amerykański śmigłowcowiec desantowy Kearsarge typu Wasp, będący obecnie największym okrętem operującym na Bałtyku, który zacumował na beczkach w samym centrum szwedzkiej stolicy. Na pokładzie okrętu widoczne były m.in. samoloty Harrier i zmiennopłaty MV-22 Osprey, a także śmigłowce AH-1Z Viper oraz UH-1Y Venom. W Sztokholmie można było oglądać także m.in. brytyjski, amerykański oraz francuski niszczyciel rakietowy, liczne okręty wsparcia, a także nowoczesne jednostki gospodarzy, w tym korwety typu Visby, zbudowane zgodnie z zasadami technologii stealth oraz okręt podwodny Gotland typu A19.
Z pewnością miało to na celu zaprezentowanie siły militarnej Sojuszu Północnoatlantyckiego i zostało wykorzystane propagandowo oraz politycznie w obliczu porzucenia przez Szwecję dotychczasowej polityki neutralności i wyrażenia chęci wstąpienia do NATO.